Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten: kabinet bereid te helpen bij inkoop gas voor winteropslag

Jetten: kabinet bereid te helpen bij inkoop gas voor winteropslag

BRUSSEL (ANP) - Het kabinet is bereid te helpen bij de inkoop van gas om de opslag voor de komende winter te vullen. "Met de hoge gasprijzen die we nu zien gaat het bedrijfsleven dat waarschijnlijk niet uit zichzelf doen", zei minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) in Brussel. Hij denkt aan financiële garantstellingen of aan het aanwijzen van één partij die het gas moet inkopen.

"We moeten alles uit de kast trekken om voorbereid te zijn op de komende winter." Hij stelt voor Nederlandse, Duitse en Franse experts bij elkaar te zetten om te zien wat op Europees niveau kan worden gedaan, "bijvoorbeeld samen gecoördineerd inkopen. Het zou zonde zijn als alle EU-landen met elkaar gingen concurreren". De Europese Commissie, het dagelijks EU-bestuur, wil dat op 1 oktober 90 procent van de opslagcapaciteit in de EU-landen is gevuld.

Volgens Jetten heeft de oorlog in Oekraïne "veel op zijn kop gezet". Daarom is het nodig "soms onorthodoxe maatregelen te nemen die we eerder niet overwogen". Die zijn in principe eenmalig. "We zullen volgend jaar rond deze tijd moeten afwegen of het ook voor een langere periode nodig is", aldus de D66-bewindsman.

Nederland blijft ondanks druk uit vooral zuidelijke EU-landen terughoudend om in te grijpen op de Europese energiemarkt en zo de hoge prijzen te drukken. Jetten is tegen een prijsplafond. Evenmin wil hij in principe de gas- en elektriciteitsprijs ontkoppelen, zoals een aantal andere landen zoals Spanje, Italië en Griekenland wil. Maar hij staat daarvoor wel open indien een goede analyse van de effecten wordt gemaakt die hem zou kunnen overtuigen. Die heeft hij nog niet gezien. Er moet "worden voorkomen dat we de markt overhoop halen en daarmee investeringen in schone energie gaan afremmen", vindt hij.

Meer uit Politiek

Jetten wil niet te bescheiden zijn tijdens het diner met Trump

WASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.

11 uur geleden
Jetten vindt Amerikaanse blokkade van Iran onwenselijk

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.

11 uur geleden
D66 tegen asielwetten, CDA lijkt nodig voor meerderheid

DEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.

12 uur geleden
GL-PvdA mag van Kiesraad Progressief Nederland heten

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.

14 uur geleden
Excuses kabinet voor rol overheid bij gedwongen afstaan kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.

16 uur geleden
Yeşilgöz ziet deelname aan blokkade Hormuz niet voor zich

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.

20 uur geleden
Jetten: overwinning Magyar markeert nieuwe stap voor Hongarije

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.

1 dag geleden