Jetten: goed dat ACM tanden laat zien tegen energiebedrijven
DEN HAAG (ANP) - Het is een goede zaak dat toezichthouder Autoriteit Consument en Markt (ACM) een onderzoek start naar mogelijk te hoge kosten die energiebedrijven rekenen aan mensen met zonnepanelen, vindt energieminister Rob Jetten. Het gaat om zogenoemde terugleverkosten die mensen moeten betalen over de opgewekte zonnestroom die teruggaat naar het energienet. Energiebedrijven verkopen dat overschot weer door, maar vaak tegen een erg laag tarief. "Het is goed dat er een onafhankelijk toezichthouder is die steeds vaker zijn tanden laat zien tegen de energieleveranciers", vindt Jetten.
"Veel consumenten met zonnepanelen zijn natuurlijk erg chagrijnig over die terugleverkosten", zegt de demissionaire bewindsman. Energiebedrijven mogen die gewoon in rekening brengen, maar wel alleen de kosten die zij zelf daadwerkelijk maken. ACM gaat onderzoeken of de leveranciers er niet stiekem extra kosten bij rekenen.
Energiebedrijven zijn op hun beurt niet te spreken over de zogenoemde salderingsregeling, die voorlopig in stand blijft. De Eerste Kamer stemde een voorstel weg om de regeling af te bouwen. Mensen die zelf stroom opwekken met zonnepanelen op het dak, kunnen met de regeling het overschot dat ze op zonnige dagen terugleveren, wegstrepen tegen hun verbruik op dagen met minder opbrengst. Deze regeling is opgezet in een tijd dat zonnepanelen veel duurder waren en hielp destijds de terugverdientijd flink te verkorten. Inmiddels is de aanschaf van zonnepanelen een stuk voordeliger. Voor energiebedrijven betekent de salderingsregeling een kostenpost.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
15 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
16 uur geleden