Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten geeft ontheffing aan gemeenten om sancties gascontract

Jetten geeft ontheffing aan gemeenten om sancties gascontract

DEN HAAG (ANP) - Alle overheden en andere organisaties die om een ontheffing hebben gevraagd omdat ze nog geen alternatief hebben voor hun Russische gascontract, krijgen deze ontheffing ook. Dat heeft energieminister Rob Jetten besloten. Ook verzoeken die de komende tijd worden gedaan, zullen worden ingewilligd.

Er zijn al aanvragen gedaan door in totaal ongeveer 140 partijen, "waaronder scholen, gemeenten en drinkwaterbedrijven". Zij hoeven niet voor 10 oktober hun contract op te zeggen met de Nederlandse dochter van het Russische staatsbedrijf Gazprom. Onder andere de gemeente Den Haag heeft ontheffing gevraagd. Die gemeente hield een aanbesteding om een nieuwe leverancier te vinden, maar geen enkel bedrijf meldde zich aan.

Volgens de Nederlandse lezing van het Europese sanctiepakket moeten overheden en andere organisaties deze contracten opzeggen. Maar Nieuwsuur meldde onlangs dat het geld vervolgens alsnog in Russische handen terecht zou komen, omdat ook andere energiebedrijven gas inkopen op de Europese markt, die ook deels door de Russen wordt bevoorraad.

1 januari 2023

Daarnaast lijkt het beleid tot willekeur in Europa te leiden, omdat "niet iedere lidstaat dezelfde lijn" kiest, hoewel Jetten benadrukt "dat een aanzienlijk deel van Europa banden met Gazprom en haar dochterbedrijven reeds op eigen initiatief heeft verbroken". "En ik moet helaas constateren dat wat betreft gas er nog steeds geen uniforme lijn binnen de Europese Unie is", aldus Jetten.

Hij gaat bij de Europese Commissie om "nadere duiding" vragen over hoe de sanctieregels geïnterpreteerd moeten worden. Tot die tijd krijgen alle partijen die een verzoek hebben ingediend, een ontheffing tot in ieder geval 1 januari 2023. Ongeveer de helft van de ingediende aanvragen gaat over de periode 10 oktober tot en met het einde van het jaar, "omdat lopende contracten per 1 januari 2023 toch al afliepen en een nieuwe leverancier moet worden gevonden" voor de periode erna.

Jetten kan zich voorstellen dat dit tot vragen leidt bij "overheden die wel een alternatief hebben gevonden", schrijft hij aan de Kamer. Zodra hij meer duidelijkheid krijgt van de Europese Commissie, zal hij de Kamer informeren. Ook blijft hij over de sancties in gesprek met overheden, waaronder gemeenten.

Meer uit Politiek

Bikker: zet dienstplicht ook in voor zorg, politie en onderwijs

DELFT (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil niet alleen de dienstplicht herinvoeren om het leger te voorzien van nieuwe rekruten, maar deze ook inzetten voor bijvoorbeeld de zorg, de politie en het onderwijs. Na de verkiezingen hoopt ze dit voor elkaar te krijgen met partijen als CDA en JA21, die eveneens voorstander zijn van een vorm van dienstplicht.

1 uur geleden
BBB wil gezichtsbedekking en bidden op straat verbieden

DEN HAAG (ANP) - De BBB wil gezichtsbedekkende kleding verbieden, staat in een document dat de partij woensdag heeft gepresenteerd. In het partijprogramma staat alleen dat gezichtsbedekking bij demonstraties verboden moet worden.

3 uur geleden
Van der Plas wil graag van Wilders horen 'waarom hij wegliep'

DEN HAAG (ANP) - BBB-leider Caroline van der Plas is blij dat PVV-voorman Geert Wilders weer bereid is tot debatten en mediaoptredens. "Het is goed om te laten zien waar je voor staat, en dat je kritisch bevraagd kan worden", zei zij in het RTL Ontbijtnieuws. Zelf wil zij graag van Wilders horen "waarom hij is weggelopen" uit het kabinet.

10 uur geleden
Timmermans: meeste bedreigers komen bij rechter tot inkeer

N i e u w bericht, meer informatie in 4e en laatste alinea

19 uur geleden
Partijen willen meer macht voor minister bij aanpak regeldruk

DEN HAAG (ANP) - De minister van Economische Zaken moet in het volgende kabinet een sterkere rol krijgen, met name bij de aanpak van de regeldruk voor bedrijven. Daarvoor pleitten meerdere partijen tijdens het ondernemersdebat bij BNR.

1 dag geleden
Van Weel verwacht behandeling asielwet niet voor verkiezingen

LUXEMBURG (ANP) - Asielminister David van Weel (VVD) denkt dat de Tweede Kamer de aangepaste asielwet niet meer voor de verkiezingen behandelt. In de aangepaste wet zijn alle vormen van hulp aan mensen die illegaal in Nederland verblijven niet strafbaar gemaakt. Dat was in het eerste wetsvoorstel onduidelijk.

1 dag geleden
Van Weel wil geen beroepsmogelijkheden afgewezen asielzoekers

LUXEMBURG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel) is voor wederzijdse erkenning van asielbesluiten van alle EU-landen. Die moet voorkomen dat asielzoekers die in het ene EU-land geen asiel krijgen dat alsnog in een ander EU-land aanvragen om uitzetting te voorkomen. De VVD-minister ziet niets in de wens van een aantal landen om asielzoekers nieuwe beroepsmogelijkheden te geven tegen een asielbesluit van welk EU-land dan ook.

1 dag geleden