Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten: Europa moet meer energie besparen

Jetten: Europa moet meer energie besparen

EEMSHAVEN (ANP) - Nederland wil dat Europa meer gaat doen om energie te besparen. Dat zei minister Rob Jetten van Klimaat en Energie tijdens de ingebruikname van lng-terminal de EemsEnergyTerminal in de Groningse Eemshaven. Nederland staat wel achter een maximumprijs op Russisch pijpleidinggas, "om ook gewoon echt een tegenreactie te laten zien tegen het spel dat de Russen met Europa hebben gespeeld".

Bij andere maximumprijzen die worden voorgesteld moet volgens Jetten worden gekeken of ze niet leiden tot gevaar voor de leveringszekerheid. "Het moet niet zo zijn dat al die lng die hier binnenstroomt toch naar Azië gaat omdat ze daar meer betalen, dat zou zonde zijn." Daarnaast vindt Jetten het onverstandig om bij duurzame energie "de prijs af te romen" omdat het de energietransitie zou kunnen vertragen.

Volgens Jetten gebruiken producenten van groene energie de extra winsten die ze momenteel boeken om extra te investeren. "Dat is ook goed. Nu vieren we hier feest omdat we meer vloeibaar gas Europa in kunnen voeren. Dat is voor de korte termijn goed, maar uiteindelijk wil je ook van dit soort fossiele brandstoffen af."

Verplichtende besparingsafspraken

Om dat te doen is het dus ook noodzakelijk dat alle Europese landen gaan besparen, zegt Jetten. "Nederland staat er redelijk goed voor, een paar andere landen ook. Maar we zien ook Europese lidstaten waar juist meer gas is verbruikt. Wij pleiten echt voor meer verplichtende besparingsafspraken."

De keuze om meer kolen te gebruiken om energie op te wekken was volgens Jetten "een moeilijke keuze". "Maar daardoor kunnen de gascentrales wel zo goed als uit. Als we echt een koude winter krijgen zonder Russisch gas, dan moeten we 25 procent minder gas verbruiken."

Ook de Tsjechische premier Petr Fiala was bij de opening van de nieuwe terminal, waar het Tsjechische energiebedrijf CEZ een deel van de gascapaciteit inkoopt. Als voorzitter van de Europese Unie heeft Tsjechië de energiecrisis hoog op de agenda gezet. Vrijdag begint een Europese top in Brussel over die crisis. "Tot nu toe zijn we het op de belangrijke punten steeds eens geworden in Europa. Ik geloof dat dit ook tijdens de top van morgen weer zal gebeuren."

Meer uit Financieel

Franse luxewinkels dichtgetimmerd om nieuwe protesten

PARIJS (ANP/RTR) - Franse luxewinkels hebben houten platen aangebracht op de ruiten van winkels uit angst voor vernielingen tijdens nieuwe protesten van studenten, vakbonden en andere groepen die voor zaterdag zijn aangekondigd. Het gaat onder meer om dichtgetimmerde Parijse winkels van horlogemerk Rolex, diamantverkoper De Beers, sportartikelenmerk Adidas en modemerk Hugo Boss.

11 uur geleden
Moody's handhaaft Franse kredietrating ondanks grote onrust

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar Moody's laat de Franse kredietwaardigheid nog onveranderd, ondanks de grote onrust over de hoge staatsschuld, politieke impasse en de massale straatprotesten in Frankrijk. De rating blijft Aa3 met een negatieve outlook, wat betekent dat er wel een verlaging kan komen.

14 uur geleden
Brits winkelconcern Frasers claimt controle over merk Hugo Boss

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse winkel- en sportconcern Frasers Group zegt dat het de controle over het Duitse modemerk Hugo Boss heeft overgenomen. Het concern meldt vrijdag in een verklaring zijn belang in het merk te hebben uitgebreid naar 50,08 procent, na een nieuwe aankoop van aandelen Hugo Boss.

1 dag geleden
Wall Street sluit lager na verder stijgende olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag lager gesloten. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de stijgende olieprijzen. Ingewijden zeiden deze week tegen The New York Times dat de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten nieuwe aanvallen op Iran plannen voor na de Congres-verkiezingen in de Verenigde Staten in november.

1 dag geleden
Senator VS kondigt uitzonderingen aan op Canadese importheffingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten breiden de uitzonderingen van de importheffingen op bepaalde Canadese producten uit. Dat heeft senator Susan Collins vrijdag gezegd op X. De stap kan de herverkiezingscampagne van de Republikeinse Collins een impuls geven.

1 dag geleden
Shein schikt Amerikaans onderzoek voor 100 miljoen, meldt Reuters

LONDEN (ANP/RTR) - Webwinkel Shein heeft ingestemd om een onderzoek van de Amerikaanse toezichthouder FTC te schikken voor 100 miljoen dollar, omgerekend ongeveer 89 miljoen euro. Dat zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Het onderzoek zou gaan over vertragingen bij leveringen en andere klachten van klanten.

1 dag geleden
Amerikaanse boete voor KLM om vliegen boven Irak

WASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.

1 dag geleden