Jetten: Europa moet meer energie besparen
EEMSHAVEN (ANP) - Nederland wil dat Europa meer gaat doen om energie te besparen. Dat zei minister Rob Jetten van Klimaat en Energie tijdens de ingebruikname van lng-terminal de EemsEnergyTerminal in de Groningse Eemshaven. Nederland staat wel achter een maximumprijs op Russisch pijpleidinggas, "om ook gewoon echt een tegenreactie te laten zien tegen het spel dat de Russen met Europa hebben gespeeld".
Bij andere maximumprijzen die worden voorgesteld moet volgens Jetten worden gekeken of ze niet leiden tot gevaar voor de leveringszekerheid. "Het moet niet zo zijn dat al die lng die hier binnenstroomt toch naar Azië gaat omdat ze daar meer betalen, dat zou zonde zijn." Daarnaast vindt Jetten het onverstandig om bij duurzame energie "de prijs af te romen" omdat het de energietransitie zou kunnen vertragen.
Volgens Jetten gebruiken producenten van groene energie de extra winsten die ze momenteel boeken om extra te investeren. "Dat is ook goed. Nu vieren we hier feest omdat we meer vloeibaar gas Europa in kunnen voeren. Dat is voor de korte termijn goed, maar uiteindelijk wil je ook van dit soort fossiele brandstoffen af."
Verplichtende besparingsafspraken
Om dat te doen is het dus ook noodzakelijk dat alle Europese landen gaan besparen, zegt Jetten. "Nederland staat er redelijk goed voor, een paar andere landen ook. Maar we zien ook Europese lidstaten waar juist meer gas is verbruikt. Wij pleiten echt voor meer verplichtende besparingsafspraken."
De keuze om meer kolen te gebruiken om energie op te wekken was volgens Jetten "een moeilijke keuze". "Maar daardoor kunnen de gascentrales wel zo goed als uit. Als we echt een koude winter krijgen zonder Russisch gas, dan moeten we 25 procent minder gas verbruiken."
Ook de Tsjechische premier Petr Fiala was bij de opening van de nieuwe terminal, waar het Tsjechische energiebedrijf CEZ een deel van de gascapaciteit inkoopt. Als voorzitter van de Europese Unie heeft Tsjechië de energiecrisis hoog op de agenda gezet. Vrijdag begint een Europese top in Brussel over die crisis. "Tot nu toe zijn we het op de belangrijke punten steeds eens geworden in Europa. Ik geloof dat dit ook tijdens de top van morgen weer zal gebeuren."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met minnen de handelsdag uitgegaan, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. De algemene verwachting is dat de Amerikaanse centrale bank de rente gaat verhogen, om de door de hogere energieprijzen aangejaagde inflatie te bestrijden. Dat zorgde voor terughoudendheid onder beleggers.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Een poging om nieuwe Amerikaanse wetgeving rondom cryptomunten door te voeren is dinsdag gestrand in het Congres. De wetgeving wist onvoldoende stemmen te behalen, door meningsverschillen over ethiek, bankzaken en de vraag hoe de snelgroeiende sector moet worden gereguleerd. De bitcoin daalde na het nieuws in waarde.
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Mensen die in deeltijd werken voor het minimumloon dreigen er in hun nettosalaris op achteruit te gaan. Dat meldt salaris- en hr-platform Youforce op basis van eigen berekeningen naar aanleiding van de Prinsjesdagplannen.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - ChatGPT-maker OpenAI werkt met zijn concurrenten Anthropic en Google DeepMind samen om veiligheidsproblemen rond kunstmatige intelligentie (AI) aan te pakken. De AI-bedrijven overleggen gezamenlijk over maatregelen, na groeiende bezorgdheid dat de technologie een bedreiging vormt voor de economie en veiligheid.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is op Prinsjesdag licht lager geëindigd. Beleggers hadden oog voor de begrotingsplannen die het kabinet dinsdag presenteerde, maar richtten de blik vooral op zorgen over de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) en de stijgende olieprijzen. De chipbedrijven ASMI (min 1,2 procent) en ASML (min 0,7 procent) hoorden bij de dalers. Oliebedrijf Shell en maritiem oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden van de hogere olieprijzen en voerden de stijgers in de Amsterdamse hoofdindex aan met plussen van 1,9 en 2,1 procent.
9 uur geledenYANBU (ANP/RTR) - Het laden van olie in de Saudische havenstad Yanbu aan de Rode Zee is opgeschort. Dat melden scheepvaartbronnen aan persbureau Reuters. Enkele dagen geleden werd de belangrijke oost-westelijke pijpleiding uit voorzorg stilgelegd na een aanval met drones. Via deze pijpleiding wordt normaal olie vervoerd van de Perzische Golf naar de havenstad aan de Rode Zee om vanuit daar geëxporteerd te worden.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ziggo mikt erop in mei of september volgend jaar naar de beurs in Amsterdam te gaan. Die maanden ziet het telecombedrijf als de meest voor de hand liggende voor een beursgang, is dinsdag bekendgemaakt.
9 uur geleden