Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten: EU-akkoord over gasprijsplafond in zicht

Jetten: EU-akkoord over gasprijsplafond in zicht

BRUSSEL (ANP) - Energieminister Rob Jetten is optimistisch dat volgende week een EU-akkoord kan worden gesloten over een maximumprijs voor gas. Na een dag onderhandelen in Brussel met zijn Europese collega's zei hij dat er "enorme vooruitgang" is geboekt om tegemoet te komen aan de zorgen van Nederland over leveringszekerheid. De 27 landen werden het dinsdag nog niet eens, maar volgens Jetten worden de komende dagen benut om achter de schermen een compromis te smeden.

De lidstaten proberen het al weken eens te worden over een gasprijsplafond. De Europese Commissie heeft een "correctiemechanisme" voorgesteld dat automatisch in werking zou moeten treden als de prijs op de gastermijnmarkt in Amsterdam gedurende een bepaald aantal dagen achter elkaar boven een van tevoren vastgesteld prijsplafond blijft pieken. Jetten zei na afloop dat het overleg constructief was geweest. Hij heeft naar eigen zeggen voor het eerst begrip gemerkt bij andersdenkende lidstaten voor landen als Nederland die huiveren voor marktingrijpen.

Bij een prijsplafond bestaat het risico dat leveranciers elders dan in de EU hun gas gaan verkopen, is de Nederlandse zorg. Volgens Jetten zijn er nu afspraken gemaakt dat het correctiemechanisme "wordt uitgezet" zodra dat het geval is. Nu moet er volgens hem vooral worden gewerkt aan een akkoord over "wanneer het mechanisme wordt aangezet". "Er zijn verschillende kampen", aldus Jetten, die van elkaar verschillende maximumprijzen voor ogen hebben.

Jetten zei dat het prijsmechanisme "een van de meest impactvolle" is van alle maatregelen die de EU de afgelopen tien maanden heeft getroffen om de hoge energieprijzen in toom te houden en om goed voorbereid de winter in te gaan.

De felste voorstanders van een zo laag mogelijk prijsplafond blokkeren intussen nog andere mogelijkheden om de gasprijs te drukken, zoals gezamenlijk gas inkopen. Als maandag een deal zou worden bereikt dan gaat die blokkade van tafel.

Meer uit Financieel

Jumbo benoemt Deen Jesper Højer tot nieuwe topman

VEGHEL (ANP) - Supermarktconcern Jumbo heeft de Deen Jesper Højer tot nieuwe topman benoemd. Hij volgt per 1 januari interim-topman Tom Heidman op. Volgens president-commissaris Colette Cloosterman-van Eerd wordt met de 47-jarige Højer "een leider in huis gehaald die niet alleen ruime (retail) expertise meebrengt, maar ook een persoonlijkheid die past bij Jumbo als familiebedrijf".

49 minuten geleden
Schiphol verwelkomde meer reizigers tijdens zomermaanden

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft tijdens de zomermaanden juli en augustus 13,2 miljoen reizigers verwelkomd op de luchthaven. Dat waren 3,6 procent meer dan in diezelfde maanden een jaar eerder. De meeste passagiers vertrokken naar Spanje, het Verenigd Koninkrijk, Griekenland, Italië en de Verenigde Staten.

50 minuten geleden
Vliegende auto's botsen tijdens repetitie voor Chinese luchtshow

CHANGCHUN (ANP/BLOOMBERG) - Twee vliegende auto's van de Chinese fabrikant van elektrische voertuigen Xpeng zijn tijdens een repetitie voor een luchtshow in de Chinese stad Changchun met elkaar in botsing gekomen. Bij de landing vatte een van de zogeheten eVTOL's vlam, terwijl de andere veilig de grond bereikte. Dit maakte Xpeng Aeroht, een dochterbedrijf van de elektrische autofabrikant, bekend.

51 minuten geleden
FT: China verbiedt techbedrijven AI-chips van Nvidia te kopen

BEIJING (ANP) - China heeft de grootste technologiebedrijven van het land opgedragen te stoppen met de aankoop van AI-chips van het Amerikaanse Nvidia en bestaande bestellingen te annuleren. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.

1 uur geleden
Inflatie eurozone stabiel op 2 procent na bijstelling

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in augustus uitgekomen op 2 procent, meldt Eurostat. Dat is iets lager dan de 2,1 procent in een voorlopige schatting van het Europese statistiekbureau begin deze maand. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied blijft daarmee op het niveau van de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB).

1 uur geleden
Internationale oproep netbeheerders voor verzwaring stroomnet

DEN BOSCH (ANP) - Netbeheerders doen een internationale oproep aan marktpartijen om met oplossingen te komen die de verzwaring van het stroomnet in woonwijken versnellen. Nu wordt het net in honderd buurten in Nederland jaarlijks verzwaard, maar dat moeten er duizend worden, stellen Enexis, Stedin en Alliander.

2 uur geleden
Miljoenenontbijt Den Haag: overheidsbeleid moet consistenter

DEN HAAG (ANP) - De overheid moet veel consistenter zijn in het beleid om zo het investeringsklimaat te versterken. Ook de regeldruk voor bedrijven moet aangepakt worden. Dat waren de belangrijkste onderwerpen op het Miljoenenontbijt in het Scheveningse Circustheater van de Haagse afdelingen van ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, samen met de gemeente Den Haag.

2 uur geleden