Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten 'echt overtuigd' dat klimaatdoelen gehaald worden

Jetten 'echt overtuigd' dat klimaatdoelen gehaald worden

DEN HAAG (ANP) - Demissionair klimaatminister Rob Jetten is er "echt van overtuigd" dat de klimaatdoelen gehaald worden. Daarmee reageert hij op de Raad van State die donderdag stelde dat het "onrealistisch" is dat in 2030 minstens 55 procent minder broeikasgassen worden uitgestoten. Wel is het volgens Jetten "een terechte waarschuwing dat het een hele forse opgave is".

Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) heeft berekend dat alle plannen die tot nog toe zijn gemaakt de uitstoot tegen 2030 met 46 tot 57 procent doen dalen. Om aan 55 procent te komen, moet dus alles meezitten. De Raad van State vindt dat niet zo realistisch en gaat liever uit van de ondergrens van de bandbreedte, 46 procent dus.

Jetten kan zich daar dus niet in vinden. Volgens hem loopt de overheid wel achter en moet die de samenleving "maximaal ondersteunen" in de verduurzaming en juist "geen remmende factor" zijn. Dat houdt niet op in 2030, benadrukt de minister. "We moeten ook na 2030 nog vol door richting het uiteindelijke doel, namelijk een klimaatneutrale samenleving."

'Piepen en kraken'

De Raad van State heeft ook kritiek op de "concreetheid" van de klimaatplannen. Zo zou de krapte op het elektriciteitsnet niet snel genoeg worden aangepakt. Volgens Jetten zit oude wetgeving "het tempo soms in de weg" bij de uitbreiding van de energie-infrastructuur, maar de nieuwe Energiewet die volgend jaar wordt behandeld zou het proces moeten versnellen.

"Het gaat piepen en kraken en schuren op plekken", aldus de bewindsman. Maar als de overheid "veel zwaarder de regie" neemt, gaat het volgens hem lukken om het elektriciteitsnet te ontlasten.

Hernieuwbare energie

Jetten ziet meer positieve trends, bijvoorbeeld op het gebied van hernieuwbare energie. "Je ziet dat een op de drie laadpalen in Europa in Nederland staat. We zijn kampioen qua zonne-energie", zegt hij. Uit internationale vergelijkingen blijkt dat Nederlanders per hoofd van de bevolking het meeste vermogen aan zonnepanelen hebben geïnstalleerd van Europa.

Op energiebesparing is nog altijd "veel te winnen" erkent Jetten. Dat was ook een van de kritiekpunten in de Klimaat- en Energieverkenning (KEV), waarvan het tweede deel donderdag tegelijk verscheen met het advies van de Raad van State. Door energie te besparen "hoef je ook minder energie op te wekken, minder te transporteren en er ook minder voor te betalen" zegt de minister, die bij de komende verkiezingen de lijst van D66 aanvoert.

Meer uit Politiek

Kamer: verbied Moslimbroederschap en 'gelieerde organisaties'

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor een motie van de PVV gestemd waarin wordt verzocht om de Moslimbroederschap en "gelieerde organisaties" te verbieden. De PVV heeft meerdere keren geprobeerd om steun te vinden voor een dergelijke motie, maar wist telkens net geen meerderheid te overtuigen. Onder meer de VVD steunde de motie nu.

5 minuten geleden
OM eist 15 maanden cel voor bedreigen zanger Douwe Bob

UTRECHT (ANP) - Voor het bedreigen van Douwe Bob heeft het Openbaar Ministerie tegen Bob ter H. (39) vijftien maanden cel geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De bedreigingen volgden nadat de zanger eind juni kort voor een optreden op een Joods voetbalevenement besloot daarvan af te zien. Hij vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.

41 minuten geleden
Lokale partijen en D66 populairst bij basisschoolverkiezingen

MAARN (ANP) - Onder basisschoolleerlingen die in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag meededen aan de Kinderverkiezingen, zijn lokale partijen het populairst. Bij elkaar opgeteld ging 25 procent van de 4489 stemmen naar een partij die alleen meedoet in de gemeente waar het kind woont. Van de partijen die landelijk meedoen, kreeg D66 met bijna 19 procent de meeste stemmen.

53 minuten geleden
Van Weel vermoedt dat verdachten aanslag Rotterdam zijn geronseld

DEN HAAG (ANP) - Alles wijst er nu op dat de verdachten van de aanslag op de synagoge in Rotterdam zijn geronseld, zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdagmiddag bij het vragenuur in de Tweede Kamer. "En de mogelijkheid dat Iran betrokken is bij deze aanslag wordt nadrukkelijk ook onderzocht."

1 uur geleden
Minister Sterk is trots op Nederlandse paralympiërs

DEN HAAG (ANP) - Minister Mirjam Sterk van Sport is trots op de Nederlandse atleten die aan de Paralympische Winterspelen hebben deelgenomen. "Het is heel belangrijk dat mensen met een handicap ook in staat zijn om de top te halen", zei ze bij de huldiging van medaillewinnaars in Den Haag. "Ik hoop dat het veel mensen inspireert die ook met een handicap worstelen en laat zien dat het voor hen ook mogelijk is om te gaan sporten en mooie prestaties neer te zetten."

3 uur geleden
Klaver kort in Rotterdam, waar GL-PvdA Leefbaar wil verslaan

ROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver was dinsdagochtend kort in Rotterdam, waar zijn partij in peilingen dicht achter Leefbaar Rotterdam lijkt te staan. "Het is nek aan nek", zei Klaver tegen het ANP. "Voor het eerst in een hele lange tijd kan een progressieve partij hier weer de grootste worden."

4 uur geleden
Letschert wil lerarentekort in vier jaar flink terugdringen

LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."

21 uur geleden