Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jetten 'echt overtuigd' dat klimaatdoelen gehaald worden

Jetten 'echt overtuigd' dat klimaatdoelen gehaald worden

DEN HAAG (ANP) - Demissionair klimaatminister Rob Jetten is er "echt van overtuigd" dat de klimaatdoelen gehaald worden. Daarmee reageert hij op de Raad van State die donderdag stelde dat het "onrealistisch" is dat in 2030 minstens 55 procent minder broeikasgassen worden uitgestoten. Wel is het volgens Jetten "een terechte waarschuwing dat het een hele forse opgave is".

Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) heeft berekend dat alle plannen die tot nog toe zijn gemaakt de uitstoot tegen 2030 met 46 tot 57 procent doen dalen. Om aan 55 procent te komen, moet dus alles meezitten. De Raad van State vindt dat niet zo realistisch en gaat liever uit van de ondergrens van de bandbreedte, 46 procent dus.

Jetten kan zich daar dus niet in vinden. Volgens hem loopt de overheid wel achter en moet die de samenleving "maximaal ondersteunen" in de verduurzaming en juist "geen remmende factor" zijn. Dat houdt niet op in 2030, benadrukt de minister. "We moeten ook na 2030 nog vol door richting het uiteindelijke doel, namelijk een klimaatneutrale samenleving."

'Piepen en kraken'

De Raad van State heeft ook kritiek op de "concreetheid" van de klimaatplannen. Zo zou de krapte op het elektriciteitsnet niet snel genoeg worden aangepakt. Volgens Jetten zit oude wetgeving "het tempo soms in de weg" bij de uitbreiding van de energie-infrastructuur, maar de nieuwe Energiewet die volgend jaar wordt behandeld zou het proces moeten versnellen.

"Het gaat piepen en kraken en schuren op plekken", aldus de bewindsman. Maar als de overheid "veel zwaarder de regie" neemt, gaat het volgens hem lukken om het elektriciteitsnet te ontlasten.

Hernieuwbare energie

Jetten ziet meer positieve trends, bijvoorbeeld op het gebied van hernieuwbare energie. "Je ziet dat een op de drie laadpalen in Europa in Nederland staat. We zijn kampioen qua zonne-energie", zegt hij. Uit internationale vergelijkingen blijkt dat Nederlanders per hoofd van de bevolking het meeste vermogen aan zonnepanelen hebben geïnstalleerd van Europa.

Op energiebesparing is nog altijd "veel te winnen" erkent Jetten. Dat was ook een van de kritiekpunten in de Klimaat- en Energieverkenning (KEV), waarvan het tweede deel donderdag tegelijk verscheen met het advies van de Raad van State. Door energie te besparen "hoef je ook minder energie op te wekken, minder te transporteren en er ook minder voor te betalen" zegt de minister, die bij de komende verkiezingen de lijst van D66 aanvoert.

Meer uit Politiek

Nederland praat met Fransen over samenwerking op kernwapengebied

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Berendsen: repatriëren uit Midden-Oosten kan momenteel niet

DEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.

2 uur geleden
Minister: Nederland heeft 'begrip' voor aanvallen op Iran

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "begrip" voor de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran, maar ook zorgen over mogelijke escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) maandag gezegd. Hij noemde de machthebbers in Iran "een moorddadig regime", dat een bedreiging vormt voor zowel buurlanden als de rest van de wereld.

4 uur geleden
Jetten noemt welwillende partijen 'lichtpuntjes'

NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.

2 dagen geleden
Yeşilgöz: veiligheid militairen in regio heeft hoogste prioriteit

DEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.

2 dagen geleden
Voor partijen in de Kamer komt aanval op Iran niet als verrassing

DEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.

2 dagen geleden
Berendsen en Yeşilgöz brengen bezoek aan Oekraïne

KYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.

2 dagen geleden