Jetten betaalt RWE 332 miljoen om minder draaien kolencentrale
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is van plan energiebedrijf RWE 331,8 miljoen euro aan compensatie te betalen, omdat de uitbater zijn kolencentrale in de Eemshaven minder moest laten draaien. Het gaat om een "fors bedrag", erkent energieminister Rob Jetten, maar volgens Europese regels is hij wel verplicht dit te betalen. Om aan de klimaatdoelen uit het Urgendavonnis te voldoen, verplichtte het kabinet kolencentrales hun elektriciteitsproductie te beperken.
Dat het bedrag hoog uitvalt, heeft te maken met "de hoge prijzen die worden gehanteerd bij de berekening" van de compensatie. Het totale bedrag dat het kabinet voornemens is te betalen bestaat voor 318,3 miljoen euro uit compensatie en voor 13,5 miljoen euro uit rentevergoeding. Jetten benadrukt dat het verminderen van de productie ook leidde tot minder CO2-uitstoot.
RWE had meer geld gevraagd, aldus de bewindsman. Het bedrijf kan ook nog in bezwaar of beroep gaan tegen het besluit van het kabinet. Ook uitbaters Uniper en Onyx hadden geld geëist voor de opgelegde productievermindering. Samen vragen de drie bedrijven zelfs 1,9 miljard euro. Jetten denkt aan 730 miljoen euro genoeg te hebben voor de nadeelcompensatie aan alle bedrijven. Dit komt onder meer doordat kolencentrales enige tijd weer meer mochten produceren toen een enorm tekort aan gas dreigde als gevolg van de Russische invasie in Oekraïne.
Een besluit over de compensatieaanvragen van Uniper en Onyx moet nog volgen, meldt Jetten aan de Kamer.
Vanaf 2030 geldt overigens een verbod op kolencentrales. Maar daar staat geen financiële compensatie tegenover, oordeelde de rechter eerder.
Meer uit Binnenland
LELYSTAD (ANP) - Khaled Al N., de vader van de in mei 2024 vermoorde Ryan (18), zegt dat hij zijn dochter heeft gedood toen hij tijdens een gesprek zijn zelfbeheersing verloor. Dat liet hij donderdag weten via zijn advocaat, die hem vertegenwoordigt in de rechtbank in Lelystad. Daar is het proces begonnen tegen Khaled en twee zonen. Volgens het Openbaar Ministerie heeft het drietal Ryan samen vermoord. De jonge vrouw zou het slachtoffer zijn geworden van eerwraak, omdat zij zich te westers gedroeg volgens de normen van het in het Friese Joure wonende gezin.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten ervoor zorgen dat de aanpak van geweld tegen vrouwen nog voor de komende gemeenteraadsverkiezingen op de agenda staat. Die oproep doen Sharon Dijksma, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, en Mariëtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld. Gemeenten hebben volgens hen een "sleutelrol" in het aanpakken van geweld tegen vrouwen.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers die gebruikmaken van een privéjet, gaan vanaf 2030 veel meer vliegbelasting betalen. Een Kamermeerderheid heeft ingestemd met een voorstel van die strekking van GroenLinks-PvdA, mede dankzij steun van D66 en CDA, de partijen die momenteel aan de formatietafel zitten.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De brandstofaccijnzen gaan per 1 januari alsnog iets omhoog. De Tweede Kamer heeft in meerderheid ingestemd met een voorstel van de ChristenUnie om een deel van het geld dat bestemd was om automobilisten een jaar langer korting te geven op deze belasting, in te zetten om bezuinigingen op het openbaar vervoer te voorkomen.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Strafrechtadvocaat Stijn Franken is op 58-jarige leeftijd overleden, dat heeft zijn advocatenkantoor Spijker Strafrechtadvocaten donderdag bekendgemaakt. Franken was al enige tijd ziek. Hij leed aan kanker.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In de laatste maanden voor het dodelijke steekincident bij de Erasmusbrug in Rotterdam hadden de instanties verdachte Ayoub M. niet voldoende in beeld. Ze deelden niet al hun informatie over hem met elkaar. Daardoor waren er blinde vlekken in zorg en toezicht. Dit constateren de Inspectie Justitie en Veiligheid en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd in een donderdag gepubliceerd rapport.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Een Zweed is schuldig bevonden aan het plannen van een aanslag op het Eurovisie Songfestival in Rotterdam in 2020. Een Luxemburgse rechtbank heeft hem acht jaar gevangenisstraf opgelegd, waarvan zes voorwaardelijk, melden Luxemburgse media en bevestigt justitie.
3 uur geleden