Jesse Klaver: geschrokken van deze uitslag
AMSTERDAM (ANP) - Jesse Klaver, een van de kopstukken van GroenLinks-PvdA, zegt dat hij geschrokken is van de voorspelde verkiezingswinst van de PVV van Geert Wilders. "Het gevoel van mensen in deze samenleving, die denken: wat gebeurt hier, is hier nog wel plaats voor mij? Het enige wat ik eigenlijk vanavond wil zeggen, tegen al die mensen: we waren er voor jou en we blijven er voor jou", zei Jesse Klaver tijdens de uitslagenavond van de partij in Amsterdam.
Klaver denkt naar eigen zeggen "dat iedereen geschrokken is van deze uitslag. Wat ik vooral wil benadrukken: er zijn 20 jaar lang mensen weggezet met de mededeling: je hoort er niet bij in dit land, dit is niet jouw land. Tegen al die mensen wil ik zeggen: dit is wel jouw land, laat je dat door niemand afpakken, we zijn er voor jou."
Klaver kan niet verklaren waarom de PVV zo veel groter lijkt te zijn geworden dan de andere partijen. "Ik ben heel trots op de campagne die we hebben gevoerd. Verdere politieke analyses heb ik nu niet." Ook zegt hij nog geen beeld van de komende formatie te hebben.
Gezamenlijke lijst
GroenLinks en de PvdA doen deze verkiezingen voor het eerst samen mee met een gezamenlijke lijst onder leiding van Frans Timmermans. In de huidige Tweede Kamer heeft GroenLinks 8 en PvdA 9 zetels. In de exitpoll van Ipsos in opdracht van NOS en RTL is GroenLinks-PvdA de tweede partij met 25 zetels, net voor de VVD. De PVV staat vooralsnog op 35 zetels.
Het linkse blok leek wat opstartproblemen te hebben in de aanloop naar deze verkiezingen, maar in de laatste dagen steeg de partij flink in de peilingen. Timmermans riep kiezers meermaals op om strategisch op zijn partij te stemmen, om ervoor te zorgen dat links de grootste zou worden en het initiatief kon nemen om een coalitie te gaan vormen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt de komende jaren 22,9 miljoen euro vrij om de veiligheid van lhbti-jongeren in het onderwijs te verbeteren. Het geld komt in 2027, 2028 en 2029 beschikbaar, staat in de voorjaarsnota.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oplopende kosten van de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA onderstrepen volgens minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) het belang van de hervormingen die het kabinet wil doorvoeren in de sociale zekerheid. "Maak het simpeler", is zijn boodschap. De D66-bewindsman wil dat "met voorrang" gaan bespreken met vakbonden en werkgevers.
4 uur geleden