Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jennifer Simons president van Suriname, overdracht op 16 juli

Jennifer Simons president van Suriname, overdracht op 16 juli

PARAMARIBO (ANP) - In het Surinaamse parlement is Jennifer Simons (71) zondagmiddag gekozen tot president. Omdat er geen tegenkandidaat was, gebeurde dat zonder stemming. Gregory Rusland is gekozen tot vicepresident." Op 16 juli neemt Simons de leiding van het land officieel over van Chan Santokhi. Zij zal leiding geven aan een coalitie van zes partijen.

"U bent straks de eerste vrouwelijke president van ons land. Een historisch moment van nationale betekenis", zei Ashwin Adhin, de nieuwe voorzitter van de Nationale Assemblée. Een doorbraak van historische betekenis is volgens Adhin de samenwerking tussen de Nationale Democratische Partij van Simons en de Nationale Partij Suriname van Rusland. Deze partijen hebben niet eerder samengewerkt.

Simons beloofde opnieuw dat zij het land zal dienen met alles wat zij in zich heeft. "Ik ben me zeer bewust van de verantwoordelijkheid die nu op onze schouders is gelegd. Deze verantwoordelijkheid wordt voor mij verzwaard door het feit dat ik inderdaad de eerste vrouw ben die dit ambt zal bekleden."

Felicitatieboodschap

"Het was geen gemakkelijke periode, we hebben heftige stormen doorstaan, economisch, politiek en sociaal-maatschappelijk", zei Santokhi in zijn felicitatieboodschap. Hij erkende zijn tekortkomingen, maar wees ook op de prestaties van zijn regering die de Surinaamse economie weer "op het pad van herstel" bracht, "door fundamentele hervormingen maar wel met zware offers".

Bij de zitting waren vijftig parlementariërs aanwezig. Het 51e lid, Chan Santokhi, kan pas toetreden na de overdracht van het presidentschap op 16 juli. Hij en vijf ministers zaten achter de regeringstafel. Acht voormalige ministers maken de komende regeerperiode deel uit van het parlement, net als Ronnie Brunswijk, vicepresident onder Santokhi. "De toekomst is vrouwelijk en krachtig", zei Brunswijk in een korte felicitatieboodschap.

Meer uit Politiek

Jetten wil 'financiële puzzel' dinsdag grotendeels klaar hebben

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.

1 dag geleden
Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht

DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.

4 dagen geleden
Geen hogere rekengrens stikstofuitstoot per 1 januari

DEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.

5 dagen geleden
Schiphol mag van kabinet twee jaar door zonder natuurvergunning

DEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.

5 dagen geleden
Wiersma geeft gehoor aan Kamer, geen versoepeling uitrijden mest

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.

5 dagen geleden
Staatssecretaris: voldoende voor Nederlands niet verplicht maken

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.

5 dagen geleden
Wiersma bespreekt mestmotie in kabinet, 'Kamer hoogste orgaan'

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."

5 dagen geleden