Jemenitische Houthi's laten groep gevangenen vrij
SANAA (ANP/RTR/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben ongeveer 153 gevangenen vrijgelaten met ondersteuning van het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC). De organisatie heeft de vrijlatingen bekendgemaakt, zonder de identiteit van de gevangenen te delen.
Het ICRC meldt dat het om "conflictgerelateerde" gevangenen gaat. De organisatie bezocht de gevangenen regelmatig in de hoofdstad Sanaa. Het hoofd van de delegatie in Jemen zegt dat de vrijlating "broodnodige verlichting en vreugde heeft gebracht bij families die angstig hebben gewacht op de terugkeer van hun dierbaren".
De Houthi's bevestigen de vrijlatingen en spreken van een eenzijdige actie op humanitaire gronden. Veel vrijgelaten personen zijn ziek, gewond of oud, aldus de groepering, die een deel van Jemen onder controle heeft. Eind 2014 begon een conflict tussen de Houthi's en de Jemenitische regering. In 2022 ging een wapenstilstand in, waardoor het geweld flink is afgenomen.
Volgens de Verenigde Naties vindt in Jemen een van de grootste humanitaire crises ter wereld plaats. Ongeveer 18 miljoen mensen zouden er hulp nodig hebben.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat de veiligheidssituatie in de belangrijke Straat van Hormuz vermoedelijk slecht zal blijven tijdens de oorlog. "Het is onwaarschijnlijk dat er enige veiligheid kan worden bereikt in de Straat van Hormuz te midden van de spanningen die door de Verenigde Staten en Israël in de regio zijn aangewakkerd", schreef regimekopstuk Ali Larijani in een bericht op X.
12 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft in een onlinebijeenkomst met EU-kopstukken uitgehaald naar Hezbollah. Die beweging zou zich inzetten voor Iraanse belangen en daarmee de "ineenstorting" van de Libanese staat dichterbij brengen.
33 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De politie in New York onderzoekt of een incident met explosieven bij de ambtswoning van burgemeester Zohran Mamdani door terreurgroep Islamitische Staat geïnspireerd terrorisme is. Dat zei politiechef Jessica Tisch, die ook aangaf dat er vermoedelijk geen link is met de huidige oorlog tussen haar land en Iran.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben landen in het Midden-Oosten bedankt voor "hun hulp en steun bij de repatriëring van tienduizenden Europese burgers die vastzaten in hun land" door de oorlog in Iran. Dat deden ze in een videogesprek met leiders en ministers van Jordanië, Egypte, Bahrein, Libanon, Syrië, Turkije, Armenië, Irak, Qatar, Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten, Saudi-Arabië en Oman.
1 uur geledenPAPHOS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft op Cyprus plannen aangekondigd voor een "louter defensieve" missie om de Straat van Hormuz te heropenen. Het is de bedoeling om vrachtschepen en tankers te escorteren "na het einde van de heetste fase van het conflict" in het Midden-Oosten, verklaarde hij na een ontmoeting met de leiders van Cyprus en Griekenland.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De nieuwe leider van Iran, Mojtaba Khamenei, kan rekenen op de steun van Irans bondgenoot Hezbollah. De Libanese beweging heeft maandag trouw gezworen aan Khamenei, die zijn door een Israëlische luchtaanval gedode vader opvolgt.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Het Libanese parlement heeft verkiezingen die gepland stonden voor mei twee jaar vooruitgeschoven. Dat meldt de voorzitter van het parlement, Nabih Berri. Van het staatsorgaan, dat bestaat uit 128 parlementariërs, stemden 76 leden voor.
2 uur geleden