Jeff Bezos gaat in juli zelf de ruimte in
SEATTLE (ANP) - Jeff Bezos, de rijkste mens op aarde, gaat volgende maand de ruimte in. De oprichter van Amazon heeft ook een eigen ruimtevaartbedrijf, dat op 20 juli voor het eerst toeristen naar de ruimte wil brengen, en Bezos heeft maandag bekendgemaakt dat hij en zijn broer Mark dan meegaan aan boord.
Het bedrijf van Bezos heet Blue Origin. Dat heeft een raket gebouwd, de New Shepard, die na lancering in Texas naar een hoogte van ruim 100 kilometer moet gaan. De inzittenden zijn daar een paar minuten gewichtloos en zien de kromming van de aarde. Daarna zakt het vaartuig terug de dampkring in om weer op aarde te landen. Het vaartuig gaat niet hoog en niet snel genoeg om in een baan rond de aarde te komen.
Blue Origin had de plannen voor de eerste vlucht in mei naar buiten gebracht. Een van de plekken aan boord wordt geveild. Tot nu toe hebben bijna 6000 mensen uit 143 landen een bod uitgebracht. Volgens Blue Origin staat het hoogste bod op ongeveer 2,8 miljoen dollar, omgerekend 2,3 miljoen euro.
Bezos stopt op 5 juli als bestuursvoorzitter van Amazon.
Concurrent SpaceX van zakenman Elon Musk (PayPal, Tesla) brengt al professionele astronauten naar ruimtestation ISS. Later dit jaar wil hij een paar burgers een kans geven om naar de ruimte te gaan. Musk wil over een paar jaar een Japanse zakenman een rondje rond de maan laten vliegen. Bovendien moet SpaceX over een paar jaar astronauten op de maan zetten en ze veilig terug naar de aarde brengen. Musk kreeg die miljardenopdracht van ruimtevaartorganisatie NASA. Blue Origin, dat naast de order greep, vecht het besluit aan.
Een ander bedrijf, Virgin Galactic van Richard Branson, werkt ook aan commerciële toeristische vluchten naar de ruimte.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij niet openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran. Nieuwssite Axios schreef maandag dat Trump Iran economisch zou willen ontzien in ruil voor "concrete stappen" van Iraanse kant met betrekking tot het nucleaire programma. Dat is "nepnieuws", aldus Trump op Truth Social.
1 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Paus Leo heeft zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk afgerond. Een AFP-verslaggever ter plaatse meldt dat de religieus leider een uitgeleide kreeg van president Emmanuel Macron op de luchthaven van Metz, waarna hij vertrok richting Rome. Het was het eerste bezoek van de kerkelijk leider aan het land in bijna twee decennia.
5 uur geledenBAIDOA (ANP/DPA) - Zeker 23 mensen zijn gedood bij een gewapend conflict tussen het Somalische staatsleger en milities gelieerd aan een voormalig regionaal leider. Dat meldt persbureau dpa op gezag van een Somalische parlementariër. De onlusten, die meer dan vijf uur aanhielden, vonden plaats in de zuidwestelijke stad Baidoa.
5 uur geledenSAUMOS (ANP/AFP/RTR) - De grootste natuurbrand in Frankrijk sinds 1949 is na twee maanden geblust, melden autoriteiten. De brand brak in juli uit vlakbij het dorp Saumos in de regio Gironde.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De autoriteiten hebben maandag 164 arrestaties verricht bij demonstraties door scholieren op middelbare scholen in Frankrijk. De demonstraties vonden plaats op 180 scholen. Hierbij raakten twaalf leden van de veiligheidsdiensten, twaalf scholieren en drie schoolmedewerkers gewond.
6 uur geledenDOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.
8 uur geleden