Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jeff Bezos gaat in juli zelf de ruimte in

Jeff Bezos gaat in juli zelf de ruimte in

SEATTLE (ANP) - Jeff Bezos, de rijkste mens op aarde, gaat volgende maand de ruimte in. De oprichter van Amazon heeft ook een eigen ruimtevaartbedrijf, dat op 20 juli voor het eerst toeristen naar de ruimte wil brengen, en Bezos heeft maandag bekendgemaakt dat hij en zijn broer Mark dan meegaan aan boord.

Het bedrijf van Bezos heet Blue Origin. Dat heeft een raket gebouwd, de New Shepard, die na lancering in Texas naar een hoogte van ruim 100 kilometer moet gaan. De inzittenden zijn daar een paar minuten gewichtloos en zien de kromming van de aarde. Daarna zakt het vaartuig terug de dampkring in om weer op aarde te landen. Het vaartuig gaat niet hoog en niet snel genoeg om in een baan rond de aarde te komen.

Blue Origin had de plannen voor de eerste vlucht in mei naar buiten gebracht. Een van de plekken aan boord wordt geveild. Tot nu toe hebben bijna 6000 mensen uit 143 landen een bod uitgebracht. Volgens Blue Origin staat het hoogste bod op ongeveer 2,8 miljoen dollar, omgerekend 2,3 miljoen euro.

Bezos stopt op 5 juli als bestuursvoorzitter van Amazon.

Concurrent SpaceX van zakenman Elon Musk (PayPal, Tesla) brengt al professionele astronauten naar ruimtestation ISS. Later dit jaar wil hij een paar burgers een kans geven om naar de ruimte te gaan. Musk wil over een paar jaar een Japanse zakenman een rondje rond de maan laten vliegen. Bovendien moet SpaceX over een paar jaar astronauten op de maan zetten en ze veilig terug naar de aarde brengen. Musk kreeg die miljardenopdracht van ruimtevaartorganisatie NASA. Blue Origin, dat naast de order greep, vecht het besluit aan.

Een ander bedrijf, Virgin Galactic van Richard Branson, werkt ook aan commerciële toeristische vluchten naar de ruimte.

Meer uit Buitenland

Grote schade aan stroomnet door aanvallen Rusland, zegt Zelensky

KYIV (ANP) - Russische luchtaanvallen hebben het Oekraïense elektriciteitsnet "uitgebreide schade" toegebracht, zegt president Volodymyr Zelensky. "Herstelwerk gaat de klok rond door."

16 minuten geleden
Palestijns bestuur meldt uitstel verkiezingen november

PARIJS (ANP/RTR) - De Palestijnse parlementsverkiezingen van november worden maanden uitgesteld. Dat staat in een brief die de Palestijnse topbestuurder Hussein al-Sheikh stuurde aan de Franse regering.

20 minuten geleden
ICC over Nobelprijs: erkenning is in deze tijd belangrijk

DEN HAAG (ANP/AFP) - De Nobelprijs voor de Vrede die is toegekend aan Navanethem Pillay, oud-rechter van het Internationaal Strafhof (ICC), is extra belangrijk gezien de huidige aanvallen op het internationaal recht. Dat stelt ICC-voorzitter Tomoko Akane in een verklaring.

43 minuten geleden
Pillay verrast door toekenning Nobelprijs, grapt over Trump

NEURENBERG (ANP) - Navanethem Pillay, die dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede toegekend heeft gekregen, heeft laten weten verrast te zijn door de prijs. Ook grapte ze dat ze de prijs misschien wel zou "delen" met de Amerikaanse president Donald Trump.

1 uur geleden
VN veroordelen Amerikaanse uitzending executie als marteling

GENÈVE/WASHINGTON (ANP/AFP) - Het mensenrechtenbureau van de VN heeft het Amerikaanse besluit een executie rechtstreeks uit te zenden "een openbare terechtstelling" en "een vorm van marteling" genoemd. Het Pentagon maakte bekend dat de executie met een vuurpeloton van een terdoodveroordeelde ex-militair 3 december voor publiek toegankelijk is en wordt gelivestreamd.

1 uur geleden
VN-Mensenrechtenkantoor verwelkomt vredesprijs voor Pillay

GENÈVE (ANP/RTR) - Het VN-Mensenrechtenkantoor heeft verheugd gereageerd op de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan voormalig hoofd Navanethem Pillay. Zij leidde het bureau van 2008 tot 2014.

1 uur geleden
Zware rellen in Brussel op protestdag

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In de buurt van het belangrijke treinstation Brussel-Centraal zijn in de Belgische hoofdstad zware rellen uitgebroken. Er hebben zich honderden in het zwart geklede jongeren verzameld en de politie wordt bekogeld met houten balken, glazen flessen en vuilnisbakken. Agenten reageren met traangas en door een waterkanon in te zetten.

1 uur geleden