Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jeangu Macrooy staat op Keti Koti stil bij leed van voorouders

Jeangu Macrooy staat op Keti Koti stil bij leed van voorouders

AMSTERDAM (ANP) - Voor songfestivalzanger Jeangu Macrooy is Keti Koti een bijzondere dag. "Het is voor mij een dag van bezinning en stilstaan bij het verleden en het leed van mijn voorouders. Zij werkten op de plantages in de koloniƫn. Maar ik reflecteer ook op de vrijheid die kwam en op het feit dat ik nu als een vrij man kan gaan en staan waar ik wil. Daar konden mijn voorouders alleen maar van dromen", zei hij donderdag bij NPO1 voor de uitzending van de herdenking van de afschaffing van de slavernij.

Macrooy woonde tot zijn twintigste in Suriname, waar Keti Koti al lange tijd een officiƫle feest- en herdenkingsdag is. "We vieren en herdenken in Suriname die dag de vrijheid en de mensenrechten. Het was best een schok toen ik naar Nederland kwam, waar Keti Koti een andere rol had. Maar het bewustzijn van onze gedeelde geschiedenis groeit de afgelopen jaren. Er is nog zoveel onwetendheid over onze Nederlandse geschiedenis."

De zanger beklemtoont dat het slavernijverleden een geschiedenis van alle Nederlanders is. "Het is niet alleen een onderwerp van de Caribische eilanden of Suriname. Het maakt deel uit van onze Nederlandse identiteit. De wereld ziet er door die geschiedenis nu op een bepaalde manier uit. Daar moeten we op een passende manier mee omgaan."

Meer uit Binnenland

Ongelukken door gladheid in hele land

DEN HAAG (ANP) - Op verschillende plekken in het land zijn in de nacht van donderdag op vrijdag ongelukken gebeurd, mogelijk door gladheid. Het gaat niet om grote incidenten op de snelweg, meldt de ANWB vrijdagochtend. In bijna het hele land geldt code geel vanwege de sneeuw en bevriezing.

48 minuten geleden
22-jarige man tegen pijler van viaduct gebotst en overleden

ROTTERDAM (ANP) - Een 22-jarige man is overleden nadat hij in de nacht van donderdag op vrijdag met zijn auto tegen een pijler van een viaduct is gebotst op de President Rooseveltweg in Rotterdam-Terbregge. De politie weet nog niet wat de oorzaak is van het ongeluk.

50 minuten geleden
Aantal treinstoringen in 2025 opnieuw gestegen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal treinstoringen in Nederland is in 2025 opnieuw toegenomen. In totaal werden dit jaar ruim 6000 storingen geregistreerd, bijna 12 procent meer dan in 2024. Dat blijkt uit de ANP-analyse van storingsdata van Rijdendetreinen.nl.

1 uur geleden
Twee doden door schietpartij in Amsterdam Nieuw-West

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn twee mensen om het leven gekomen door een schietpartij, meldt de politie van de hoofdstad op Bluesky.

6 uur geleden
Omwonenden door brand verwoeste Vondelkerk kunnen weer terug

AMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van de Amsterdamse Vondelkerk, die door de grote brand hun huis uit moesten, kunnen weer terug. Volgens de veiligheidsregio is de omgeving opgeruimd en ontdaan van onder meer roet- en asdeeltjes. De opvanglocatie in de P.C. Hooftstraat, waar tientallen mensen de nieuwjaarsnacht moesten doorbrengen, is gesloten, zegt een woordvoerster van de gemeente.

13 uur geleden
Rijkswaterstaat waarschuwt voor gevaarlijke wegen komende dagen

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers dat de weersomstandigheden op veel plekken voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen de komende dagen. Ook al wordt er gestrooid.

14 uur geleden
Schoof condoleert Zwitserse president na dodelijke brand in bar

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft de Zwitserse bondspresident Guy Parmelin gecondoleerd na de brand in een bar waarbij ongeveer veertig doden zijn gevallen.

14 uur geleden