JDE Peet's hard onderuit op Damrak na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel van JDE Peet's ging dinsdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. JDE Peet's, de eigenaar van Douwe Egberts, kelderde 6,4 procent. De koersval volgt op een verkoopadvies van Goldman Sachs.
De Amerikaanse zakenbank benadrukte in het advies dat de flink gestegen koffieprijzen de verkopen van het concern kunnen raken. Naast Douwe Egberts is JDE Peet's ook eigenaar van bijvoorbeeld L'Or en Senseo. In de tweede helft van het boekjaar van JDE Peet's zijn de termijncontracten voor koffie met 65 procent gestegen door zorgen over schaarste, aldus de analisten. De bank waarschuwde verder dat als de prijzen hoger zijn dan die van concurrenten, JDE Peet's mogelijk het risico loopt van de beurs te worden verwijderd.
De AEX-index zakte 0,2 procent op 889,66 punten. De MidKap daalde 0,8 procent op 841,33 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot zo'n 0,8 procent. Die in Parijs steeg 0,1 procent.
Piramidespel
BAM steeg 5,1 procent en behoorde tot de grootste winnaars op het Damrak. Beleggers reageerden op het nieuws dat het Openbaar Ministerie niet genoeg bewijs heeft gevonden van omkoping door het bouwbedrijf. Wel moet BAM 30.000 euro betalen wegens onduidelijke administratie rond betalingen voor projecten in Afrika. BAM liet ook weten zijn belang van 50 procent in Invesis te verkopen aan pensioenfonds en samenwerkingspartner PGGM.
Aegon verloor 2,3 procent, nadat de verzekeraar maandag al 5,8 procent was gezakt. Spruce Point kwam met een kritisch rapport over Aegon. Het investeringsbedrijf beschuldigde Aegons dochteronderneming World Financial Group (WFG) van agressieve verkooppraktijken en stelde dat het bedrijfsmodel sterke gelijkenissen vertoont met een piramidespel. Ook voorspelde Spruce een forse waardedaling van aandelen Aegon op de langere termijn. Spruce verdient zijn geld met short-selling, waarbij wordt gespeculeerd op een koersdaling van een aandeel.
Post
PostNL zakte 1,3 procent. Het postbedrijf wil Linde Jansen benoemen tot de nieuwe financieel directeur. Jansen, die momenteel een financiƫle functie heeft bij Heineken, volgt Pim Berendsen op. Eerder meldde PostNL al dat Berendsen in het voorjaar de functie van bestuursvoorzitter Herna Verhagen overneemt.
De euro was 1,0501 dollar waard, tegen 1,0507 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,6 procent goedkoper op 69,55 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent minder op 72,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt een boete van 270.000 euro op aan het bedrijf achter de inmiddels gestopte veilingwebsite Ticketveiling.nl. Volgens de ACM heeft dat bedrijf, House of Tickets, consumenten misleid doordat deelnemers dachten dat zij opboden tegen andere mensen. Maar in werkelijkheid boden zij op tegen een zogeheten biedbot die onder wisselende namen meebood om de prijs onrechtmatig te verhogen.
21 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Transavia heeft de rechtszaak die donderdag zou worden behandeld in Haarlem over de halvering van het aantal grondafhandelaren op Schiphol ingetrokken. Een woordvoerster van Transavia zegt dat de luchtvaartmaatschappij dat heeft besloten nadat "een heroverweging" is gemaakt.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De aanvallen waren gericht op een militaire locatie die volgens de Amerikanen een bedreiging vormde voor hun troepen en het commerciƫle scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Iran meldde daarnaast een Amerikaanse luchtmachtbasis te hebben aangevallen. De olieprijzen gingen omhoog door de afnemende hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde investeringen in olieprojecten zullen naar verwachting in 2026 voor het derde jaar op rij dalen, meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Ondanks de hogere olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nemen de uitgaven aan olieprojecten volgens het IEA dit jaar af tot onder de 500 miljard dollar (ongeveer 431 miljard euro).
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen die in Nederland van baan wisselen, gaat aan de slag in een andere sector. Per bedrijfstak zijn daarin wel grote verschillen, schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) na een analyse van arbeidsmarktcijfers van 2011 tot 2025.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Werkgevers in Nederland laten een hoop kansen op personeel liggen door niet buiten de landsgrenzen te werven. Daarop wijst uitkeringsorganisatie UWV na een nieuwe analyse van beroepen waar juist te veel of te weinig mensen voor zijn in Europa.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Telecombedrijf KPN en het Duitse Schwarz Digits willen volgend jaar een Europese soevereine cloud in Nederland aanbieden. Daarmee willen ze een Europees alternatief bieden voor het opslaan van data, stellen de partijen. Europese organisaties zijn nu voor een groot deel afhankelijk van Amerikaanse bedrijven, zoals Amazon, Google en Microsoft.
2 uur geleden