JDE Peet's hard onderuit op Damrak na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel van JDE Peet's ging dinsdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. JDE Peet's, de eigenaar van Douwe Egberts, kelderde 6,4 procent. De koersval volgt op een verkoopadvies van Goldman Sachs.
De Amerikaanse zakenbank benadrukte in het advies dat de flink gestegen koffieprijzen de verkopen van het concern kunnen raken. Naast Douwe Egberts is JDE Peet's ook eigenaar van bijvoorbeeld L'Or en Senseo. In de tweede helft van het boekjaar van JDE Peet's zijn de termijncontracten voor koffie met 65 procent gestegen door zorgen over schaarste, aldus de analisten. De bank waarschuwde verder dat als de prijzen hoger zijn dan die van concurrenten, JDE Peet's mogelijk het risico loopt van de beurs te worden verwijderd.
De AEX-index zakte 0,2 procent op 889,66 punten. De MidKap daalde 0,8 procent op 841,33 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot zo'n 0,8 procent. Die in Parijs steeg 0,1 procent.
Piramidespel
BAM steeg 5,1 procent en behoorde tot de grootste winnaars op het Damrak. Beleggers reageerden op het nieuws dat het Openbaar Ministerie niet genoeg bewijs heeft gevonden van omkoping door het bouwbedrijf. Wel moet BAM 30.000 euro betalen wegens onduidelijke administratie rond betalingen voor projecten in Afrika. BAM liet ook weten zijn belang van 50 procent in Invesis te verkopen aan pensioenfonds en samenwerkingspartner PGGM.
Aegon verloor 2,3 procent, nadat de verzekeraar maandag al 5,8 procent was gezakt. Spruce Point kwam met een kritisch rapport over Aegon. Het investeringsbedrijf beschuldigde Aegons dochteronderneming World Financial Group (WFG) van agressieve verkooppraktijken en stelde dat het bedrijfsmodel sterke gelijkenissen vertoont met een piramidespel. Ook voorspelde Spruce een forse waardedaling van aandelen Aegon op de langere termijn. Spruce verdient zijn geld met short-selling, waarbij wordt gespeculeerd op een koersdaling van een aandeel.
Post
PostNL zakte 1,3 procent. Het postbedrijf wil Linde Jansen benoemen tot de nieuwe financieel directeur. Jansen, die momenteel een financiƫle functie heeft bij Heineken, volgt Pim Berendsen op. Eerder meldde PostNL al dat Berendsen in het voorjaar de functie van bestuursvoorzitter Herna Verhagen overneemt.
De euro was 1,0501 dollar waard, tegen 1,0507 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,6 procent goedkoper op 69,55 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent minder op 72,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".
17 uur geledenAALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.
17 uur geleden