JDE Peet's hard onderuit op Damrak na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel van JDE Peet's ging dinsdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. JDE Peet's, de eigenaar van Douwe Egberts, kelderde 6,4 procent. De koersval volgt op een verkoopadvies van Goldman Sachs.
De Amerikaanse zakenbank benadrukte in het advies dat de flink gestegen koffieprijzen de verkopen van het concern kunnen raken. Naast Douwe Egberts is JDE Peet's ook eigenaar van bijvoorbeeld L'Or en Senseo. In de tweede helft van het boekjaar van JDE Peet's zijn de termijncontracten voor koffie met 65 procent gestegen door zorgen over schaarste, aldus de analisten. De bank waarschuwde verder dat als de prijzen hoger zijn dan die van concurrenten, JDE Peet's mogelijk het risico loopt van de beurs te worden verwijderd.
De AEX-index zakte 0,2 procent op 889,66 punten. De MidKap daalde 0,8 procent op 841,33 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot zo'n 0,8 procent. Die in Parijs steeg 0,1 procent.
Piramidespel
BAM steeg 5,1 procent en behoorde tot de grootste winnaars op het Damrak. Beleggers reageerden op het nieuws dat het Openbaar Ministerie niet genoeg bewijs heeft gevonden van omkoping door het bouwbedrijf. Wel moet BAM 30.000 euro betalen wegens onduidelijke administratie rond betalingen voor projecten in Afrika. BAM liet ook weten zijn belang van 50 procent in Invesis te verkopen aan pensioenfonds en samenwerkingspartner PGGM.
Aegon verloor 2,3 procent, nadat de verzekeraar maandag al 5,8 procent was gezakt. Spruce Point kwam met een kritisch rapport over Aegon. Het investeringsbedrijf beschuldigde Aegons dochteronderneming World Financial Group (WFG) van agressieve verkooppraktijken en stelde dat het bedrijfsmodel sterke gelijkenissen vertoont met een piramidespel. Ook voorspelde Spruce een forse waardedaling van aandelen Aegon op de langere termijn. Spruce verdient zijn geld met short-selling, waarbij wordt gespeculeerd op een koersdaling van een aandeel.
Post
PostNL zakte 1,3 procent. Het postbedrijf wil Linde Jansen benoemen tot de nieuwe financieel directeur. Jansen, die momenteel een financiƫle functie heeft bij Heineken, volgt Pim Berendsen op. Eerder meldde PostNL al dat Berendsen in het voorjaar de functie van bestuursvoorzitter Herna Verhagen overneemt.
De euro was 1,0501 dollar waard, tegen 1,0507 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,6 procent goedkoper op 69,55 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent minder op 72,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De banengroei in Nederland valt tijdelijk stil als de energieprijzen hoog blijven. Dat stelt uitkeringsorganisatie UWV in een nieuwe prognose van de arbeidsmarkt. Vooral in sectoren als vervoer, industrie en de uitzendbranche zal het aantal banen afnemen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf van Sam Altman heeft nog geen datum voor een mogelijke beursgang, schrijft het in een online verklaring. Bronnen melden aan Bloomberg dat het bedrijf mogelijk al dit najaar naar de beurs zou willen gaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.
5 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
9 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
9 uur geleden