JDE Peet's hard onderuit op Damrak na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel van JDE Peet's ging dinsdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. JDE Peet's, de eigenaar van Douwe Egberts, kelderde 6,4 procent. De koersval volgt op een verkoopadvies van Goldman Sachs.
De Amerikaanse zakenbank benadrukte in het advies dat de flink gestegen koffieprijzen de verkopen van het concern kunnen raken. Naast Douwe Egberts is JDE Peet's ook eigenaar van bijvoorbeeld L'Or en Senseo. In de tweede helft van het boekjaar van JDE Peet's zijn de termijncontracten voor koffie met 65 procent gestegen door zorgen over schaarste, aldus de analisten. De bank waarschuwde verder dat als de prijzen hoger zijn dan die van concurrenten, JDE Peet's mogelijk het risico loopt van de beurs te worden verwijderd.
De AEX-index zakte 0,2 procent op 889,66 punten. De MidKap daalde 0,8 procent op 841,33 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot zo'n 0,8 procent. Die in Parijs steeg 0,1 procent.
Piramidespel
BAM steeg 5,1 procent en behoorde tot de grootste winnaars op het Damrak. Beleggers reageerden op het nieuws dat het Openbaar Ministerie niet genoeg bewijs heeft gevonden van omkoping door het bouwbedrijf. Wel moet BAM 30.000 euro betalen wegens onduidelijke administratie rond betalingen voor projecten in Afrika. BAM liet ook weten zijn belang van 50 procent in Invesis te verkopen aan pensioenfonds en samenwerkingspartner PGGM.
Aegon verloor 2,3 procent, nadat de verzekeraar maandag al 5,8 procent was gezakt. Spruce Point kwam met een kritisch rapport over Aegon. Het investeringsbedrijf beschuldigde Aegons dochteronderneming World Financial Group (WFG) van agressieve verkooppraktijken en stelde dat het bedrijfsmodel sterke gelijkenissen vertoont met een piramidespel. Ook voorspelde Spruce een forse waardedaling van aandelen Aegon op de langere termijn. Spruce verdient zijn geld met short-selling, waarbij wordt gespeculeerd op een koersdaling van een aandeel.
Post
PostNL zakte 1,3 procent. Het postbedrijf wil Linde Jansen benoemen tot de nieuwe financieel directeur. Jansen, die momenteel een financiële functie heeft bij Heineken, volgt Pim Berendsen op. Eerder meldde PostNL al dat Berendsen in het voorjaar de functie van bestuursvoorzitter Herna Verhagen overneemt.
De euro was 1,0501 dollar waard, tegen 1,0507 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,6 procent goedkoper op 69,55 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent minder op 72,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Frankrijk heeft zijn onderzoek naar Elon Musk en diens socialemediaplatform X opgevoerd, nadat de miljardair niet kwam opdagen voor een vrijwillig verhoor waarvoor hij was opgeroepen. Dat meldden Franse aanklagers donderdag.
46 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Harrods heeft tientallen mensen een vergoeding gegeven na seksueel misbruik door de inmiddels overleden eigenaar Mohamed Al Fayed. Meer dan 75 slachtoffers hebben een "volledige compensatie" gekregen na het indienen van een claim bij het beroemde Londense warenhuis.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Britse adverteerders vinden dat Google zijn eigen advertentiedienst online heeft voorgetrokken. Zij hebben daarover een claim ingediend in het Verenigd Koninkrijk en eisen een schadevergoeding tot 3 miljard pond (bijna 3,5 miljard euro).
1 uur geledenKEULEN (ANP/AFP) - Het Duitse AI-vertaalbedrijf DeepL schrapt ongeveer een kwart van de banen. Topman en oprichter Jarek Kutylowski meldt donderdag op LinkedIn dat zo'n 250 werkplekken bij DeepL verdwijnen vanwege de opmars van kunstmatige intelligentie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs eindigde donderdag aanzienlijk lager, nadat de hoofdindex woensdag nog een nieuw slotrecord had bereikt.
2 uur geledenGLOUCESTER (ANP/AFP) - De medeoprichter van het Britse modemerk Superdry heeft van de rechter in Engeland een gevangenisstraf gekregen van acht jaar voor verkrachting. James Holder werd vorige week door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Ongeveer 1500 schepen en zo'n 20.000 bemanningsleden zitten nog vast in de Perzische Golf, doordat de Straat van Hormuz vrijwel dicht is. Dat zei secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) Arsenio Dominguez donderdag. Sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten eind februari is de zeestraat zo goed als gesloten geweest voor de scheepvaart.
3 uur geleden