J.D. Vance beëdigd als vicepresident VS
WASHINGTON (ANP) - J.D. Vance is beëdigd als vicepresident van de Verenigde Staten. De 40-jarige politicus legde de ambtseed af in het Capitool in hoofdstad Washington.
Vance is een van de jongste vicepresidenten in de Amerikaanse geschiedenis. Hij geldt ook als een politieke nieuwkomer, die in 2023 als senator uit Ohio zijn entree maakte in de landelijke politiek.
De 38 jaar oudere Trump krijgt een vicepresident die vroeger bijzonder kritisch over hem was. Vance, auteur van de bestseller Hillbilly Elegy, heeft zijn huidige politieke baas een idioot genoemd en zou Trump ook met Adolf Hitler hebben vergeleken. Later bekeerde Vance zich tot het MAGA-gedachtegoed.
Ambtsperiode
Trump had in zijn eerste ambtsperiode een andere vicepresident, de zeer gelovige Mike Pence. Die weigerde Trump te steunen in zijn pogingen om aan de macht te blijven na zijn verkiezingsnederlaag in 2020. Aanhangers van Trump scandeerden tijdens de Capitoolbestorming dat de vicepresident opgehangen moest worden.
Pence deed later een poging om zelf de presidentskandidaat van de Republikeinen te worden voor de verkiezingen in 2024. Hij trok zich na enige tijd terug uit de Republikeinse voorverkiezingen, die Trump later moeiteloos won. Pence woonde maandag wel de beëdiging van Trump bij. Zijn vrouw Karen Pence was niet aanwezig.
Meer uit Buitenland
DIDCOT (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft NAVO-chef Mark Rutte verzekerd dat het Verenigd Koninkrijk zich onder zijn leiding blijft inzetten voor een sterkere alliantie. "Er is weliswaar een nieuwe premier, maar dat verandert niets aan de onwrikbare toewijding van het Verenigd Koninkrijk aan de NAVO en aan onze NAVO-verplichtingen", zei Burnham bij de eerste keer dat hij Rutte als regeringsleider ontving.
1 uur geledenPIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid in het Europees Parlement zegt te willen samenwerken om de plannen aangekondigd in de State of the Union van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, uit te voeren. Dat zeiden de leiders van de Europese Volkspartij (EVP), de sociaaldemocraten (S&D), Renew en de Groene Fractie in het debat na de speech. In de speech werden politieke plannen voor het aankomende jaar aangekondigd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft vijf mensen aangeklaagd voor spionage, rekrutering en liquidaties in opdracht van de Russische inlichtingendiensten. Twee personen hebben de Russische nationaliteit, twee de Cubaanse en een de Venezolaanse.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil een veiligheidsakkoord met Israël sluiten zodra dat land zich uit het zuiden heeft teruggetrokken. Dat zegt de Libanese president Joseph Aoun tegen persbureau AFP. Volgens hem is onderhandelen de enige optie om een eind te maken aan de vijandelijkheden. "Want het alternatief is oorlog, wat ons duur zou komen te staan."
4 uur geleden