Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jarenlange renovatie Utrechtse Domtoren maandag afgerond

Jarenlange renovatie Utrechtse Domtoren maandag afgerond

UTRECHT (ANP) - De jarenlange renovatie van de Domtoren in Utrecht is klaar. Leerlingen van een Utrechtse basisschool plaatsen maandagochtend het laatste blok steen terug in de toren in het centrum van de stad, waarmee de laatste handeling van de ongeveer 37 miljoen euro kostende restauratie is uitgevoerd.

De Domtoren stond de afgelopen vijf jaar in de steigers. Dat was volgens de gemeente Utrecht hard nodig, omdat de 703 jaar oude toren dagelijks wordt blootgesteld aan wind, regen, zon en kou. 10.000 stenen zijn stuk voor stuk bekeken, en bij iedere steen is beoordeeld of vervanging nodig was. Ook is het voegwerk aan de buitenkant opgeknapt. De windvaan, het carillon en het glas in lood zijn gerestaureerd. Ook hebben de vier wijzerplaten een nieuwe laag bladgoud gekregen en is er nieuwe, permanente verlichting gekomen.

De afgelopen maanden werden langzaam maar zeker alle steigers rond de Domtoren weggehaald, waardoor de toren in grote delen van de stad weer goed te zien is. Maar nieuwe inwoners van de stad kennen de toren eigenlijk alleen maar ingepakt. "Ik vind het ontzettend tof dat kinderen - die de Dom eigenlijk alleen kennen mét steigers - nu het laatste blok steen gaan inzetten", zegt verantwoordelijk wethouder Dennis de Vries. "Vanaf nu kunnen zij weer vijftig jaar genieten van een steigervrije, stralende Dom."

Het einde van de restauratie wordt op zaterdag 9 november gevierd. Koningin Máxima woont die viering bij en ontsteekt 's avonds de nieuwe verlichting van de toren.

Meer uit Binnenland

Man moet bijna 19 jaar cel in voor wurgen en verkrachten van ex

ALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.

36 minuten geleden
Lid Geuzenbond krijgt twee jaar cel voor verboden wapenbezit

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 25-jarige Thomas D. donderdag veroordeeld tot twee jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, voor verboden wapenbezit. D. vervulde volgens het OM een "leidende rol" bij de Geuzenbond, die door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is aangemerkt als extreemrechts. De straf komt overeen met de eis van het Openbaar Ministerie.

1 uur geleden
Jetten ziet weinig ruimte om hypotheekrenteaftrek af te bouwen

DEN HAAG (ANP) - De kans is klein dat pogingen om de hypotheekrenteaftrek verder af te bouwen op iets uitlopen, zei premier Rob Jetten in het debat over de regeringsverklaring. "Er is geen ruimte om daar de komende tijd heel uitvoerig over te filosoferen. Of ja, er is altijd ruimte om te filosoferen, maar de kans dat daar dan uit wordt gekomen is echt beperkt."

1 uur geleden
OM eist in hoger beroep 13 jaar cel tegen Rico de Chileen

SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in hoger beroep dertien jaar cel geëist tegen Richard R. (52), alias Rico de Chileen, voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank veroordeelde R. in 2021 na een eis van veertien jaar tot elf jaar cel, omdat niet alle beschuldigingen werden bewezen.

2 uur geleden
Advocatenorde tegen verbod op gezichtsbedekking bij demonstraties

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) ziet niets in een algemeen verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties. Zo'n verbod perkt het demonstratierecht in en zet het onder druk, stelt de advocatenorde.

2 uur geleden
BAM bestudeert aanbevelingen van OVV na onderzoek ongeluk Lochem

BUNNIK (ANP) - BAM gaat de bevindingen en aanbevelingen bestuderen die de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) donderdag naar buiten bracht over het brughijsongeval in Lochem. Dat laat het bouwbedrijf weten.

2 uur geleden
X komt niet naar gesprek over sociale media, Kamer teleurgesteld

DEN HAAG (ANP) - X komt niet naar de Tweede Kamer voor een gesprek over sociale media. "Dat u niet op onze uitnodiging ingaat om het gesprek aan te gaan, vinden wij teleurstellend", schrijven Kamerleden die een grote meerderheid vertegenwoordigen in een brief aan het sociale platform van techmiljardair Elon Musk.

2 uur geleden