Jarenlange renovatie Utrechtse Domtoren maandag afgerond
UTRECHT (ANP) - De jarenlange renovatie van de Domtoren in Utrecht is klaar. Leerlingen van een Utrechtse basisschool plaatsen maandagochtend het laatste blok steen terug in de toren in het centrum van de stad, waarmee de laatste handeling van de ongeveer 37 miljoen euro kostende restauratie is uitgevoerd.
De Domtoren stond de afgelopen vijf jaar in de steigers. Dat was volgens de gemeente Utrecht hard nodig, omdat de 703 jaar oude toren dagelijks wordt blootgesteld aan wind, regen, zon en kou. 10.000 stenen zijn stuk voor stuk bekeken, en bij iedere steen is beoordeeld of vervanging nodig was. Ook is het voegwerk aan de buitenkant opgeknapt. De windvaan, het carillon en het glas in lood zijn gerestaureerd. Ook hebben de vier wijzerplaten een nieuwe laag bladgoud gekregen en is er nieuwe, permanente verlichting gekomen.
De afgelopen maanden werden langzaam maar zeker alle steigers rond de Domtoren weggehaald, waardoor de toren in grote delen van de stad weer goed te zien is. Maar nieuwe inwoners van de stad kennen de toren eigenlijk alleen maar ingepakt. "Ik vind het ontzettend tof dat kinderen - die de Dom eigenlijk alleen kennen mét steigers - nu het laatste blok steen gaan inzetten", zegt verantwoordelijk wethouder Dennis de Vries. "Vanaf nu kunnen zij weer vijftig jaar genieten van een steigervrije, stralende Dom."
Het einde van de restauratie wordt op zaterdag 9 november gevierd. Koningin Máxima woont die viering bij en ontsteekt 's avonds de nieuwe verlichting van de toren.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.
8 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 was een uitzonderlijk droog jaar. Tot dusver viel er 672 millimeter regen, terwijl er gemiddeld 869 millimeter valt over een heel jaar. "De laatste keer dat een jaar zo droog verliep was in 2018 en het is pas de derde keer deze eeuw dat gemiddeld over het land minder dan 700 millimeter viel", meldt Weeronline.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse politiechef Karin Krukkert verwacht dat agenten van haar eenheid gewond zullen raken tijdens de komende jaarwisseling. Daarvoor waarschuwt ze op Omroep West. "Het is niet de vraag óf we gewonde collega's hebben aan het eind van de jaarwisseling. Maar, hoe treurig ook, dat het een gegeven is", aldus Krukkert.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Oud-premier Jan Peter Balkenende en voormalig minister voor Vreemdelingenbeleid en Integratie Rita Verdonk wisten niet dat toenmalig VVD-voorzitter Bas Eenhoorn en partijleider Gerrit Zalm al jaren eerder op de hoogte waren van onwaarheden in de asielaanvraag van Ayaan Hirsi Ali. Dat blijkt uit het NTR-premiersportret 'De storm van Balkenende', een tweedelige documentaireserie die de NTR op 27 en 28 december uitzendt.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Mona Keijzer (Asiel en Migratie, BBB) heeft vrijdagmorgen busbedrijf Qbuzz ten onrechte aangewezen als verantwoordelijke voor de pendelbus van en naar het Groningse Ter Apel. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten na vragen van het ANP.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De speciale pendelbus die rijdt tussen station Emmen en het asielzoekerscentrum in Ter Apel is niet meer gratis. Dat schrijft demissionair minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) vrijdag aan de Tweede Kamer. De kaartjesverkoop was gestopt vanwege overlast door wanbetalers.
19 uur geleden