Jaren 80 tellen meteorologisch niet meer mee
AMSTERDAM (ANP) - Als meteorologen de temperaturen van vandaag de dag vergelijken met 'het normale weer’ in het verleden, tellen de jaren 80 vanaf volgend jaar niet meer mee. Met de ingang van een nieuw decennium schuiven ook de langjarige weergemiddelden tien jaar op en krijgt de term 'normaal weer’ een andere betekenis.
Weerkundigen zullen eind deze winter opnieuw de conclusie trekken dat de wintermaanden warmer verliepen dan normaal, maar wat is normaal weer? Daarvoor werd de temperatuur jarenlang vergeleken met de periode 1981-2010. "Elke tien jaar wordt deze periode van 30 aangepast. Een aanpassing naar de periode 1991-2020 is nu aan de beurt", zegt een woordvoerder van Weeronline.
Door ook de afgelopen tien jaar mee te nemen bij de zogeheten klimaatperiode zullen de weergemiddelden volgens meteorologen beter aansluiten bij wat mensen als gewoon ervaren. "Nederlanders konden de afgelopen jaren het als fris ervaren bij temperaturen die wij normaal noemden. Dit komt doordat het bijna standaard warmer was dan gemiddeld over de periode 1981-2010."
Even wennen
Toch zal de sprong van 10 jaar voor iedereen even wennen zijn. Het 'normale’ aantal ijsdagen wordt hierdoor lager en het aantal gebruikelijke warme dagen wordt juist hoger. Weeronline wacht overigens niet opnieuw tien jaar, tot 2030, om de standaarden voor het 'normale weer’ aan te passen. Het weerbureau begint hier al meteen mee. "Deze maand kunnen we de nieuwe normaal van januari over 1991-2020 vaststellen. Deze zullen onze meteorologen volgend jaar januari gebruiken als ze vergelijken met normaal. Over twee jaar gebruiken we de normaal van het januarigemiddelde 1992-2021."
Het KNMI houdt vast aan de gebruikelijke werkwijze, zoals afgesproken met de Wereld Meteorologische Organisatie, zegt een woordvoerster. "Sinds lange tijd gebruiken we 30-jaar gemiddelden, die iedere 10 jaar worden geüpdatet. Het KNMI hanteert dan ook de periode 1981-2010 als de huidige 'normaal', en vergelijkt in zijn maandoverzichten met die periode", legt de KNMI-woordvoerster uit. "De volgende normaal, van 1991-2020, verschijnt in 2021. Volgend jaar gebruiken we dus nieuwe normale gemiddelde waardes."
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
10 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
10 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.
12 uur geleden