Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jaren 80 tellen meteorologisch niet meer mee

Jaren 80 tellen meteorologisch niet meer mee

AMSTERDAM (ANP) - Als meteorologen de temperaturen van vandaag de dag vergelijken met 'het normale weer’ in het verleden, tellen de jaren 80 vanaf volgend jaar niet meer mee. Met de ingang van een nieuw decennium schuiven ook de langjarige weergemiddelden tien jaar op en krijgt de term 'normaal weer’ een andere betekenis.

Weerkundigen zullen eind deze winter opnieuw de conclusie trekken dat de wintermaanden warmer verliepen dan normaal, maar wat is normaal weer? Daarvoor werd de temperatuur jarenlang vergeleken met de periode 1981-2010. "Elke tien jaar wordt deze periode van 30 aangepast. Een aanpassing naar de periode 1991-2020 is nu aan de beurt", zegt een woordvoerder van Weeronline.

Door ook de afgelopen tien jaar mee te nemen bij de zogeheten klimaatperiode zullen de weergemiddelden volgens meteorologen beter aansluiten bij wat mensen als gewoon ervaren. "Nederlanders konden de afgelopen jaren het als fris ervaren bij temperaturen die wij normaal noemden. Dit komt doordat het bijna standaard warmer was dan gemiddeld over de periode 1981-2010."

Even wennen

Toch zal de sprong van 10 jaar voor iedereen even wennen zijn. Het 'normale’ aantal ijsdagen wordt hierdoor lager en het aantal gebruikelijke warme dagen wordt juist hoger. Weeronline wacht overigens niet opnieuw tien jaar, tot 2030, om de standaarden voor het 'normale weer’ aan te passen. Het weerbureau begint hier al meteen mee. "Deze maand kunnen we de nieuwe normaal van januari over 1991-2020 vaststellen. Deze zullen onze meteorologen volgend jaar januari gebruiken als ze vergelijken met normaal. Over twee jaar gebruiken we de normaal van het januarigemiddelde 1992-2021."

Het KNMI houdt vast aan de gebruikelijke werkwijze, zoals afgesproken met de Wereld Meteorologische Organisatie, zegt een woordvoerster. "Sinds lange tijd gebruiken we 30-jaar gemiddelden, die iedere 10 jaar worden geüpdatet. Het KNMI hanteert dan ook de periode 1981-2010 als de huidige 'normaal', en vergelijkt in zijn maandoverzichten met die periode", legt de KNMI-woordvoerster uit. "De volgende normaal, van 1991-2020, verschijnt in 2021. Volgend jaar gebruiken we dus nieuwe normale gemiddelde waardes."

Meer uit Binnenland

Drents Museum stelt expositie uit door 'geopolitieke spanningen'

ASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".

3 uur geleden
Middeninkomens 'in de knel' op Amsterdamse huurmarkt

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.

4 uur geleden
Ex-NCTV'er krijgt 20 maanden cel voor meenemen staatsgeheimen

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.

8 uur geleden
Premier Jetten ontmoet bezorgde mensen uit Iraanse gemeenschap

DEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.

8 uur geleden
Inhoudelijke behandeling van strafzaak tegen Raily B. uitgesteld

AMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.

8 uur geleden
Staatssecretaris overweegt hoger salaris voor gevangenispersoneel

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) staat open voor het idee om gevangenispersoneel meer te betalen dan ander overheidspersoneel. Dat is momenteel niet mogelijk, omdat medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) onder de cao vallen voor rijksambtenaren. Na de roep van meerdere Kamerleden om hier verandering in te brengen, is de bewindsvrouw bereid om te onderzoeken of DJI-personeel een aparte cao kan krijgen.

9 uur geleden
ANVR: nog zo'n vijftig gestrande Nederlanders in Midden-Oosten

LEUSDEN (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlandse reizigers dat gestrand was in het Midden-Oosten is thuis. De ANVR schat dat er momenteel nog zo'n vijftig mensen vastzitten in de regio door de oorlog in Iran. De rest is al via een repatriërings- of chartervlucht teruggevlogen naar Nederland.

9 uur geleden