Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japanse schrijver en Nobelprijswinnaar Kenzaburo Oë (88) overleden

Japanse schrijver en Nobelprijswinnaar Kenzaburo Oë (88) overleden

TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse schrijver en Nobelprijswinnaar Kenzaburo Oë is op 88-jarige leeftijd overleden, meldde zijn uitgever. Hij stond bekend als pacifist die in zijn werken mythe en werkelijkheid door elkaar heen liet lopen en won in 1994 de Nobelprijs voor literatuur. Hij was na Yasunari Kawabata pas de tweede Japanse auteur die de prestigieuze prijs won.

Kenzaburo Oë werd geboren op 31 januari 1935 in het dorp Ose op het westelijke eiland Shikoku, waar zijn familie al eeuwen woonde.

Het begin van Oë's leven werd gekenmerkt door de Tweede Wereldoorlog, die uitbrak toen hij nog jong was. Het Japanse militaire onderwijssysteem leerde hem dat keizer Hirohito een soort godheid was die over de Japanse cultuur waakte. In zijn familie werden juist altijd verhalen en mythes verteld die dat tegenspraken. Nadat Japan de oorlog had verloren, werden de ideeën van het totalitaire systeem vervangen door een democratie. Oë, toch al sterk beïnvloed door de vertellingen van zijn familie, omarmde die principes en trok naar Tokio, om het nieuwe systeem verder te onderzoeken.

Japanse literaire onderscheiding

Oë studeerde Franse literatuur aan de Universiteit van Tokio en schreef in 1957, nog tijdens zijn studie, zijn eerste boek. Zijn werk uit die tijd gaat over de vernietigende werking van oorlog op het plattelandsleven. In 1958 won hij voor de novelle 'De vangst' de Akutagawa-prijs, een belangrijke Japanse literaire onderscheiding.

De geboorte van zijn verstandelijk gehandicapte zoon Hikari in 1964 tekende Oë's verdere leven en werk. In datzelfde jaar schreef hij hierover 'Het eigen lot', waarin hij de aandoening van zijn zoon accepteert en de wens uitspreekt ermee te kunnen leven. In veel van Oë's boeken daarna zou Hikari een belangrijke rol vervullen.

Atoombom op Hiroshima

Dit leren omgaan met een bepaalde levenssituatie bewoog hem tot het schrijven van boeken over slachtoffers van de atoombom op Hiroshima. Ook wijdde hij een boek aan verhalen van nabestaanden van de bloedige strijd op het zuidelijke eiland Okinawa tijdens de Tweede Wereldoorlog.

Begin jaren 90 schreef Oë een serie boeken in de magisch-realistische familietraditie, waarin hij probeert deze manier van vertellen te vertalen naar de huidige tijd. Oë beschouwde de toekenning Nobelprijs voor de Literatuur als bewijs dat hij erin was geslaagd die familietraditie op een moderne wijze voort te zetten.

Meer uit Buitenland

Ministersoverleg Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije

ISLAMABAD (ANP/DPA/RTR) - Om te proberen de oorlog in Iran te bezweren overleggen zondag en maandag de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Dat heeft de Pakistaanse minister Ishaq Dar bekendgemaakt. De bewindslieden spreken naar verwachting ook met de premier van het land, Shehbaz Sharif.

1 uur geleden
Zelensky meldt defensieafspraken met Verenigde Arabische Emiraten

ABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed ⁠Al Nahyan van de Golfstaat.

3 uur geleden
Paus voor historisch bezoek in Monaco

MONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.

3 uur geleden
Houthi's eisen verantwoordelijkheid op voor raketaanval op Israël

SANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.

5 uur geleden
Thailand: akkoord met Iran over doorgang olietankers

BANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.

6 uur geleden
Bonaire vraagt 'snelle hulp' van Nederland om stijgende prijzen

KRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.

8 uur geleden
Amerikaanse militairen gewond bij aanval op basis Saudi-Arabië

AL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.

10 uur geleden