Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japanse schrijver en Nobelprijswinnaar Kenzaburo Oë (88) overleden

Japanse schrijver en Nobelprijswinnaar Kenzaburo Oë (88) overleden

TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse schrijver en Nobelprijswinnaar Kenzaburo Oë is op 88-jarige leeftijd overleden, meldde zijn uitgever. Hij stond bekend als pacifist die in zijn werken mythe en werkelijkheid door elkaar heen liet lopen en won in 1994 de Nobelprijs voor literatuur. Hij was na Yasunari Kawabata pas de tweede Japanse auteur die de prestigieuze prijs won.

Kenzaburo Oë werd geboren op 31 januari 1935 in het dorp Ose op het westelijke eiland Shikoku, waar zijn familie al eeuwen woonde.

Het begin van Oë's leven werd gekenmerkt door de Tweede Wereldoorlog, die uitbrak toen hij nog jong was. Het Japanse militaire onderwijssysteem leerde hem dat keizer Hirohito een soort godheid was die over de Japanse cultuur waakte. In zijn familie werden juist altijd verhalen en mythes verteld die dat tegenspraken. Nadat Japan de oorlog had verloren, werden de ideeën van het totalitaire systeem vervangen door een democratie. Oë, toch al sterk beïnvloed door de vertellingen van zijn familie, omarmde die principes en trok naar Tokio, om het nieuwe systeem verder te onderzoeken.

Japanse literaire onderscheiding

Oë studeerde Franse literatuur aan de Universiteit van Tokio en schreef in 1957, nog tijdens zijn studie, zijn eerste boek. Zijn werk uit die tijd gaat over de vernietigende werking van oorlog op het plattelandsleven. In 1958 won hij voor de novelle 'De vangst' de Akutagawa-prijs, een belangrijke Japanse literaire onderscheiding.

De geboorte van zijn verstandelijk gehandicapte zoon Hikari in 1964 tekende Oë's verdere leven en werk. In datzelfde jaar schreef hij hierover 'Het eigen lot', waarin hij de aandoening van zijn zoon accepteert en de wens uitspreekt ermee te kunnen leven. In veel van Oë's boeken daarna zou Hikari een belangrijke rol vervullen.

Atoombom op Hiroshima

Dit leren omgaan met een bepaalde levenssituatie bewoog hem tot het schrijven van boeken over slachtoffers van de atoombom op Hiroshima. Ook wijdde hij een boek aan verhalen van nabestaanden van de bloedige strijd op het zuidelijke eiland Okinawa tijdens de Tweede Wereldoorlog.

Begin jaren 90 schreef Oë een serie boeken in de magisch-realistische familietraditie, waarin hij probeert deze manier van vertellen te vertalen naar de huidige tijd. Oë beschouwde de toekenning Nobelprijs voor de Literatuur als bewijs dat hij erin was geslaagd die familietraditie op een moderne wijze voort te zetten.

Meer uit Buitenland

Starmer: Iran is eropuit Britse Joden te schaden

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat Iran eropuit is Britse Joden schade te berokkenen. Hij zei dat in een persconferentie naar aanleiding van de steekpartij in de Londense wijk Golders Green woensdag. In die buurt woont een relatief grote Joodse gemeenschap, en er zijn de voorbije weken meer incidenten geweest in de wijk, waaronder gevallen van brandstichting.

36 minuten geleden
President Mexico na aanklachten VS: eerst bewijs zien

MEXICO-STAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft na Amerikaanse drugsaanklachten tegen prominente landgenoten duidelijk gemaakt dat de VS voldoende bewijs moeten tonen. Mexicaanse aanklagers zullen dan overeenkomstig de wet handelen, verklaarde ze.

53 minuten geleden
Duitsland zegt voorbereid te zijn op aftocht Amerikaanse troepen

RABAT (ANP/DPA) - Duitsland is niet van zijn stuk door de aankondiging van de Verenigde Staten dat ze mogelijk troepen uit Duitsland terugtrekken. "Daar zijn we op voorbereid", zegt buitenlandminister Johann Wadephul. Hij is er "gelaten" onder.

1 uur geleden
Italië roept op tot vrijlating Italiaanse flotilla-opvarenden

ROME (ANP/AFP) - Italië heeft Israël opgeroepen de Italiaanse opvarenden van de Global Summud Flotilla onmiddellijk vrij te laten. Die internationale hulpvloot die koerste op Gaza, werd in de nacht van woensdag op donderdag door de Israëlische marine niet ver van Kreta omsingeld, waarna Israël naar eigen zeggen 175 opvarenden arresteerde. Volgens de organisatie gaat het om 211 opvarenden die zijn "gekidnapt".

1 uur geleden
Europees Parlement blijft in Straatsburg ondanks energiecrisis

STRAATSBURG (ANP) - Voorzitter Roberta Metsola van het Europees Parlement wijst het verzoek van een aantal Nederlandse Europarlementariërs af om tijdelijk te stoppen met de maandelijkse vergaderingen in Straatsburg. De parlementariërs van de Partij voor de Dieren (PvdD), SGP, PVV en BBB hadden haar gevraagd alle vergaderingen van het parlement in Brussel te houden om energie te besparen gezien dreigende energietekorten.

2 uur geleden
Kallas: geen sprake van terugkeer naar oude situatie met Rusland

KURESSAARE (ANP) - Er kan geen sprake zijn van terugkeer naar de oude situatie met Rusland, vindt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Zelfs niet nadat Moskou een einde heeft gemaakt aan de oorlog in Oekraïne", zei ze na afloop van een ministeriële bijeenkomst van Noord-Europese en Baltische staten in Estland.

2 uur geleden
Italië roept op tot vrijlating Italiaanse flotilla-opvarenden

ROME (ANP/AFP) - Italië heeft Israël opgeroepen de Italiaanse opvarenden van de Global Summud Flotilla onmiddellijk vrij te laten. Die internationale hulpvloot die koerste op Gaza, werd in de nacht van woensdag op donderdag door de Israëlische marine niet ver van Kreta omsingeld, waarna Israël naar eigen zeggen 175 opvarenden arresteerde. Volgens de organisatie gaat het om 211 opvarenden die zijn "gekidnapt".

4 uur geleden