Japanse premier Suga stelt zich niet opnieuw verkiesbaar
TOKIO (ANP/RTR) - De Japanse premier Yoshihide Suga stelt zich niet opnieuw verkiesbaar als leider van de Liberaal-Democratische Partij (LDP). De Japanse regeringspartij met een meerderheid in het lagerhuis kiest eind deze maand zijn opvolger, die later dit jaar meedoet aan de parlementsverkiezingen. Suga is nauwelijks een jaar premier geweest.
De aandelenbeurs in Tokio steeg vrijdag na bekendmaking van het nieuws. De Topix, naast de Nikkei-index een belangrijke indice van het land, bereikte het hoogste niveau sinds 1991. Suga was onder Japanners niet erg populair vanwege zijn falende corona-aanpak en het laten doorgaan van de Olympische Spelen. In de laatste peilingen behaalde de premier vorige maand een populariteit van minder dan 30 procent.
De 72-jarige Suga nam vorig jaar het premierschap over van Shinzo Abe, die om gezondheidsredenen aftrad. Hij werd de eerste nieuwe premier van Japan in acht jaar tijd. Suga was lange tijd een onbekende volksvertegenwoordiger in het lagerhuis van Japan, totdat Abe hem in 2012 benoemde tot de belangrijkste regeringswoordvoerder, ofwel kabinetschef.
Suga is de oudste zoon van een aardbeienboer uit het noorden van het Japanse hoofdeiland Honshu. Hij komt dan ook niet uit een belangrijke politieke familie van Japan en heeft verder ook geen diplomatieke ervaringen. In Tokio studeerde hij rechten, waarna hij op zijn 26e de politiek in ging. Suga heeft verder de zwarte band in karate en doet iedere ochtend naar verluidt honderd sit-ups.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP/AFP) - Kendrick Lamar is sinds zondag de rapper die de meeste Grammy's ooit heeft gewonnen. Hij heeft er nu 26, een meer dan de vorige recordhouder Jay-Z.
42 minuten geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
11 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
14 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
16 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
16 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
18 uur geleden