
Japanse premier bezoekt Zuid-Korea om banden aan te halen
ACCRA (ANP/RTR) - De Japanse premier Fumio Kishida is van plan om vanaf zondag een tweedaags bezoek te brengen aan Zuid-Korea. Het is een nieuwe stap in het verbeteren van de banden tussen de twee landen, die de laatste jaren weer waren bekoeld. Japan wil het onder meer hebben over de "snel veranderende internationale situatie", zei de premier volgens het Japanse persbureau Kyodo tijdens een bezoek aan Ghana.
Kishida gaat op bezoek bij zijn Zuid-Koreaanse ambtgenoot Yoon Suk-yeol. De laatste keer dat een Japanse premier Zuid-Korea bezocht, was in 2018 tijdens de Olympische Winterspelen in Pyeongchang. De landen onderhouden al lange tijd moeizame relaties. Dat komt vooral door de gewelddadige Japanse bezetting van het Koreaanse schiereiland tussen 1910 en 1945. De landen hebben ook nog altijd een conflict over een aantal territoriale kwesties.
Onder Yoons voorganger Moon Jae-in kwamen de contacten tussen de regeringen nagenoeg tot stilstand. De conservatieve regering van Yoon haalt de banden weer aan. De premier bracht in maart ook al een bezoek aan Tokio, waarbij werd afgesproken om de onderlinge relaties te blijven verbeteren.
Dinsdag ontmoetten de twee ministers van Financiën van de beide landen elkaar. Volgens de Japanse bewindsman Shunichi Suzuki moeten de landen nauwer samenwerken, onder meer op economisch en technologisch vlak. De Japanse regering vindt ook dat de landen samen moeten optrekken tegen Noord-Korea, dat aan kernwapens werkt, en in de reactie op de Russische inval in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Tijdens de jaarlijkse toespraak over de EU van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen was even geroep vanuit de zaal te horen. Dat kwam met name van de uiterst rechtse partijen in het Europees Parlement toen Von der Leyen zei dat Europese democratie "onder vuur" lag.
5 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Meerdere Europese landen hebben de Russische schending van het Poolse luchtruim met drones veroordeeld en hun steun betuigd aan Polen. "Onaanvaardbaar", zegt de Franse president Emmanuel Macron over de escalatie. "We zullen geen compromissen sluiten over de veiligheid van onze bondgenoten."
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Polen heeft een weinig gebruikt NAVO-artikel ingeschakeld voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische drones zo bespreken. De NAVO-landen spreken elkaar woensdagochtend weliswaar in een al geplande vergadering, maar wel in het kader van dit 'artikel 4', zegt een NAVO-bron. Dat bepaalt dat een NAVO-land de alliantie bijeen kan roepen voor overleg als het zich bedreigd voelt. Van het beroemde artikel 5, dat bepaalt dat NAVO-leden elkaar te hulp moeten schieten als er een wordt aangevallen, is geen sprake.
16 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft negentien schendingen van zijn luchtruim waargenomen, meldt premier Donald Tusk, die het eerder over "een groot aantal Russische drones" had. Het merendeel is volgens hem vanuit Belarus Polen binnengevlogen.
17 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft in het onderzoek naar de protestbeweging op internet 'Bloquons tout' (We blokkeren alles) ongeveer tachtig plaatselijke bewegingen getraceerd.
20 minuten geledenWARSCHAU (ANP) - De Russische drones die Polen zijn binnengevlogen lijken geen slachtoffers te hebben gemaakt, zei premier Donald Tusk voor spoedoverleg met zijn regering. "Er is geen reden voor paniek" of voor "beperkingen die het dagelijks leven hinderen", aldus Tusk.
23 minuten geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft doelbewust drones naar Polen gestuurd, schrijft Volodymyr Zelensky op X. De Oekraïense president noemt de grotere schaal van de Russische drone-inzet en spreekt van "geen toeval".
24 minuten geleden