Japanse oud-premier Abe door aanklagers uitgenodigd voor verhoor
TOKIO (ANP/RTR) - De Japanse oud-premier Shinzo Abe is door openbaar aanklagers in de hoofdstad Tokio gevraagd om zich vrijwillig te onderwerpen aan een verhoor, melden lokale media. De zaak draait om etentjes waarmee invloedrijke aanhangers van Abe's partij op kosten van de belastingbetaler zouden zijn gefêteerd.
Volgens meerdere Japanse media hebben openbaar aanklagers besloten om een onderzoek in te stellen naar Abe's secretaris omdat die zou hebben nagelaten een deel van de kosten te melden zoals verplicht is.
De krant Yomiuri citeert de secretaris, die zou hebben gezegd dat de uitgaven aan en inkomsten uit de etentjes gemeld hadden moeten worden. Volgens hem was het de normaalste zaak om dat niet te doen.
Miljoenen yen
In totaal zou het gaan om 14 miljoen yen (zo'n 110.000 euro) aan inkomsten en uitgaven die niet zou zijn opgegeven. Daarnaast werd 8 miljoen yen van de kosten betaald door het kantoor van de premier.
Ook Abe's opvolger, premier Yoshide Suga, zit met de zaak in zijn maag. Suga wordt als toenmalig kabinetssecretaris gezien als de rechterhand van Abe destijds.
Afgelopen week reageerde hij ontwijkend op vragen of hij het parlement verkeerd heeft ingelicht. "Als blijkt dat wat ik heb gezegd, verschilt van de feiten, zal ik waarschijnlijk actie ondernemen aangezien ik ook verantwoordelijk ben voor mijn reacties", zegde Suga uiteindelijk toe.
Meer uit Buitenland
LJUBLJANA (ANP/AFP) - De parlementsverkiezingen in Slovenië worden volgens de exitpoll nipt gewonnen door de liberale Vrijheidsbeweging van premier Robert Golob. Zijn partij ging in de peilingen nek-aan-nek met de rechts-populistische SDS van oud-premier Janez Janša, een man die binnen de Europese Unie wordt gezien als een potentiële dwarsligger.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vanaf maandag gaan agenten van immigratiedienst ICE de beveiliging op vliegvelden helpen, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Dat is vanwege de discussie in het parlement over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS), waar zowel ICE als luchthavenbeveiliging onder vallen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In België is stilgestaan bij de terroristische aanslagen van tien jaar geleden. In de Brusselse metro en op de luchthaven Zaventem gingen toen bommen af, waardoor 35 mensen om het leven kwamen. Honderden mensen raakten gewond.
9 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP/DPA) - Israëlische kolonisten hebben brand gesticht in Palestijnse dorpen op de bezette Westelijke Jordaanoever, meldt de Israëlische krijgsmacht (IDF). De aanvallen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft samen met premier Benjamin Netanyahu de Israëlische krijgsmacht (IDF) opgedragen om "sneller Libanese huizen te slopen in frontliniedorpen" in het zuiden van Libanon. Dat is naar eigen zeggen nodig om een eind te maken aan de "bedreigingen voor Israëlische gemeenschappen".
11 uur geledenARAD (ANP) - Het aantal gewonden na Iraanse aanvallen op de Zuid-Israëlische steden Arad en Dimona is opgelopen naar zeker 180, meldt Al Jazeera op basis van het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Iraanse raketten troffen de steden zaterdag. Op foto's en video's zijn zwaar beschadigde gebouwen te zien.
12 uur geledenMANAMA (ANP/RTR) - Een Patriot-raket van de Verenigde Staten was hoogstwaarschijnlijk betrokken bij een explosie in Bahrein waarbij tientallen burgers gewond raakten. Dat blijkt uit een expertanalyse die door persbureau Reuters is ingezien. Zowel Bahrein als Washington gaven Iran de schuld van de explosie op 9 maart. Daar werd geen bewijs voor geleverd.
13 uur geleden