Japanse oud-premier Abe door aanklagers uitgenodigd voor verhoor
TOKIO (ANP/RTR) - De Japanse oud-premier Shinzo Abe is door openbaar aanklagers in de hoofdstad Tokio gevraagd om zich vrijwillig te onderwerpen aan een verhoor, melden lokale media. De zaak draait om etentjes waarmee invloedrijke aanhangers van Abe's partij op kosten van de belastingbetaler zouden zijn gefêteerd.
Volgens meerdere Japanse media hebben openbaar aanklagers besloten om een onderzoek in te stellen naar Abe's secretaris omdat die zou hebben nagelaten een deel van de kosten te melden zoals verplicht is.
De krant Yomiuri citeert de secretaris, die zou hebben gezegd dat de uitgaven aan en inkomsten uit de etentjes gemeld hadden moeten worden. Volgens hem was het de normaalste zaak om dat niet te doen.
Miljoenen yen
In totaal zou het gaan om 14 miljoen yen (zo'n 110.000 euro) aan inkomsten en uitgaven die niet zou zijn opgegeven. Daarnaast werd 8 miljoen yen van de kosten betaald door het kantoor van de premier.
Ook Abe's opvolger, premier Yoshide Suga, zit met de zaak in zijn maag. Suga wordt als toenmalig kabinetssecretaris gezien als de rechterhand van Abe destijds.
Afgelopen week reageerde hij ontwijkend op vragen of hij het parlement verkeerd heeft ingelicht. "Als blijkt dat wat ik heb gezegd, verschilt van de feiten, zal ik waarschijnlijk actie ondernemen aangezien ik ook verantwoordelijk ben voor mijn reacties", zegde Suga uiteindelijk toe.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
3 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
38 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
57 minuten geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
59 minuten geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Zeker drie hikers zijn overleden na een vulkaanuitbarsting op het Indonesische eiland Halmahera, meldt de lokale politie. Twee van de slachtoffers zijn buitenlanders, een derde komt uit Indonesië. Nog tien anderen worden vermist.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Twintig hikers zijn vermist geraakt na de uitbarsting van de Dukono-vulkaan op het oostelijke Indonesische eiland Halmahera. De vulkaan spuwde volgens een regeringsfunctionaris een rookwolk tot zo'n 10 kilometer de lucht in. Het is nog niet bekend of er gewonden zijn.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Russische krijgsmacht gaat ondanks het tijdelijke staakt-het-vuren door met aanvallen op Oekraïne, dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. "Dit alles laat zien dat er aan Russische zijde geen enkele poging is gedaan het vuur aan het front te staken."
2 uur geleden