Japanse oud-premier Abe door aanklagers uitgenodigd voor verhoor
TOKIO (ANP/RTR) - De Japanse oud-premier Shinzo Abe is door openbaar aanklagers in de hoofdstad Tokio gevraagd om zich vrijwillig te onderwerpen aan een verhoor, melden lokale media. De zaak draait om etentjes waarmee invloedrijke aanhangers van Abe's partij op kosten van de belastingbetaler zouden zijn gefêteerd.
Volgens meerdere Japanse media hebben openbaar aanklagers besloten om een onderzoek in te stellen naar Abe's secretaris omdat die zou hebben nagelaten een deel van de kosten te melden zoals verplicht is.
De krant Yomiuri citeert de secretaris, die zou hebben gezegd dat de uitgaven aan en inkomsten uit de etentjes gemeld hadden moeten worden. Volgens hem was het de normaalste zaak om dat niet te doen.
Miljoenen yen
In totaal zou het gaan om 14 miljoen yen (zo'n 110.000 euro) aan inkomsten en uitgaven die niet zou zijn opgegeven. Daarnaast werd 8 miljoen yen van de kosten betaald door het kantoor van de premier.
Ook Abe's opvolger, premier Yoshide Suga, zit met de zaak in zijn maag. Suga wordt als toenmalig kabinetssecretaris gezien als de rechterhand van Abe destijds.
Afgelopen week reageerde hij ontwijkend op vragen of hij het parlement verkeerd heeft ingelicht. "Als blijkt dat wat ik heb gezegd, verschilt van de feiten, zal ik waarschijnlijk actie ondernemen aangezien ik ook verantwoordelijk ben voor mijn reacties", zegde Suga uiteindelijk toe.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het dodental door de winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, is verder opgelopen. Minstens elf mensen zijn in verschillende staten om het leven gekomen, meldt CNN. Onder meer in New York, Texas en Tennessee vielen slachtoffers. Meer dan 800.000 mensen zitten volgens het nieuwsmedium nog zonder stroom.
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Europese Unie en India onderzoeken hoe dat laatste land kan deelnemen aan Europese defensieprojecten. Dat staat in een conceptovereenkomst die werd ingezien door persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om samenwerking op militair-economisch gebied.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte is volgens het Internationaal Strafhof (ICC) fit genoeg om te worden gehoord. De voormalige bewindsman zit sinds maart vorig jaar vast in Nederland in afwachting van zijn proces. Hij wordt ervan verdacht misdaden tegen de menselijkheid te hebben begaan in zijn harde strijd tegen drugscriminaliteit. Daarbij vielen duizenden doden.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De gesprekken tussen Rusland, Oekraïne en de VS afgelopen weekend zijn "in constructieve geest" verlopen, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. "Maar er is nog veel werk aan de winkel." Onderhandelaars spraken af in de Verenigde Arabische Emiraten om het te hebben over een akkoord om de gevechten in Oekraïne te beëindigen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton noemt de aanpak van de protesten tegen immigratiedienst ICE en de dodelijke schietpartijen in Minneapolis "afschuwelijk". "Tijdens ons leven maken we slechts enkele momenten mee waarop de besluiten die we nemen, de acties die we ondernemen, onze geschiedenis voor jaren zullen bepalen. Dit is daar een van", schreef hij op X.
4 uur geledenHAMBURG (ANP) - Landen moeten samen een windmolenpark kunnen bouwen in de Noordzee, met aansluitingen naar meerdere landen. Dat spreken de energieministers van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk maandag af op een internationale top over de Noordzee in Hamburg.
5 uur geledenHO CHI MINH-STAD (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Lee Hae-chan is overleden tijdens een bezoek aan Vietnam. De 73-jarige politicus stierf aan de gevolgen van een hartaanval.
7 uur geleden