Japanse minister roept in China op tot vrijlating landgenoot
BEIJING/TOKIO (ANP/RTR/DPA) - De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft er zondag in Beijing bij zijn Chinese ambtgenoot op aangedrongen een gedetineerde Japanse staatsburger onmiddellijk vrij te laten. Een medewerker van Astellas Pharma wordt om onbekende redenen vastgehouden in China, meldde het farmaceutische bedrijf een week geleden. Volgens het Japanse Kyodo News zijn sinds 2015 minstens zestien andere Japanners in China vastgezet op verdenking van spionage.
Het bezoek aan China van Yoshimasa Hayashi is het eerste van een Japanse minister van Buitenlandse Zaken in meer dan drie jaar. "Ik heb geprotesteerd tegen de recente detentie van een Japanner in Beijing en heb ons standpunt over de zaak sterk benadrukt, inclusief de vervroegde vrijlating van deze onderdaan", zei Hayashi. Zijn Chinese collega Qin Gang antwoordde dat China de zaak "volgens de wet zal behandelen".
Tokio is zeer bezorgd over China’s toegenomen militaire activiteit, ook in de Oost-Chinese Zee, zei de Japanse minister. "We hebben allebei bevestigd hoe belangrijk het is om in gesprek te blijven over kwesties als de nationale veiligheid", aldus Hayashi. De twee Aziatische landen hebben een al jaren geplande ‘hotline’ tussen hun strijdkrachten geactiveerd, om mogelijke misverstanden in geval van incidenten te voorkomen.
Straat van Taiwan
De Japanse minister benadrukte het belang van vrede en stabiliteit in de Straat van Taiwan, waarop Qin waarschuwde dat China geen buitenlandse inmenging wenst in de kwestie Taiwan. Beijing ziet die eilandstaat als een afvallige provincie die op termijn weer bij het moederland moet worden gevoegd.
Japan besloot in navolging van Nederland afgelopen week de export van technologie voor de productie van chips verder aan banden te leggen. Japanse bedrijven hebben voortaan een vergunning nodig om hun meest geavanceerde producten te exporteren. Hoewel Tokio ontkent dat dit onder druk van Washington is gebeurd, waarschuwde de Chinese minister tegen "medeplichtigheid aan deze boosdoener".
Zuid-Korea
Ondanks hun meningsverschillen kwamen China en Japan overeen om gesprekken met Zuid-Korea te hervatten, zei Hayashi. De Japanse minister reist deze week door naar Brussel voor NAVO-overleg, dat ook wordt bijgewoond door andere partnerlanden van de militaire alliantie zoals Zuid-Korea, Australië en Oekraïne.
De Japanse premier Fumio Kishida en de Chinese president Xi Jinping hadden elkaar in november ontmoet op een economische top in Bangkok. Het was de eerste top op dat niveau in bijna drie jaar.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft excuses aangeboden voor haar "vriendschap met Epstein". Het Noorse hof deelde vrijdag een verklaring van de kroonprinses. "Het is belangrijk voor mij om mijn excuses aan te bieden aan iedereen die ik teleurgesteld heb", schrijft Mette-Marit. De vrouw van kroonprins Haakon biedt ook haar excuses aan "voor de situatie waarin ik de koninklijke familie heb gebracht, vooral de koning en koningin".
32 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De activisten die afgelopen jaar met een scheepsvloot probeerden Gaza te bereiken maar werden gestopt door Israël, gaan een nieuwe poging ondernemen. Dat zegt een van de destijds gearresteerde opvarenden, Thiago Avila. De flotilla zal op dezelfde dag als de eerdere missie vertrekken, 29 maart. Tegelijkertijd zal een groep over land vertrekken in een poging Gaza te bereiken.
33 minuten geledenMILAAN (ANP) - In Milaan zijn ongeveer duizend mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse immigratiedienst ICE tijdens de Olympische Spelen. Volgens nieuwssite Rai News organiseerden studenten een mars en droegen ze borden met leuzen als 'ICE out'.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Rusland eist dat ook kernmachten Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk meedoen aan onderhandelingen over nieuwe afspraken om hun nucleaire slagkracht aan banden te leggen. De Verenigde Staten en Rusland zeggen te willen praten over een vervanger voor het kernwapenbeheersingsverdrag dat donderdag verliep, maar de VS staan erop dat ook rivaal China deelneemt.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zegt dat Oekraïne achter de aanslag op een generaal in Moskou zit. Hij sprak van een "terroristische daad", die volgens hem is bedoeld om "het vredesproces te verstoren".
2 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Door vrijdag een consulaat in Nuuk te openen, wil Frankrijk beter naar Groenlanders kunnen luisteren en hen steunen in de crisis die is ontstaan door pogingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het gebied over te nemen. Dat zei Jean-Noël Poirier, die het consulaat gaat leiden, voor zijn vertrek naar Nuuk tegen persbureau AFP.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/ANP) - Een Poolse rechtbank heeft de arrestatie bevolen van oud-justitieminister Zbigniew Ziobro. Hij wordt verdacht van corruptie en riskeert tot 25 jaar gevangenisstraf. De politicus vertrok vorig jaar naar Hongarije, waar hij naar eigen zeggen politiek asiel heeft gekregen.
2 uur geleden