Japanse minister roept in China op tot vrijlating landgenoot
BEIJING/TOKIO (ANP/RTR/DPA) - De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft er zondag in Beijing bij zijn Chinese ambtgenoot op aangedrongen een gedetineerde Japanse staatsburger onmiddellijk vrij te laten. Een medewerker van Astellas Pharma wordt om onbekende redenen vastgehouden in China, meldde het farmaceutische bedrijf een week geleden. Volgens het Japanse Kyodo News zijn sinds 2015 minstens zestien andere Japanners in China vastgezet op verdenking van spionage.
Het bezoek aan China van Yoshimasa Hayashi is het eerste van een Japanse minister van Buitenlandse Zaken in meer dan drie jaar. "Ik heb geprotesteerd tegen de recente detentie van een Japanner in Beijing en heb ons standpunt over de zaak sterk benadrukt, inclusief de vervroegde vrijlating van deze onderdaan", zei Hayashi. Zijn Chinese collega Qin Gang antwoordde dat China de zaak "volgens de wet zal behandelen".
Tokio is zeer bezorgd over China’s toegenomen militaire activiteit, ook in de Oost-Chinese Zee, zei de Japanse minister. "We hebben allebei bevestigd hoe belangrijk het is om in gesprek te blijven over kwesties als de nationale veiligheid", aldus Hayashi. De twee Aziatische landen hebben een al jaren geplande ‘hotline’ tussen hun strijdkrachten geactiveerd, om mogelijke misverstanden in geval van incidenten te voorkomen.
Straat van Taiwan
De Japanse minister benadrukte het belang van vrede en stabiliteit in de Straat van Taiwan, waarop Qin waarschuwde dat China geen buitenlandse inmenging wenst in de kwestie Taiwan. Beijing ziet die eilandstaat als een afvallige provincie die op termijn weer bij het moederland moet worden gevoegd.
Japan besloot in navolging van Nederland afgelopen week de export van technologie voor de productie van chips verder aan banden te leggen. Japanse bedrijven hebben voortaan een vergunning nodig om hun meest geavanceerde producten te exporteren. Hoewel Tokio ontkent dat dit onder druk van Washington is gebeurd, waarschuwde de Chinese minister tegen "medeplichtigheid aan deze boosdoener".
Zuid-Korea
Ondanks hun meningsverschillen kwamen China en Japan overeen om gesprekken met Zuid-Korea te hervatten, zei Hayashi. De Japanse minister reist deze week door naar Brussel voor NAVO-overleg, dat ook wordt bijgewoond door andere partnerlanden van de militaire alliantie zoals Zuid-Korea, Australië en Oekraïne.
De Japanse premier Fumio Kishida en de Chinese president Xi Jinping hadden elkaar in november ontmoet op een economische top in Bangkok. Het was de eerste top op dat niveau in bijna drie jaar.
Meer uit Buitenland
WIESBADEN (ANP) - Bij de grootschalige demonstratie tegen de oprichting van een nieuwe jongerentak van de AfD afgelopen zaterdag in het Duitse Gießen, zijn meer dan vijftig politieagenten gewond geraakt. Dat zegt de Hessense deelstaatminister Roman Poseck maandag tijdens een persconferentie over de onlusten.
8 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog denkt alleen aan de belangen van Israël wanneer hij het gratieverzoek van premier Benjamin Netanyahu in overweging neemt. Dat zei de president maandag in een verklaring.
28 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Dat de NAVO nadenkt over preventieve cyberaanvallen en ander proactiever optreden tegen bijvoorbeeld Russische hackers is "extreem onverantwoordelijk", vindt Rusland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt uitlatingen daarover van de voorzitter van de legerchefs van de NAVO-landen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De negentien EU-landen die een lening krijgen van de Europese Commissie voor extra investeringen in defensie, hebben allemaal hun nationale plannen ingediend. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag bekendgemaakt op X.
1 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental als gevolg van natuurgeweld in delen van Azië is opgelopen tot meer dan duizend. Sri Lanka kampte de afgelopen dagen met de overtrekkende cycloon Ditwah. Verderop, in Indonesië, Thailand en Maleisië, leidde een moesson tot flinke overstromingen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ontvangt dinsdagmiddag de Amerikaanse topfunctionaris Steve Witkoff. Het Kremlin heeft bevestigd dat de twee elkaar zullen ontmoeten in Moskou.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR) - In het onderzoek naar de dodelijke brand in een appartementencomplex in Hongkong zijn inmiddels dertien arrestaties verricht. Dat meldt politiechef Chan Tung. Onderzocht wordt of de arrestanten dood door schuld kan worden verweten. Bij de brand, die zeven woontorens besloeg, kwamen zeker 151 mensen om het leven. Meer dan veertig mensen worden nog vermist.
4 uur geleden