Japanse keizer Naruhito aanwezig bij uitvaart Elizabeth
TOKIO (ANP/AFP) - Keizer Naruhito van Japan zal naar verwachting de staatsbegrafenis van koningin Elizabeth bijwonen, aldus de Japanse publieke omroep NHK. Het zou zijn eerste overzeese reis zijn sinds hij in 2019 de troon besteeg na de troonsafstand van zijn vader.
Het dagblad Mainichi Shimbun schrijft dat aanwezigheid van de keizer ongebruikelijk is, aangezien de keizer doorgaans geen begrafenissen bijwoont, zowel in Japan als in het buitenland. Andere leden van de koninklijke familie doen dat overigens wel. Keizerin Masako zal ook aanwezig zijn als haar toestand dat toelaat.
Uitstel staatsbezoek
Naruhito had al gepland om Groot-Brittannië te bezoeken als zijn eerste overzeese reisbestemming een jaar na zijn aantreden, maar het bezoek werd uitgesteld als gevolg van de coronapandemie.
Lokale media noemden de nauwe banden tussen het Japanse en Britse koningshuis als reden voor Naruhito's mogelijke aanwezigheid. Naruhito's vader Akihito woonde in 1953 de kroning van de koningin bij als kroonprins en vertegenwoordiger van toenmalig keizer Hirohito. In 1975 bracht de vorstin het eerste bezoek van een Britse monarch aan Japan en ontmoette Hirohito.
Dankwoord
In een verklaring die na de dood van Elizabeth werd vrijgegeven, prees Naruhito haar "vele prestaties en bijdragen" en zei hij "diep bedroefd" te zijn. De 62-jarige keizer, die aan de universiteit van Oxford studeerde, bedankte de vorstin voor "de vele attenties die zij mij heeft gegeven tijdens mijn studies en bezoeken aan het Verenigd Koninkrijk".
Volgens Japanse media overweegt ook premier Fumio Kishida de begrafenis bij te wonen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland heeft plannen uitgestippeld om binnen dertien jaar het militair sterkste land van Europa te worden. De Europese grootmacht zet daarvoor onder meer in op langeafstandswapens, luchtverdediging, drones en kunstmatige intelligentie, staat in zijn nieuwe militaire strategie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
4 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
4 uur geleden