
Japanse journalist krijgt 7 jaar cel in Myanmar
RANGOON (ANP/DPA) - Een Japanse documentairemaker en journalist, Toru Kubota, is door een militair tribunaal in Myanmar tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens opruiing en het schenden van de wet op het gebied van telecommunicatie. De 26-jarige Kubota arriveerde 1 juli in het land en filmde er onder meer protesten tegen de militaire junta in de grootste stad, Rangoon. Hij werd 30 juli opgepakt.
Japanse media melden dat de ambassade in Myanmar probeert hem vrij te krijgen, maar ziet er nog geen kans op. Kubota werd tot zeven jaar veroordeeld wegens de telecommunicatie-overtreding en drie jaar wegens opruiing, maar hoeft de straffen niet achter elkaar uit te zitten.
De militaire junta greep 1 februari 2021 de macht na democratische verkiezingen waar de militairen de uitslag niet van wilden erkennen. Het land van bijna 56 miljoen inwoners was eerder bekend onder de naam Birma. Het werd in 1948 onafhankelijk, maar wordt al sinds een militaire staatsgreep in 1962 door hoge militairen autoritair geregeerd of gedomineerd. Het land was relatief democratisch in de jaren 2011-2021, mede dankzij acties van de politieke leider Aung Sang Suu Kyi die de Nobelprijs voor de Vrede (1991) won voor haar inzet voor mensenrechten en om het land te democratiseren. Zij won de verkiezingen in 2020 weer maar werd bij de coup in februari 2021 gearresteerd en is niet meer vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
KYIV(ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten gaan verder met het leveren van wapens aan Oekraïne. President Volodymyr Zelensky zei vrijdag daarover toezeggingen te hebben gekregen. "Volgens alle berichten zijn de wapenleveringen hervat", aldus de president in een videoboodschap.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaans hof van beroep zet een streep door een juridische deal met Khalid Sheikh Mohammed, die gezien wordt als het brein achter de aanslagen van 11 september 2001. Volgens het hof stond de toenmalige minister van Defensie, Lloyd Austin, in zijn recht om de deal tegen te houden.
6 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is in de Amerikaanse staat Texas om de schade te bekijken na de overstromingen van een week geleden. Trump en zijn vrouw Melania gaven hulpverleners de hand om ze te bedanken. Ook ontmoetten ze nabestaanden van de minstens 120 mensen die zijn omgekomen bij de ramp van 4 juli.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een uitgestelde conferentie van de Verenigde Naties om te werken aan een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen staat nu gepland voor 28 en 29 juli, aldus diplomaten. De conferentie werd vorige maand afgeblazen toen Israël een militaire aanval op Iran begon.
8 uur geledenGÉNÉRAC (ANP) - In de Zuid-Franse plaats Générac is een man overleden nadat hij gewond was geraakt bij het stierenrennen. De burgemeester van het plaatsje ten zuiden van Nîmes heeft dat bekendgemaakt.
9 uur geledenLJUBLJANA (ANP) - De Sloveense regering wil af van de voorgenomen referenda over het NAVO-lidmaatschap en het bijbehorende fors hogere defensiebudget. Het parlement moet dat laatste referendum terugdraaien, vindt premier Robert Golob volgens persbureau STA. Dan kan het andere ook van tafel.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt "lessen" te hebben geleerd van de incidenten bij de hulpdistributiepunten in de Gazastrook. Volgens de Verenigde Naties zijn daar sinds eind mei bijna 800 mensen omgekomen toen ze voedsel probeerden op te halen.
11 uur geleden