Japanse economie krimpt door dalende export
TOKIO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Japanse economie is in de drie maanden tot en met maart 0,2 procent gekrompen in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Het land exporteerde minder en huishoudens gaven minder uit, meldde het economisch onderzoeksbureau van de Japanse regering bij een eerste raming. Het is het eerste kwartaal van krimp sinds begin vorig jaar.
De cijfers laten zien dat de Japanse economie al kwakkelde voordat Donald Trump begin april hoge "wederkerige" importheffingen voor veel handelspartners van de Verenigde Staten aankondigde, om ze vervolgens voor een periode van negentig dagen fors te verlagen. Japan, de op drie na grootste economie ter wereld, is erg afhankelijk van de export en verkoopt veel auto's en auto-onderdelen aan het buitenland.
Economen waarschuwen dat handelsspanningen daarom voor grote problemen voor de Japanse economie kunnen zorgen. "De onzekerheid is sterk toegenomen door de heffingen van Trump en het is waarschijnlijk dat de neerwaartse economische trend de komende tijd duidelijker wordt", zei econoom Ryutari Kono van de bank BNP Paribas.
Moeizame gesprekken
Net als veel andere landen probeert Japan tot een nieuwe handelsovereenkomst te komen met de VS. Maar de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick liet eerder doorschemeren dat hij moeizame gesprekken verwacht met Japanse vertegenwoordigers. Tokio is onder andere huiverig om concessies te doen die de eigen landbouwsector kunnen schaden.
Ook binnenlandse factoren zetten een rem op de economische groei. Japanners hebben te maken met sterk gestegen kosten, voornamelijk voor voedingsmiddelen. Hierdoor zijn de vooruitzichten voor de consumptie ook somber.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Tienduizenden werknemers in heel Duitsland gaan maandag actievoeren voor behoud van industriebanen en fabrieken. Onder meer medewerkers van Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Audi, Porsche en grote toeleveranciers nemen deel aan demonstraties, op meer dan 280 locaties door het hele land.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken staat op het punt 300 pubs over te nemen van Stonegate, de grootste Britse pubketen. Dat meldt de Britse krant The Times. Stonegate kampt met een schuldenlast van 3 miljard pond (ongeveer 3,5 miljard euro) en wil 1000 van zijn beste pubs verkopen om de schuldenlast te verlichten.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in juli iets toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 0,1 procent meer vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De kleine stijging volgt op een toename van de investeringen van 2,8 procent in juni. In mei daalden de investeringen nog met 1,4 procent.
1 uur geledenCARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
19 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
21 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
22 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
1 dag geleden