Japanse economie groeit weer
TOKIO (ANP/BELGA) - Het Japanse bruto binnenlands product (bbp) is in het derde kwartaal met 5 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande trimester. Dat blijkt uit cijfers die de overheid maandag bekendmaakte. Het gaat om de eerste groei in vier kwartalen.
In het vierde kwartaal van 2019 kromp de economie met 1,8 procent nadat de btw in Japan omhoog ging. In het eerste semester van dit jaar daalde het bbp met 0,6 procent, en door de coronacrisis kende de Japanse economie in het tweede trimester een historische terugval van 8,2 procent. Japan kwam zo terecht in de eerste recessie sinds 2015.
Het bbp in het derde trimester groeide sterker dan verwacht: analisten gingen uit van een groei van 4,4 procent.
Consumentenuitgaven
De toename van het bbp tussen juli en september is vooral te danken aan de groei van de consumentenuitgaven (+4,7 procent). Die waren in het tweede kwartaal sterk afgenomen door de coronacrisis en de noodtoestand die de Japanse regering in mei had uitgeroepen. De export steeg ook sterk (+7 procent) nadat in een groot aantal landen de coronamaatregelen werden versoepeld of opgeheven.
De investeringen van bedrijven namen wel nog af (-3,4 procent), omdat het ondernemersvertrouwen laag blijft.
De groei dreigt in het vierde kwartaal wel opnieuw af te nemen. Economisten verwachten dat het drie jaar kan duren tot de economie weer op het niveau van voor de coronacrisis terechtkomt.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/RTR) - Japan wil deze zomer een delegatie naar Groenland sturen om de mogelijkheden voor de winning van zeldzame aardmetalen te onderzoeken. Dat meldde het Aziatische nieuwsmedium Nikkei zondag. De Japanse regering wil binnenlandse bedrijven helpen investeren in projecten voor zeldzame aardmetalen in Groenland, dat mogelijk rijke reserves heeft.
4 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De treinen tussen de Duitse steden Hamburg en Berlijn rijden zondag weer, na een grote renovatie op het spoor van ruim tien maanden. De verbinding Berlijn-Hamburg wordt beschouwd als de belangrijkste directe verbinding tussen de steden op het Duitse langeafstandsspoornetwerk. Vanuit Nederland biedt NS International treinreizen naar beide steden aan.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het besluit van de Amerikaanse regering om de buitenlandse toegang tot de geavanceerdste AI-modellen van Anthropic stop te zetten, kwam voort uit gesprekken met Amazon. Dat zeggen ingewijden tegen The Wall Street Journal (WSJ). De krant schrijft dat medewerkers van Amazon onderzoek deden naar het omzeilen van beveiligingen en dat daarbij enkele kwetsbaarheden van een van de modellen aan het licht kwamen.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in de eurozone blijven waarschijnlijk langer op een hoog niveau, zelfs als de oorlog in het Midden-Oosten snel voorbij is. Dat heeft de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel zaterdag gezegd in een interview met radiozender Deutschlandfunk.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese overheid wil dat er veel meer elektrisch aangedreven zware vrachtwagens op de markt worden gebracht. Het ministerie van Transport presenteerde zaterdag een doelstelling dat 40 procent van de nieuwe trucks die in 2030 op de markt komen elektrisch is. Het zou dan gaan om een vloot van meer dan 1,6 miljoen elektrisch aangedreven heavy-duty trucks.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De grote Amerikaanse zakenbanken Goldman Sachs en JPMorgan Chase versoepelen tijdelijk de regels rond thuiswerken van personeel in verband met het WK voetbal dat deels in de Verenigde Staten wordt gehouden. Werknemers kunnen namelijk veel hinder ondervinden om op het werk te komen door drukte in het openbaar vervoer op speeldagen in het New York New Jersey Stadium, aldus zakenkrant Financial Times. Zij mogen op die dagen dan thuiswerken van de banken.
1 dag geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft kritiek op de renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) tegen de hoge inflatie in de eurozone. Volgens Tajani is "niemand gebaat" bij een hogere rente omdat daardoor de leenkosten voor huishoudens en bedrijven stijgen en de economie wordt afgeremd.
1 dag geleden