Japanse economie groeit weer
TOKIO (ANP/BELGA) - Het Japanse bruto binnenlands product (bbp) is in het derde kwartaal met 5 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande trimester. Dat blijkt uit cijfers die de overheid maandag bekendmaakte. Het gaat om de eerste groei in vier kwartalen.
In het vierde kwartaal van 2019 kromp de economie met 1,8 procent nadat de btw in Japan omhoog ging. In het eerste semester van dit jaar daalde het bbp met 0,6 procent, en door de coronacrisis kende de Japanse economie in het tweede trimester een historische terugval van 8,2 procent. Japan kwam zo terecht in de eerste recessie sinds 2015.
Het bbp in het derde trimester groeide sterker dan verwacht: analisten gingen uit van een groei van 4,4 procent.
Consumentenuitgaven
De toename van het bbp tussen juli en september is vooral te danken aan de groei van de consumentenuitgaven (+4,7 procent). Die waren in het tweede kwartaal sterk afgenomen door de coronacrisis en de noodtoestand die de Japanse regering in mei had uitgeroepen. De export steeg ook sterk (+7 procent) nadat in een groot aantal landen de coronamaatregelen werden versoepeld of opgeheven.
De investeringen van bedrijven namen wel nog af (-3,4 procent), omdat het ondernemersvertrouwen laag blijft.
De groei dreigt in het vierde kwartaal wel opnieuw af te nemen. Economisten verwachten dat het drie jaar kan duren tot de economie weer op het niveau van voor de coronacrisis terechtkomt.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP/AFP) - Irak gaat zijn luchtruim heropenen voor verkeersvliegtuigen nu de Verenigde Staten en Iran een tijdelijke wapenstilstand van twee weken hebben afgesproken. Eerder was het Iraakse luchtruim afgesloten voor passagiersverkeer door de oorlog in het Midden-Oosten.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Shell heeft in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk hogere resultaten geboekt met zijn oliehandel. Dit gebeurde ondanks dat de activiteiten van het concern in het Midden-Oosten zwaar zijn getroffen door de oorlog. Shell meldde in een tussentijdse handelsupdate dat de raffinagemarges in het afgelopen kwartaal stegen tot 17 dollar per vat. In het vierde kwartaal lagen deze nog op 14 dollar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met flinke winst geopend. Beleggers op het Damrak reageerden positief op de wapenstilstand in het Midden-Oosten van twee weken, waardoor de Straat van Hormuz heropend moet worden. De olieprijzen gingen juist hard omlaag. Shell kelderde daardoor bijna 7 procent.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG) heeft een overnamebod van Pershing Square Holdings ontvangen en zegt dit te beoordelen. Het bedrijf zal geen verder commentaar geven op het voorstel "totdat de Raad van Bestuur zijn beoordeling heeft afgerond".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs zakte woensdagochtend tot wel 20 procent bij opening van de handel. Handelaren lijken opgelucht te reageren op het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten in het Midden-Oosten. Nu is de hoop dat de Straat van Hormuz snel weer wordt opengesteld, waardoor gasleveringen uit de Golfstaten kunnen worden hervat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De markt voor verpakte leningen in Nederland bestaat steeds meer uit autoleningen en consumentenkredieten. Er worden juist minder woninghypotheken verpakt en verkocht, concludeert De Nederlandsche Bank na onderzoek. Volgens DNB daalde de totale markt van het verkopen en verpakken van leningen in de afgelopen vijf jaar, van 38 miljard euro naar 29,6 miljard.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Rederijen proberen zo snel mogelijk de details te begrijpen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran dat de Straat van Hormuz tijdelijk zou kunnen openen voor scheepvaart. Meer dan achthonderd schepen zitten nu vast in de Perzische Golf. Volgens persbureau Bloomberg bestudeert onder meer de Japanse rederijvereniging, een belangrijke brancheorganisatie, het akkoord om leden te kunnen adviseren.
3 uur geleden