Japanse economie groeit sterker dan verwacht in eerste kwartaal
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het eerste kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. De groei werd gestuwd door een sterke export en binnenlandse consumptie. Het groeicijfer geeft echter nog niet de volledige impact weer van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon.
Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, steeg in de maanden januari tot en met maart met 2,1 procent op jaarbasis. Economen hadden gerekend op een groei van 1,7 procent. In het laatste kwartaal van 2025 groeide de Japanse economie met een herziene 0,8 procent. Op kwartaalbasis was sprake van een groei van 0,5 procent.
Volgens ING-econoom Min Joo Kang tonen de groeicijfers aan dat de Japanse economie er voor de Iranoorlog goed voor stond. De econoom verwacht echter een tragere groei in de komende kwartalen, voornamelijk door de impact van de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog. Japan is sterk afhankelijk van olie uit het Midden-Oosten voor zijn brandstofvoorziening.
De stijgende brandstofkosten wakkeren de Japanse inflatie aan, ondermijnen de koopkracht van huishoudens en zetten de winstmarges van bedrijven onder druk. De Japanse regering werkt echter aan een extra begroting om de economische klap van de sterk stijgende brandstofprijzen op te vangen, maar die stap zal de al verslechterende Japanse overheidsfinanciën verder onder druk zetten.
Ondanks de verwachte groeivertraging in het huidige kwartaal denkt ING-econoom Min Joo Kang dat de Bank of Japan de rente dit jaar toch gaat verhogen met in totaal een half procentpunt om de inflatie te bestrijden. ING verwacht een verhoging in juni en nog een renteverhoging in het vierde kwartaal.
De timing van de tweede renteverhoging hangt volgens ING wel af van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten en van het vermogen van de Japanse centrale bank om de regering ervan te overtuigen dat hogere rentes nodig zijn. Gedurende heel 2027 zal de centrale bank de rente naar verwachting verder blijven verhogen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
10 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
15 uur geleden