Japanse diplomaat kritisch over schade door lockdown Shanghai
SHANGHAI (ANP/RTR) - De Japanse consul in Shanghai heeft zijn zorgen geuit over de strenge lockdown in de Chinese havenstad. Een groot deel van de 26 miljoen inwoners van de stad heeft te maken met verregaande maatregelen die de verspreiding van het coronavirus tegen moeten gaan. Daardoor kunnen Japanse bedrijven met activiteiten in Shanghai niet normaal opereren, stelt consul-generaal Shuichi Akamatsu in een bericht op de site van het consulaat.
Akamatsu erkende in de open brief dat het stadsbestuur veel werk maakt van de strijd tegen corona. "Maar, nu de anti-coronamaatregelen zijn verlengd, duurt de situatie waarin productie en bedrijfsactiviteiten niet als gewoonlijk plaats kunnen vinden al langer dan een maand". De diplomaat wijst naar een enquête waarin Japanse bedrijven hun zorgen uiten over verstoorde distributieketens en problemen bij het uitbetalen van salarissen omdat bankfilialen gesloten zijn. Soms hebben ondernemers ook moeite met het inslaan van voldoende voedsel, zo zou blijken uit de onderzoek.
De lockdown in Shanghai heeft voor onvrede gezorgd. Inwoners van een buurt met veel onderzoekscentra van techbedrijven raakten slaags met de politie tijdens een protest tegen de komst van een groot quarantainecentrum. Kinderen en ouders worden ook gescheiden bij een positieve test. Daarnaast worden positief geteste mensen zonder symptomen in dezelfde quarantainecentra geplaatst waar mensen met veel klachten in isolatie moeten, wat kritiek oogst.
Ook in andere gebieden gelden beperkingen
Shanghai meldde dat op vrijdag 3590 coronabesmettingen met symptomen zijn vastgesteld. Daarnaast waren er 19.923 gevallen zonder symptomen. Begin vorige week versoepelde Shanghai het coronaregime iets, wat betekende dat veel mensen voor het eerst sinds tijden hun huis weer uit mochten.
Ondertussen gaan in meer gebieden in China beperkingen in. In een speciale economische zone rond de luchthaven van Zhengzhou in de provincie Henan gaat een lockdown van twee weken in. Hier staat een fabriek van het Taiwanese Foxconn, een belangrijke toeleverancier van Apple. In Suzhou bij Shanghai moet iedereen die dat kan vanuit huis werken. Vrijdag werd al bekend dat Xian, een stad van 10 miljoen inwoners in het noordwesten van China, tot en met dinsdag veel mensen verplicht binnen hun wooncomplex te blijven.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
7 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
12 uur geleden