Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japanse brouwerij Kirin vertrekt uit Myanmar om junta

Japanse brouwerij Kirin vertrekt uit Myanmar om junta

NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Japanse brouwerij Kirin, bekend van het gelijknamige bier, vertrekt uit Myanmar. Het is de brouwerij niet gelukt om de werkzaamheden in het Zuidoost-Aziatische land los te trekken van een samenwerking met een bedrijf dat door de junta wordt gerund. Sinds februari 2021 is in Myanmar het leger na een staatsgreep aan de macht.

De legerleiding nam de macht over omdat zij denkt dat er sprake was van fraude bij verkiezingen. De legerpartij leed toen een grote nederlaag. Na de staatsgreep braken grootschalige protesten uit in Myanmar. Die werden hardhandig neergeslagen. Daardoor kwamen ruim 1400 burgers om het leven.

Kirin had na de coup zorgen geuit over de mensenrechten in het land. Ook zag de Japanse brouwer de inkomsten in het land teruglopen. Als gevolg van de coronapandemie slonk de biermarkt in Myanmar met een vijfde, meldde Kirin eerder.

Junta

Kirin werkte voor de brouwerij Myanmar Brewery samen met MEHPCL, een bedrijf dat aan de junta gelinkt wordt. Kirins pogingen om de samenwerking te laten ontbinden en zelfstandig verder te gaan draaiden op niets uit. Kirin vreesde ook dat als de gezamenlijke activiteiten zouden worden ontbonden, de opdeling van het bedrijf niet eerlijk zou verlopen. Een woordvoerder van de junta wilde nog niet reageren.

De brouwerij is het zoveelste internationale bedrijf dat vertrekt uit het land sinds de coup en de ongeregeldheden die daardoor zijn ontstaan. Ook het Franse energiebedrijf TotalEnergies en het Amerikaanse olie- en gasconcern Chevron kondigden hun vertrek uit het land al aan.

Meer uit Financieel

Wall Street hoger na banenrapport VS, Nike bij verliezers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend na bekendmaking van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De banengroei in de Verenigde Staten viel in september aanzienlijk zwakker uit dan verwacht. Sportmerk Nike stond bij de verliezers op Wall Street vanwege tegenvallende kwartaalcijfers en vooruitzichten.

48 minuten geleden
VS arresteren man voor smokkel van computerservers naar China

LOS ANGELES (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man gearresteerd die ervan wordt beschuldigd computerservers ter waarde van meer dan 300 miljoen dollar naar China te hebben gesmokkeld. Dat heeft het ministerie van Justitie bekendgemaakt.

1 uur geleden
Gunvor verandert naam na vertrek eigenaren met Russische banden

GENÈVE (ANP) - Handelshuis voor olieproducten en grondstoffen Gunvor verandert zijn naam in Centalion. Het bedrijf verhuist zijn hoofdkantoor van Cyprus naar Singapore. De stap komt na een periode vol kritiek op vermeende banden van Gunvor met het Kremlin, onder andere uit de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Keniaanse herders vechten CO2-project voor Meta en Netflix aan

NAIROBI (ANP) - Meer dan dertig leden van lokale gemeenschappen in het oosten van Kenia hebben een rechtszaak aangespannen tegen een project voor koolstofkredieten op hun grondgebied. Grote bedrijven hebben die kredieten gekocht om hun uitstoot te compenseren. Maar herders zeggen door het project de controle over hun land in de gebieden rond Biliqo Bulesa, een natuurreservaat in de regio Merti, te zijn kwijtgeraakt.

3 uur geleden
Brussel wijst exportverbod op diesel van de hand

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wijst een verbod op de export van diesel "volledig van de hand". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Een verbod zou voor niemand voordelig zijn en het zou ons vertrouwen in de Verenigde Staten als betrouwbare partner ondermijnen", voegde ze daaraan toe.

3 uur geleden
Inflatie eurozone naar 3,8 procent, hoogste niveau sinds 2023

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in september gestegen naar 3,8 procent op jaarbasis, aangejaagd door de hoge brandstofprijzen. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. Daarmee ligt de inflatie op het hoogste niveau sinds september 2023.

5 uur geleden
Run op boeken van overleden cabaretière Paulien Cornelisse

AMERSFOORT (ANP) - De boeken van schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse zijn een dag na haar overlijden flink meer verkocht. De 240 bij Libris aangesloten boekhandels verkochten er donderdag anderhalf keer zoveel als in heel september bij elkaar opgeteld, meldt een woordvoerder, die geen specifieke aantallen deelt.

5 uur geleden