Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japanse brouwerij Kirin vertrekt uit Myanmar om junta

Japanse brouwerij Kirin vertrekt uit Myanmar om junta

NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Japanse brouwerij Kirin, bekend van het gelijknamige bier, vertrekt uit Myanmar. Het is de brouwerij niet gelukt om de werkzaamheden in het Zuidoost-Aziatische land los te trekken van een samenwerking met een bedrijf dat door de junta wordt gerund. Sinds februari 2021 is in Myanmar het leger na een staatsgreep aan de macht.

De legerleiding nam de macht over omdat zij denkt dat er sprake was van fraude bij verkiezingen. De legerpartij leed toen een grote nederlaag. Na de staatsgreep braken grootschalige protesten uit in Myanmar. Die werden hardhandig neergeslagen. Daardoor kwamen ruim 1400 burgers om het leven.

Kirin had na de coup zorgen geuit over de mensenrechten in het land. Ook zag de Japanse brouwer de inkomsten in het land teruglopen. Als gevolg van de coronapandemie slonk de biermarkt in Myanmar met een vijfde, meldde Kirin eerder.

Junta

Kirin werkte voor de brouwerij Myanmar Brewery samen met MEHPCL, een bedrijf dat aan de junta gelinkt wordt. Kirins pogingen om de samenwerking te laten ontbinden en zelfstandig verder te gaan draaiden op niets uit. Kirin vreesde ook dat als de gezamenlijke activiteiten zouden worden ontbonden, de opdeling van het bedrijf niet eerlijk zou verlopen. Een woordvoerder van de junta wilde nog niet reageren.

De brouwerij is het zoveelste internationale bedrijf dat vertrekt uit het land sinds de coup en de ongeregeldheden die daardoor zijn ontstaan. Ook het Franse energiebedrijf TotalEnergies en het Amerikaanse olie- en gasconcern Chevron kondigden hun vertrek uit het land al aan.

Meer uit Financieel

Autoverkoop flink omhoog in september door nieuwe belastingregels

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar met bijna 2 procent gedaald tot 264.701 stuks. In september schoot de verkoop echter met bijna 13 procent omhoog, blijkt uit cijfers van RDC, het databedrijf dat de voertuigregistraties bijhoudt.

1 uur geleden
Topman Frans defensieconcern: toename cyberaanvallen beangstigend

PARIJS (ANP/RTR) - De snelheid waarmee het aantal cyberaanvallen toeneemt is beangstigend. Dat zei de topman van het Franse defensie- en technologieconcern Thales, Patrice Caine, donderdag. Volgens hem worden die aanvallen inmiddels ook vaker ondersteund door een overheid en richten die cyberaanvallen zich met name op kritieke diensten.

1 uur geleden
Beleggers beginnen voorzichtig aan het laatste kwartaal

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs zijn voorzichtig begonnen op de eerste handelsdag van het vierde kwartaal. De stemming werd gedrukt door olieprijzen die weer licht opliepen. Een optimistische vooruitblik van het Amerikaanse chipconcern Micron Technology, die woensdag na het slot van Wall Street bekend werd, gaf beleggers wel weer meer vertrouwen in de chipsector.

2 uur geleden
Sterke vraag leidt tot groei productie Nederlandse industrie

ZEIST (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is afgelopen maand gegroeid. Het gaat om de grootste stijging in bijna vier jaar en wijst op een duidelijke verbetering van de stand van zaken in de sector. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi).

3 uur geleden
Wereldwijde landbouwprijzen scherp omhoog afgelopen kwartaal

NEW YORK (ANP) - De wereldwijde landbouwprijzen zijn in het derde kwartaal het sterkst gestegen sinds de oorlog in Oekraïne begin 2022. De Bloomberg Agriculture Spot Index, die de tien belangrijkste gewassen volgt, steeg met 13 procent. Dat was de grootste stijging in een kwartaal sinds maart 2022.

4 uur geleden
Winkeliers boeken grootste omzetgroei in bijna een jaar

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in augustus meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,5 procent. Dat is de grootste groei in bijna een jaar tijd. In november 2025 steeg de omzet met 3,6 procent.

4 uur geleden
Cao-lonen gestegen in derde kwartaal, maar minder dan jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - De cao-lonen lagen in het derde kwartaal van dit jaar gemiddeld 4 procent hoger dan dezelfde periode in 2025. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De loonstijging was minder sterk dan een jaar eerder, toen stegen de cao-lonen nog met gemiddeld 4,6 procent.

5 uur geleden