Japanners naar stembus na moord op Abe
TOKIO (ANP/DPA) - De Japanners gaan naar de stembus voor verkiezingen voor het hogerhuis, twee dagen nadat oud-premier Shinzo Abe werd doodgeschoten. Dat gebeurde vrijdag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de stad Nara.
Volgens de peilingen kan de Liberaal Democratische Partij van premier Fumio Kishida rekenen op een duidelijke overwinning, evenals de coalitiepartner Komeito. De partijen hebben nu ook een meerderheid in de senaat, net als in het machtiger lagerhuis.
Een overwinning zou de positie van Kishida verstevigen, op het moment dat de Japanse economie moet herstellen van de coronacrisis en energie- en voedselprijzen stijgen. Hij streeft een grotere investering in de defensie van het land na, met het oog op de Russische invasie van Oekraïne en de Chinese pogingen de macht in de regio te vergroten.
De hogerhuisverkiezingen worden elke drie jaar gehouden voor de helft van de 248 zetels in de Kamer. De stembureaus sluiten om 13.00 uur (Nederlandse tijd).
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - In het onderzoek naar het voorval van afgelopen weekend bij RAF-luchtmachtbasis Fairford zijn geen explosieven aangetroffen. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie, die eraan toevoegt dat er ook panden in Londen zijn doorzocht. Vijf verdachten, allen Britten, werden eerder op borgtocht vrijgelaten.
1 uur geledenRABAT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Fatima Ezzahra El Mansouri is aangewezen als nieuwe premier van Marokko. Dat maakt het koninklijk paleis in dat land bekend. El Mansouri is de eerste vrouw die voor die post wordt aangewezen. El Mansouri is momenteel nog burgemeester van Marrakesh.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De EU wil haar relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus. Na de val van het Assad-regime in december 2024 heeft de EU al snel de economische sancties tegen Syrië opgeheven, zei Kallas. Dat is eind mei 2025 gebeurd. "Nu willen we nog meer investeringen mobiliseren en ons partnerschap naar een hoger niveau tillen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De gesprekken tussen de Russische gezant Kirill Dmitriëv en Amerikaanse functionarissen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne waren "constructief", aldus een Amerikaanse functionaris. Tijdens de ontmoeting zijn ook potentiële energie-initiatieven tussen de Verenigde Staten en Rusland na de oorlog besproken.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij scholierenprotesten in Frankrijk zijn veertig manifestanten aangehouden, volgens het ministerie van Onderwijs. Bij acties rond bijna 340 onderwijsinstellingen zijn tien gewonden gevallen onder leerlingen en schoolpersoneel.
6 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering wil huurders beter beschermen tegen de huizencrisis in het land. De regering wil daarom huurcontracten automatisch laten verlengen en een verbod op huisuitzettingen invoeren. Dit meldt gezondheidsminister Mónica García. Door het gefragmenteerde Spaanse parlement is het nog de vraag of de minderheidscoalitie voldoende steun kan krijgen voor de maatregelen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Meerdere Europese bondgenoten betuigen steun aan Estland nadat het land Rusland beschuldigde van brandstichting bij een dronefabrikant. Ook laten ze weten dat hun steun aan Oekraïne standhoudt.
7 uur geleden