Japanner geeft fatale brandstichting in 2019 toe: ik ging te ver
TOKIO (ANP/AFP) - De man die verdacht wordt van een "ongekende" brand in een Japanse animatiestudio in 2019, heeft dinsdag toegegeven dat hij het vuur heeft gesticht. "Ik heb het gedaan", zei de 45-jarige Shinji Aoba volgens het Japanse persbureau Jiji in de rechtszaal. "Ik had niet verwacht dat zoveel mensen dood zouden gaan en denk dat ik te ver ben gegaan."
De brand in Kyoto kostte aan 36 mensen het leven, onder wie veel jonge medewerkers van de animatiestudio. Ruim dertig anderen raakten gewond. Het ging om het dodelijkste misdrijf in Japan in bijna twintig jaar.
Volgens getuigen goot de verdachte brandstof in het pand en schreeuwde hij "ga dood" in het Japans. Zijn motief werd nooit duidelijk, al gingen er geruchten dat Aoba de studio, die anime maakt, verweet een idee van hem te hebben gestolen.
Niet schuldig
Aoba liep zelf ernstige brandwonden op en zou zeker twaalf operaties hebben ondergaan. Hij verscheen dinsdag in een rolstoel in de rechtszaal. Bij de brand zou 90 procent van zijn huid zijn verbrand en hij zou middels door een operatie zijn stem hebben teruggekregen. Vanwege de ernst van zijn verwondingen kon hij pas een paar maanden na de brand door de recherche worden verhoord.
Hoewel Aoba in de rechtszaal, waar hij in een rolstoel verscheen, toegaf de brand gesticht te hebben, verklaarden zijn advocaten dat hij niet schuldig is. Zij stellen dat de Japanner kampt met psychische stoornissen. Naast brandstichting wordt Aoba ook verdacht van onder meer doodslag en poging tot doodslag.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
50 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
4 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
6 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
7 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
8 uur geleden