Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japan zet zwaarder in op kernenergie

Japan zet zwaarder in op kernenergie

TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Japan ziet zich ruim een decennium na de kernramp bij Fukushima genoodzaakt om steeds zwaarder in te zetten op kernenergie. Het land wil minder afhankelijk worden van de import van energie en herhaling voorkomen van de problemen die deze zomer ontstonden, toen de elektriciteitsvoorziening tijdens een hittegolf onder grote druk kwam te staan.

Premier Fumio Kishida verklaarde dat de regering overweegt kernreactoren van de nieuwste generatie te laten bouwen. Ook worden nog eens zeven bestaande reactoren opnieuw opgestart. "Het gebruik van kernenergie en hernieuwbare energie is essentieel voor de groene transformatie", zei de Japanse leider tijdens een regeringsoverleg. "De Russische invasie heeft de internationale energiesituatie veranderd."

Kishida laat ook kijken of bestaande kernreactoren langer in gebruik kunnen blijven. Zwaarder inzetten op kernenergie gaat mogelijk niet zonder verzet vanuit de samenleving. Ook lokale overheden hebben inspraak en kunnen dwars liggen. Dat kan het opstarten van kernreactoren aanzienlijk vertragen.

Gevoelig

Het gebruik van kerncentrales ligt in Japan gevoelig in de nasleep van Fukushima. Daar kwam in 2011 na een aardbeving en tsunami straling vrij bij een kerncentrale. Veel Japanners moesten uit het gebied worden geëvacueerd. Na de ramp zijn ook andere kerncentrales stilgelegd. Inmiddels zijn weer 10 van de 33 Japanse kernreactoren in gebruik.

Toch is de eilandenstaat nog erg afhankelijk van hulpbronnen als kolen en gas. De kwetsbaarheid van de energievoorziening bleek afgelopen juni. Toen ging het land gebukt onder een ernstige hittegolf. De autoriteiten zagen zich genoodzaakt om particulieren en bedrijven te vragen om energie te besparen. Meerdere ondernemingen gaven daar gehoor aan, bijvoorbeeld door airconditioners minder hard te laten draaien.

Meer uit Buitenland

Grootste deel Tsjernihiv zonder stroom na Russische droneaanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.

56 minuten geleden
WSJ: Iran vuurde raketten af richting basis in Indische Oceaan

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.

5 uur geleden
Iran praat met Japan over toegang Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.

5 uur geleden
New York Times wint zaak rond persvrijheid Pentagon

NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.

7 uur geleden
Trump overweegt militaire operaties Iran af te schalen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.

8 uur geleden
Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

12 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

16 uur geleden