Japan zet zwaarder in op kernenergie
TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Japan ziet zich ruim een decennium na de kernramp bij Fukushima genoodzaakt om steeds zwaarder in te zetten op kernenergie. Het land wil minder afhankelijk worden van de import van energie en herhaling voorkomen van de problemen die deze zomer ontstonden, toen de elektriciteitsvoorziening tijdens een hittegolf onder grote druk kwam te staan.
Premier Fumio Kishida verklaarde dat de regering overweegt kernreactoren van de nieuwste generatie te laten bouwen. Ook worden nog eens zeven bestaande reactoren opnieuw opgestart. "Het gebruik van kernenergie en hernieuwbare energie is essentieel voor de groene transformatie", zei de Japanse leider tijdens een regeringsoverleg. "De Russische invasie heeft de internationale energiesituatie veranderd."
Kishida laat ook kijken of bestaande kernreactoren langer in gebruik kunnen blijven. Zwaarder inzetten op kernenergie gaat mogelijk niet zonder verzet vanuit de samenleving. Ook lokale overheden hebben inspraak en kunnen dwars liggen. Dat kan het opstarten van kernreactoren aanzienlijk vertragen.
Gevoelig
Het gebruik van kerncentrales ligt in Japan gevoelig in de nasleep van Fukushima. Daar kwam in 2011 na een aardbeving en tsunami straling vrij bij een kerncentrale. Veel Japanners moesten uit het gebied worden geëvacueerd. Na de ramp zijn ook andere kerncentrales stilgelegd. Inmiddels zijn weer 10 van de 33 Japanse kernreactoren in gebruik.
Toch is de eilandenstaat nog erg afhankelijk van hulpbronnen als kolen en gas. De kwetsbaarheid van de energievoorziening bleek afgelopen juni. Toen ging het land gebukt onder een ernstige hittegolf. De autoriteiten zagen zich genoodzaakt om particulieren en bedrijven te vragen om energie te besparen. Meerdere ondernemingen gaven daar gehoor aan, bijvoorbeeld door airconditioners minder hard te laten draaien.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
10 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
11 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
12 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
12 uur geleden