Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japan verwacht meer kernenergie nodig te hebben voor klimaatdoel

Japan verwacht meer kernenergie nodig te hebben voor klimaatdoel

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan nam bij het opstellen van klimaatdoelen aan dat het tientallen kernreactoren zou herstarten. Dat zei een topbestuurder van de regerende Liberaal-Democratische Partij (LDP) tijdens een debat in aanloop naar de landelijke verkiezingen van eind deze maand.

Japan staat op de lijst van landen die de meeste broeikasgassen uitstoten op de vijfde plaats. De regering wil dat die uitstoot in 2030 zeker 46 procent lager ligt dan in 2013. Secretaris-generaal Akira Amari van de LDP zei dat volgens overheidsplannen dertig kernreactoren opgestart moeten worden om dat doel te halen.

Het gebruik van kerncentrales ligt in Japan gevoelig vanwege de nucleaire ramp in Fukushima, die leidde tot een enorme evacuatie. Het land heeft het gebruik van kernenergie teruggeschroefd na dat drama in 2011. Amari zei dat er op dit moment maar negen kernreactoren worden gebruikt.

Klimaatneutraal

Landen proberen de uitstoot van broeikasgassen terug te brengen om de opwarming van de aarde af te remmen. CO2 en andere broeikasgassen houden in de atmosfeer warmte vast en daardoor loopt de temperatuur op aarde op. Dat leidt onder meer tot een stijging van de zeespiegel en meer extreem weer.

Japan, de Europese Unie en de Verenigde Staten hebben aangegeven dat ze in 2050 helemaal klimaatneutraal willen zijn. China en Rusland mikken op 2060. De internationale aanpak van klimaatverandering wordt over twee weken besproken op de volgende grote klimaattop, COP26. Die wordt gehouden in Glasgow.

Meer uit Buitenland

Denemarken en Australië naar finale Eurovisie Songfestival

WENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.

1 uur geleden
Dodental in Oekraïne loopt op na zware Russische aanvallen

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.

1 uur geleden
Strijdende partijen in Jemen spreken grote gevangenenruil af

AMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.

3 uur geleden
Warschau erkent voor het eerst huwelijk partners zelfde geslacht

WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.

6 uur geleden
Von der Leyen: Rusland tart diplomatie met aanvallen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."

8 uur geleden
Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

9 uur geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

9 uur geleden