'Japan moet miljarden pompen in chipindustrie'
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan moet de komende jaren miljarden pompen in de ontwikkeling van de chipsector. Dat is nodig om de verouderde chipindustrie in het land nieuw leven in te blazen en achterstanden op landen als Taiwan en Zuid-Korea in te lopen. Dat heeft de belangrijkste adviseur van de Japanse regering op chipgebied gezegd.
De tekorten aan chips zitten de wereldwijde productie van koelkasten tot spelconsoles en auto's in de weg. De tekorten hebben regeringen in China, Zuid-Korea, de Verenigde Staten en Japan ertoe gezet hun binnenlandse productie op te voeren. Japan is evenwel kwetsbaar omdat Japanse fabrikanten tientallen jaren te weinig in de sector hebben geïnvesteerd. Het land moet ongeveer twee derde van de chips invoeren.
Volgens Tetsuro Higashi, die eerder voorzitter was van tech- en chipbedrijf Tokyo Electron en nu aan het hoofd staat van een deskundigenpanel dat de regering adviseert, gaat het alleen dit jaar gaat om een bedrag van omgerekend dik 7,5 miljard euro. De komende jaren gaat het ook om miljarden.
Lokale chipproductie
Ondertussen hebben verschillende landen en economische machtsblokken zoals China, de VS en de Europese Unie aangegeven miljarden te investeren in lokale chipproductie. Daarmee willen ze de basiscomponenten voor de meeste moderne apparaten en militaire systemen veiligstellen.
De Amerikaanse president Joe Biden heeft 52 miljard dollar gereserveerd om de binnenlandse chipfabricage te steunen. Die investering is deels een reactie op de versnelling die China beloofde op het gebied van halfgeleiders. Zuid-Koreaanse bedrijven als Samsung Electronics en SK Hynix trekken over een periode van tien jaar 450 miljard dollar uit voor onderzoek naar en uitbreiding van chipproductie. Marktleider TSMC uit Taiwan heeft alleen al voor de komende drie jaar 100 miljard dollar uitgetrokken voor chipinvesteringen.
Meer uit Financieel
SHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD heeft meer auto's verkocht in juli dan in dezelfde periode vorig jaar. Toch loopt het bedrijf nog achter op schema om zijn doelstelling voor dit jaar te bereiken.
14 uur geledenBeijing (ANP/DPA) - China veroordeelt het besluit van de Verenigde Staten om 43 Chinese bedrijven toe te voegen aan een zwarte lijst van bedrijven die dwangarbeid verrichten. Onder de getroffen bedrijven bevinden zich bedrijven actief in de katoenindustrie, elektronica en farmaceutische industrie.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - Kevin Warsh, voorzitter van de Federal Reserve (Fed), zou minder vaak willen vergaderen en daarmee dus minder rentebesluiten per jaar willen gaan nemen. Dat meldt de New York Times. De Fed weigerde commentaar.
18 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's is in juli afgenomen ten opzichte van juli vorig jaar. Dit ondanks een stijging van het aantal volledig elektrische auto's, dat goed is voor bijna de helft van het totale marktaandeel. Dat blijkt uit cijfers van autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC.
19 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is in een periode van zes weken bijna de helft van zijn vermogen kwijtgeraakt. Dat berekende Bloomberg in zijn Billionaires Index. Met een geschat vermogen van 684 miljard dollar is hij nog altijd ruim de rijkste persoon ter wereld. Volgens de index is het vermogen van Musk nog altijd meer dan dat van de nummer 2 en 3 samen. Larry Page, oprichter van Google, en Jeff Bezos, oprichter van Amazon, hebben bij elkaar opgeteld een vermogen van iets minder dan 600 miljard dollar.
20 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De Nederlandse luchtvaartindustrie gaat, onder aanvoering van GKN Fokker, een drone ontwikkelen die de JSF moet ondersteunen. Dat vertelt topman van Fokker, Arjen Landman, aan De Telegraaf.
21 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
1 dag geleden