Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japan mag sterilisatie voor geslachtsverandering niet verplichten

Japan mag sterilisatie voor geslachtsverandering niet verplichten

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan mag burgers niet verplichten om zich te laten steriliseren als ze hun geslacht voor de wet willen veranderen. Dat is strijdig met de grondwet, oordeelde het hooggerechtshof volgens Japanse media.

De Japanse omroep NHK omschrijft de uitspraak als een mijlpaal. De zaak was aangespannen door een persoon die sinds haar geboorte als man staat geregistreerd, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.

De vrouw kreeg gelijk van het hoogste hof. Dat oordeelde dat de verplichte sterilisatie strijdig is met de lichamelijke onaantastbaarheid van burgers, het uitgangspunt dat mensen vrij moeten kunnen beslissen wat er met hun lichaam gebeurt.

Criteria

In Japan moet voldaan worden aan allerlei criteria voordat een wettelijke geslachtsverandering mogelijk is. Een vereiste is dat mensen zich niet meer kunnen voortplanten, wat in de praktijk betekent dat ze zich moeten laten steriliseren.

Andere criteria zijn dat mensen meerderjarig en ongetrouwd zijn, geen minderjarige kinderen hebben en de diagnose genderdysforie hebben gekregen. Daarmee moeten ze aantonen dat hun officiële geboortegeslacht niet bij ze past.

Schending van rechten

Ook moeten mensen voor een geslachtsverandering zorgen dat hun genitaliën overeenkomen met die van het geslacht dat ze willen aannemen. Daar had de vrouw ook bezwaar tegen gemaakt. Het hof verwees dat punt terug naar een lagere rechter.

De klager wilde haar geslacht voor de wet laten aanpassen zonder operatie. Haar advocaten noemden de verplichte ingrepen lichamelijk en financieel erg ingrijpend en een schending van de rechten van hun cliënt.

De vrouw, wier identiteit niet bekend is gemaakt, noemde de uitspraak van het hof in een verklaring "erg onverwacht". Ze noemde het wel teleurstellend dat er nog geen definitief oordeel ligt over alle punten die ze aandroeg.

Meer uit Buitenland

Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

1 uur geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

2 uur geleden
Trump kijkt terug op 'ongelooflijke tijd' in Davos

DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.

2 uur geleden
Poolse premier Tusk: Oekraïne moet weer prioriteit EU worden

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."

2 uur geleden
Veel ontheemden in noorden van Syrië door gevechten

DAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.

3 uur geleden
Macron blijft 'uiterst waakzaam' op dreiging na Groenland-crisis

BRUSSEL (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt "uiterst waakzaam" te blijven, ook nu de ergste crisis over Groenland voorbij lijkt te zijn. Dat zei hij voorafgaand aan overleg met de EU-leiders in Brussel. "We staan klaar om de middelen die tot onze beschikking staan ​​te gebruiken, mochten we opnieuw het doelwit van bedreigingen worden", zei hij.

3 uur geleden
Merz dankbaar dat Trump plan Groenland te annexeren laat varen

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "zeer dankbaar" dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn "oorspronkelijke plan om Groenland te annexeren heeft laten varen". Dat zei hij voorafgaand aan een ingelaste EU-top over de Groenland-kwestie. "En ik ben ook dankbaar dat hij heeft afgezien van het opleggen van extra tarieven op 1 februari", zei hij.

4 uur geleden