Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japan mag sterilisatie voor geslachtsverandering niet verplichten

Japan mag sterilisatie voor geslachtsverandering niet verplichten

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan mag burgers niet verplichten om zich te laten steriliseren als ze hun geslacht voor de wet willen veranderen. Dat is strijdig met de grondwet, oordeelde het hooggerechtshof volgens Japanse media.

De Japanse omroep NHK omschrijft de uitspraak als een mijlpaal. De zaak was aangespannen door een persoon die sinds haar geboorte als man staat geregistreerd, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.

De vrouw kreeg gelijk van het hoogste hof. Dat oordeelde dat de verplichte sterilisatie strijdig is met de lichamelijke onaantastbaarheid van burgers, het uitgangspunt dat mensen vrij moeten kunnen beslissen wat er met hun lichaam gebeurt.

Criteria

In Japan moet voldaan worden aan allerlei criteria voordat een wettelijke geslachtsverandering mogelijk is. Een vereiste is dat mensen zich niet meer kunnen voortplanten, wat in de praktijk betekent dat ze zich moeten laten steriliseren.

Andere criteria zijn dat mensen meerderjarig en ongetrouwd zijn, geen minderjarige kinderen hebben en de diagnose genderdysforie hebben gekregen. Daarmee moeten ze aantonen dat hun officiële geboortegeslacht niet bij ze past.

Schending van rechten

Ook moeten mensen voor een geslachtsverandering zorgen dat hun genitaliën overeenkomen met die van het geslacht dat ze willen aannemen. Daar had de vrouw ook bezwaar tegen gemaakt. Het hof verwees dat punt terug naar een lagere rechter.

De klager wilde haar geslacht voor de wet laten aanpassen zonder operatie. Haar advocaten noemden de verplichte ingrepen lichamelijk en financieel erg ingrijpend en een schending van de rechten van hun cliënt.

De vrouw, wier identiteit niet bekend is gemaakt, noemde de uitspraak van het hof in een verklaring "erg onverwacht". Ze noemde het wel teleurstellend dat er nog geen definitief oordeel ligt over alle punten die ze aandroeg.

Meer uit Buitenland

Trump zegt ziekenhuisschip naar Groenland te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.

4 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na explosies in Oekraïense stad Lviv

LVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.

5 uur geleden
Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

14 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

19 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

19 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

21 uur geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

1 dag geleden