Japan mag sterilisatie voor geslachtsverandering niet verplichten
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan mag burgers niet verplichten om zich te laten steriliseren als ze hun geslacht voor de wet willen veranderen. Dat is strijdig met de grondwet, oordeelde het hooggerechtshof volgens Japanse media.
De Japanse omroep NHK omschrijft de uitspraak als een mijlpaal. De zaak was aangespannen door een persoon die sinds haar geboorte als man staat geregistreerd, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.
De vrouw kreeg gelijk van het hoogste hof. Dat oordeelde dat de verplichte sterilisatie strijdig is met de lichamelijke onaantastbaarheid van burgers, het uitgangspunt dat mensen vrij moeten kunnen beslissen wat er met hun lichaam gebeurt.
Criteria
In Japan moet voldaan worden aan allerlei criteria voordat een wettelijke geslachtsverandering mogelijk is. Een vereiste is dat mensen zich niet meer kunnen voortplanten, wat in de praktijk betekent dat ze zich moeten laten steriliseren.
Andere criteria zijn dat mensen meerderjarig en ongetrouwd zijn, geen minderjarige kinderen hebben en de diagnose genderdysforie hebben gekregen. Daarmee moeten ze aantonen dat hun officiële geboortegeslacht niet bij ze past.
Schending van rechten
Ook moeten mensen voor een geslachtsverandering zorgen dat hun genitaliën overeenkomen met die van het geslacht dat ze willen aannemen. Daar had de vrouw ook bezwaar tegen gemaakt. Het hof verwees dat punt terug naar een lagere rechter.
De klager wilde haar geslacht voor de wet laten aanpassen zonder operatie. Haar advocaten noemden de verplichte ingrepen lichamelijk en financieel erg ingrijpend en een schending van de rechten van hun cliënt.
De vrouw, wier identiteit niet bekend is gemaakt, noemde de uitspraak van het hof in een verklaring "erg onverwacht". Ze noemde het wel teleurstellend dat er nog geen definitief oordeel ligt over alle punten die ze aandroeg.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/AFP) - De Noorse justitie is een onderzoek begonnen naar vermeende corruptie door een voormalige premier, ex-voorzitter van een Nobelcomité en voormalige chef van de Raad van Europa, Thorbjørn Jagland. Aanleiding tot het onderzoek zijn recent opgedoken contacten van Jagland met de inmiddels overleden Amerikaanse zedendelinquent en investeerder Jeffrey Epstein.
44 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Koning Felipe van Spanje heeft zijn medeleven betuigd aan de slachtoffers van de overstromingen in met name de regio Andalusië. In een speech tijdens een werkbezoek in Madrid zei de vorst dat hij en koningin Letizia bezorgd zijn en aan "de duizenden mensen en gezinnen die deze uren en dagen met angst en onzekerheid beleven" denken.
1 uur geledenTUCSON (ANP) - De FBI heeft "nog geen bewijs" dat de 84-jarige vermiste moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in leven is. Ook is er geen verdere communicatie geweest in verband met de losgeldbrief van de vermeende ontvoering. Tijdens een persconferentie donderdag kondigde de FBI een beloning van 50.000 dollar aan voor informatie over de vermissing van Nancy Guthrie, melden Amerikaanse media.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft om vergeving gevraagd voor misdaden die de staat heeft gepleegd. "We vragen vergiffenis en ook wij moeten vergeven", zei de voorzitter die een broer is van waarnemend president Delcy Rodríguez.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.
3 uur geledenABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.
4 uur geledenLISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.
4 uur geleden