Japan kondigt economische stimulus van bijna 107 miljard euro aan
TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier Fumio Kishida heeft donderdag een economisch stimuleringspakket ter waarde van bijna 107 miljard euro aangekondigd. "Dit pakket zal naar verwachting uitkomen op de onderkant van het niveau van 17 biljoen yen", zei Kishida tijdens een bijeenkomst met functionarissen van zijn regeringspartij, de Liberale Democratische Partij (LDP).
Met de steunmaatregelen wil Kishida de druk van de inflatie op consumenten verlichten en zijn premierschap redden. Zijn populariteit staat namelijk op een dieptepunt doordat de stijging van de lonen de stijging van de prijzen niet bijhoudt. Kishida, die twee jaar geleden aantrad, kan tot 2025 regeren. Er wordt echter gespeculeerd dat hij vervroegde verkiezingen zal uitschrijven, voorafgaand aan een waarschijnlijk zware interne leiderschapsstemming in zijn partij volgend jaar.
Volgens Japanse media omvat het plan onder meer een verlaging van de inkomsten- en woonbelasting en contante uitkeringen aan huishoudens met lage inkomens. Ook de brandstofsubsidies om huishoudens te helpen met de hoge energiekosten zullen worden uitgebreid. Daarnaast zullen er fondsen komen om investeringen in hightech, waaronder de chip- en ruimtevaartindustrie, te bevorderen.
Ruim stimuleringsbeleid
De aangekondigde stimulus sluit aan bij het beleid van de Japanse centrale bank, de Bank of Japan, die dinsdag het belangrijkste rentetarief onveranderd liet op min 0,1 procent. Volgens gouverneur Kazuo Ueda van de bank is het belangrijk om vast te houden aan een zeer ruim stimuleringsbeleid om het economische herstel te bevorderen, nu de bank gestaag haar lang gezochte inflatiedoelstelling nadert.
Voor het huidige begrotingsjaar wordt nu gerekend op een inflatie, exclusief de sterk schommelende voedingsprijzen, van 2,8 procent. Eerder was dat 2,5 procent. Voor het volgende jaar wordt ook gerekend op 2,8 procent, tegen een eerdere inflatieverwachting van 1,9 procent.
Japan kampte decennia met een zeer lage inflatie en heeft sinds 1992 niet meer zo'n gestage prijsgroei gezien. De Bank of Japan is de enige grote centrale bank ter wereld die hardnekkig vasthoudt aan negatieve rentetarieven. Dat zal ze blijven doen tot er tekenen zijn van een duurzame loon- en prijsgroei.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
36 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
5 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onlinegokmarkt is in het afgelopen jaar fors gekrompen. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in haar jaarverslag over 2025. Het aantal meldingen over het illegale aanbod is wel toegenomen, wat duidt op een vergroting van die markt.
6 uur geleden