Japan kondigt economische stimulus van bijna 107 miljard euro aan
TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier Fumio Kishida heeft donderdag een economisch stimuleringspakket ter waarde van bijna 107 miljard euro aangekondigd. "Dit pakket zal naar verwachting uitkomen op de onderkant van het niveau van 17 biljoen yen", zei Kishida tijdens een bijeenkomst met functionarissen van zijn regeringspartij, de Liberale Democratische Partij (LDP).
Met de steunmaatregelen wil Kishida de druk van de inflatie op consumenten verlichten en zijn premierschap redden. Zijn populariteit staat namelijk op een dieptepunt doordat de stijging van de lonen de stijging van de prijzen niet bijhoudt. Kishida, die twee jaar geleden aantrad, kan tot 2025 regeren. Er wordt echter gespeculeerd dat hij vervroegde verkiezingen zal uitschrijven, voorafgaand aan een waarschijnlijk zware interne leiderschapsstemming in zijn partij volgend jaar.
Volgens Japanse media omvat het plan onder meer een verlaging van de inkomsten- en woonbelasting en contante uitkeringen aan huishoudens met lage inkomens. Ook de brandstofsubsidies om huishoudens te helpen met de hoge energiekosten zullen worden uitgebreid. Daarnaast zullen er fondsen komen om investeringen in hightech, waaronder de chip- en ruimtevaartindustrie, te bevorderen.
Ruim stimuleringsbeleid
De aangekondigde stimulus sluit aan bij het beleid van de Japanse centrale bank, de Bank of Japan, die dinsdag het belangrijkste rentetarief onveranderd liet op min 0,1 procent. Volgens gouverneur Kazuo Ueda van de bank is het belangrijk om vast te houden aan een zeer ruim stimuleringsbeleid om het economische herstel te bevorderen, nu de bank gestaag haar lang gezochte inflatiedoelstelling nadert.
Voor het huidige begrotingsjaar wordt nu gerekend op een inflatie, exclusief de sterk schommelende voedingsprijzen, van 2,8 procent. Eerder was dat 2,5 procent. Voor het volgende jaar wordt ook gerekend op 2,8 procent, tegen een eerdere inflatieverwachting van 1,9 procent.
Japan kampte decennia met een zeer lage inflatie en heeft sinds 1992 niet meer zo'n gestage prijsgroei gezien. De Bank of Japan is de enige grote centrale bank ter wereld die hardnekkig vasthoudt aan negatieve rentetarieven. Dat zal ze blijven doen tot er tekenen zijn van een duurzame loon- en prijsgroei.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Investeringsfonds Pershing Square Holdings van miljardair Bill Ackman heeft een overnamebod gedaan op Universal Music Group, het concern van platenlabels achter artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish. Pershing biedt 9,4 miljard euro in contanten en aandelen in een nieuw op te richten fusiebedrijf.
2 minuten geledenSEOUL (ANP) - Samsung heeft in het afgelopen kwartaal fors geprofiteerd van de grote vraag naar geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen. De operationele winst was ruim acht keer zo hoog als in dezelfde periode vorig jaar, meldde het Zuid-Koreaanse tech- en elektronicaconcern bij zijn voorlopige kwartaalcijfers.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse energiebedrijf ONE-Dyas heeft zijn gasproductie in de Noordzee uitgebreid. Bij het platform N05-A, 20 kilometer ten noorden van Schiermonnikoog, is een tweede productieput in gebruik genomen. Daardoor kan de gaswinning uit dit relatief kleine gasveld verder worden opgeschaald.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenkoersen in New York stegen maandag voor de vierde handelsdag op rij, gestuwd door hoop op een snel einde van het conflict tussen de VS en Iran. Ook koopjesjagers die instapten zorgden voor hogere koersen. Het optimisme werd gedurende de handelsdag wel kortstondig getemperd, nadat president Donald Trump opnieuw dreigde alle bruggen en energiecentrales in Iran te zullen vernietigen als er voor dinsdag geen overeenkomst wordt bereikt.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
16 uur geleden