Japan herdenkt slachtoffers van atoombom in Hiroshima
HIROSHIMA (ANP/RTR/AFP) - In Hiroshima zijn zondagochtend de slachtoffers herdacht van de eerste atoombomaanval. Zondagochtend om 08.15 uur plaatselijke tijd, het tijdstip waarop in 1945 de bom viel, werd voor een publiek van zo'n 50.000 mensen onder wie overlevenden een bel geluid, waarna een moment stilte werd gehouden.
Bij de aanvallen met atoombommen op Hiroshima en drie dagen later Nagasaki maakten de Verenigde Staten een einde aan de Tweede Wereldoorlog, maar brachten daarbij naar schatting 215.000 mensen om. In Hiroshima overleden zo'n 140.000 mensen als gevolg van het bombardement. Na de oorlog stierven nog honderdduizenden aan onder meer stralingsziekten.
Tijdens de jaarlijkse herdenking in Hiroshima klinkt steevast de roep om alle kernwapens in de ban te doen. De burgemeester van Hiroshima zei zondag dat de nucleaire dreiging die momenteel weer klinkt in de wereld "de dwaasheid van de wapenwedloop blootlegt".
Aanwezigen
Bij de plechtigheid waren overlevenden en nabestaanden aanwezig, evenals vertegenwoordigers van 111 landen. Veel aanwezigen droegen zwarte kleding. Rusland en Belarus waren voor het tweede jaar op rij niet uitgenodigd vanwege de oorlog in Oekraïne.
Premier Fumio Kishida stelde in zijn toespraak tijdens de plechtigheid dat een atoomwapenvrije wereld door onder meer de dreiging vanuit Rusland verder weg lijkt, maar dat het daarom des te belangrijker is daar op internationaal niveau naar te blijven streven. Hij hield eerder dit jaar ook al de belangrijke G7-top met wereldleiders in Hiroshima.
VN-topman Guterres
Kishida kreeg bijval van topman António Guterres van de Verenigde Naties. Die sprak zich in een verklaring uit tegen het gedreig met het gebruik van kernwapens. Hij riep de internationale gemeenschap op zich daar eensgezind tegen uit te spreken. "Het gebruik van kernwapens is in alle gevallen onacceptabel."
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental als gevolg van het noodweer in Zuid- en Zuidoost-Azië is opnieuw opgelopen. Meer dan 1200 mensen kwamen om door overstromingen en aardverschuivingen in Indonesië, Maleisië, Sri Lanka en Thailand. Honderden mensen worden nog vermist.
11 minuten geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft bekendgemaakt twee Palestijnse verdachten op de Westelijke Jordaanoever te hebben doodgeschoten. Die zouden aanvallen hebben uitgevoerd op Israëlische militairen, met drie gewonden tot gevolg.
19 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in de Libanese hoofdstad Beiroet een mis gehouden die door meer dan 100.000 mensen is bezocht. Daarmee rondde hij zijn eerste buitenlandse reis als paus af.
28 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïense legertroepen zeggen nog steeds het noordelijke deel van de strategische stad Pokrovsk in handen te hebben en van daaruit aanvallen uit te voeren op Russische strijdkrachten. Daarmee wordt de inname van Pokrovsk, maandag geclaimd door Rusland, ontkend.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR) - De hoogste bestuurder van Hongkong, John Lee, heeft aangekondigd dat een onafhankelijke commissie onderzoek gaat doen naar de oorzaken van de dodelijke brand in de metropool. De commissie kijkt daarbij ook naar het overheidstoezicht op de renovatiewerkzaamheden die de brand zouden hebben verergerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse regering vindt het niet nodig dat de minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, een belangrijke vergadering van NAVO-buitenlandministers in Brussel bijwoont. De gesprekken gaan woensdag vooral over een potentieel vredesplan voor Oekraïne.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat het erop lijkt dat Honduras "de resultaten van de presidentiële verkiezingen probeert te veranderen". Hij beweert dat het land vroegtijdig is gestopt met het tellen van de stemmen.
6 uur geleden