Japan herdenkt slachtoffers van atoombom in Hiroshima
HIROSHIMA (ANP/RTR/AFP) - In Hiroshima zijn zondagochtend de slachtoffers herdacht van de eerste atoombomaanval. Zondagochtend om 08.15 uur plaatselijke tijd, het tijdstip waarop in 1945 de bom viel, werd voor een publiek van zo'n 50.000 mensen onder wie overlevenden een bel geluid, waarna een moment stilte werd gehouden.
Bij de aanvallen met atoombommen op Hiroshima en drie dagen later Nagasaki maakten de Verenigde Staten een einde aan de Tweede Wereldoorlog, maar brachten daarbij naar schatting 215.000 mensen om. In Hiroshima overleden zo'n 140.000 mensen als gevolg van het bombardement. Na de oorlog stierven nog honderdduizenden aan onder meer stralingsziekten.
Tijdens de jaarlijkse herdenking in Hiroshima klinkt steevast de roep om alle kernwapens in de ban te doen. De burgemeester van Hiroshima zei zondag dat de nucleaire dreiging die momenteel weer klinkt in de wereld "de dwaasheid van de wapenwedloop blootlegt".
Aanwezigen
Bij de plechtigheid waren overlevenden en nabestaanden aanwezig, evenals vertegenwoordigers van 111 landen. Veel aanwezigen droegen zwarte kleding. Rusland en Belarus waren voor het tweede jaar op rij niet uitgenodigd vanwege de oorlog in Oekraïne.
Premier Fumio Kishida stelde in zijn toespraak tijdens de plechtigheid dat een atoomwapenvrije wereld door onder meer de dreiging vanuit Rusland verder weg lijkt, maar dat het daarom des te belangrijker is daar op internationaal niveau naar te blijven streven. Hij hield eerder dit jaar ook al de belangrijke G7-top met wereldleiders in Hiroshima.
VN-topman Guterres
Kishida kreeg bijval van topman António Guterres van de Verenigde Naties. Die sprak zich in een verklaring uit tegen het gedreig met het gebruik van kernwapens. Hij riep de internationale gemeenschap op zich daar eensgezind tegen uit te spreken. "Het gebruik van kernwapens is in alle gevallen onacceptabel."
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."
12 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.
1 uur geledenALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse defensiefabrikant Destinus gaat raketten bouwen met het grote Duitse bedrijf Rheinmetall. De twee gaan samenwerken bij de productie van kruisraketten en ballistische raketten, laten ze weten.
3 uur geledenBERLIJN/WARSCHAU (ANP/RTR/DPA/AFP) - Europese leiders reageren ook maandag verheugd op de uitslag van de parlementsverkiezingen in Hongarije. Daar versloeg de oppositie de partij van de langzittende rechts-nationalistische premier Viktor Orbán.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische gouverneurskandidaat in Californië Eric Swalwell heeft zijn campagne opgeschort vanwege beschuldigingen van seksueel misbruik. Vrijdag berichtten Amerikaanse media over het vermeende misbruik van minstens vier vrouwen. Hij kwam daarop onder druk te staan om een stap terug te doen.
3 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - In Australië gaat voor het eerst een vrouw de landmacht leiden. Generaal Susan Coyle treedt in juli aan. Haar benoeming moet volgens de minister van Defensie worden gezien als een historisch moment. "Haar prestatie betekent dat zij de eerste vrouw zal zijn die een krijgsmachtonderdeel aanvoert in de Australische geschiedenis", aldus minister Richard Marles.
4 uur geleden