Japan herdenkt slachtoffers van atoombom in Hiroshima
HIROSHIMA (ANP/RTR/AFP) - In Hiroshima zijn zondagochtend de slachtoffers herdacht van de eerste atoombomaanval. Zondagochtend om 08.15 uur plaatselijke tijd, het tijdstip waarop in 1945 de bom viel, werd voor een publiek van zo'n 50.000 mensen onder wie overlevenden een bel geluid, waarna een moment stilte werd gehouden.
Bij de aanvallen met atoombommen op Hiroshima en drie dagen later Nagasaki maakten de Verenigde Staten een einde aan de Tweede Wereldoorlog, maar brachten daarbij naar schatting 215.000 mensen om. In Hiroshima overleden zo'n 140.000 mensen als gevolg van het bombardement. Na de oorlog stierven nog honderdduizenden aan onder meer stralingsziekten.
Tijdens de jaarlijkse herdenking in Hiroshima klinkt steevast de roep om alle kernwapens in de ban te doen. De burgemeester van Hiroshima zei zondag dat de nucleaire dreiging die momenteel weer klinkt in de wereld "de dwaasheid van de wapenwedloop blootlegt".
Aanwezigen
Bij de plechtigheid waren overlevenden en nabestaanden aanwezig, evenals vertegenwoordigers van 111 landen. Veel aanwezigen droegen zwarte kleding. Rusland en Belarus waren voor het tweede jaar op rij niet uitgenodigd vanwege de oorlog in Oekraïne.
Premier Fumio Kishida stelde in zijn toespraak tijdens de plechtigheid dat een atoomwapenvrije wereld door onder meer de dreiging vanuit Rusland verder weg lijkt, maar dat het daarom des te belangrijker is daar op internationaal niveau naar te blijven streven. Hij hield eerder dit jaar ook al de belangrijke G7-top met wereldleiders in Hiroshima.
VN-topman Guterres
Kishida kreeg bijval van topman António Guterres van de Verenigde Naties. Die sprak zich in een verklaring uit tegen het gedreig met het gebruik van kernwapens. Hij riep de internationale gemeenschap op zich daar eensgezind tegen uit te spreken. "Het gebruik van kernwapens is in alle gevallen onacceptabel."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
2 uur geledenMETZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
8 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
10 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
10 uur geleden