Japan herdenkt aardbeving, tsunami en kernramp van 2011
TOKIO (ANP/AFP) - In Japan is donderdag herdacht dat met name het noordoosten van het land 10 jaar geleden werd getroffen door een driedubbele ramp: een aardbeving, een tsunami die daaruit resulteerde, en weer als gevolg daarvan de kernramp in Fukushima. De driedubbele catastrofe trof Japan hard, met bijna 18.500 doden en vermisten.
Het grootste deel van het dodental werd veroorzaakt door de enorme vloedgolf, die even hoog was als sommige gebouwen aam de Japanse kust. De tsunami werd veroorzaakt door de eerdere aardbeving, die een kracht van 9.0 had.
De daaropvolgende nucleaire ramp bij de door overstroming geteisterde kerncentrale van Fukushima, waar de kernen van drie reactors smolten, heeft hele steden jarenlang onbewoonbaar gemaakt vanwege de straling. Tienduizenden Japanners hebben huis en haard moeten verlaten omdat hun leefomgeving te zeer besmet was geraakt. Het was het ernstigste nucleaire ongeval sinds de ramp in het Oekraïense Tsjernobyl in 1986.
Voor de herdenking zijn in Japan donderdag veel openbare maar vanwege de coronapandemie kleinschalige ceremonies gepland. Om 14.46 uur lokale tijd, het exacte tijdstip waarop in 2011 de aardbeving plaatsvond, word één minuut stilte in acht genomen. Keizer Naruhito en premier Yoshihide Suga zullen allebei een toespraak houden in het Nationaal Theater in Tokio.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De veiligheid in het Arctische gebied is een gedeeld trans-Atlantisch belang waarover de EU en de VS met elkaar moeten spreken, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Dreigen met importheffingen is niet de juiste aanpak", schrijft ze op X, na een ontmoeting met de Deense minister Troels Lund Poulsen (Defensie) en de Groenlandse minister van Buitenlandse Zaken Vivian Motzfeldt.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Terwijl de spanningen rondom Groenland hoog oplopen, wil Trump zich in een kort interview met de Amerikaanse nieuwszender NBC niet uitspreken over een eventuele militaire bezetting van Groenland. "Geen commentaar", antwoordde de president toen hij hiernaar werd gevraagd.
13 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël is door de VS uitgenodigd om deel te nemen aan de zogenoemde Vredesraad van president Donald Trump. Dat meldt Reuters op basis van anonieme bronnen.
15 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt dat het internet in het land deze week "geleidelijk" wordt hersteld. Het internet werd elf dagen geleden afgesloten om de grootschalige protesten tegen het regime te bedwingen. Amnesty International noemde dat een "ernstige mensenrechtenschending", die bedoeld was om misdaden van de autoriteiten te verbergen.
46 minuten geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk wil zijn staatsbegroting voor 2026 doordrukken buiten het parlement om. Dat melden Franse media, waaronder Le Parisien. Officieel is de stap nog niet bekendgemaakt, maar volgens regeringsbronnen van dat medium zou premier Sébastien Lecornu zijn keuze al enkele dagen geleden hebben gemaakt.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft afgelopen jaar een "verontrustende toename" gezien in het wereldwijde aantal executies. Dat komt met name door de situatie in Iran, waar volgens zijn kantoor in 2025 zeker 1500 doodstraffen zijn uitgevoerd. Een jaar eerder waren dat er nog 901.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse en Franse ministers van Financiën, Lars Klingbeil en Roland Lescure, hebben maandag in Brussel zij aan zij benadrukt dat het bezweren van de Groenlandcrisis een cruciaal moment is voor Europa. "Dit is een heel Europees moment en we moeten samenwerken als het gaat om beslissingen in Europa", zei Klingbeil. "We hebben nog nooit meegemaakt dat een bondgenoot, een vriend van 250 jaar, overweegt om tarieven in te voeren", vulde Lescure aan.
1 uur geleden