Japan heeft nieuwe premier: Fumio Kishida
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Het Japanse parlement heeft Fumio Kishida verkozen tot nieuwe premier van het land. Hij vervangt zijn partijgenoot Yoshihide Suga, die opstapte na ongeveer een jaar aan de macht te zijn geweest. De 64-jarige Kishida krijgt als minister-president te maken met allerlei uitdagingen in het binnen- en buitenland. Het gaat onder meer om de coronapandemie, de vergrijzing van de Japanse bevolking en de soms moeizame relatie met China.
De vorige premier Suga (72) lag in Japan onder vuur vanwege zijn coronabeleid. Hij besloot uiteindelijk om zich niet herkiesbaar te stellen en plaats te maken voor een partijgenoot. Kishida versloeg in de strijd om het leiderschap van zijn partij vervolgens meerdere tegenkandidaten, onder wie de populaire minister Taro Kono. Die stuurt het Japanse vaccinatieprogramma aan.
De conservatieve Liberaal-Democratische Partij van Kishida domineert momenteel het parlement. Hij kreeg in het lagerhuis bij de stemming over het premierschap 311 stemmen, tegenover 124 voor oppositieleider Yukio Edano. De Japanse omroep NHK bericht dat Kishida van plan is meteen nieuwe parlementsverkiezingen uit te schrijven. Die moeten al over enkele weken plaatsvinden.
Kishida is in het verleden onder meer minister van Buitenlandse Zaken geweest. Hij organiseerde volgens NHK in die rol het eerste bezoek van een zittende Amerikaanse president aan Hiroshima, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog is verwoest door een Amerikaanse atoombom. Toenmalig president Barack Obama bezocht de stad in 2016.
Meer uit Buitenland
BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittanniƫ hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger zegt in Teheran het hoofdkwartier van de Iraanse Revolutionaire Garde, de elitetroepen van het Iraanse regime, te hebben vernietigd. Sinds zaterdagochtend voeren de Verenigde Staten samen met Israƫl aanvallen uit op Iran om de regering van dat land omver te werpen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Turkije is bereid te bemiddelen in de strijd in het Midden-Oosten, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagavond op X. Ze verwelkomt die bereidheid, net zoals de insteek van Turkije om een oplossing te vinden via vreedzame middelen. "We zijn het erover eens dat diplomatie de enige haalbare weg voorwaarts is", schrijft de politica.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gebeurtenissen in Iran mogen niet leiden tot escalatie, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas zondagavond in een verklaring namens de 27 EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Als dat wel gebeurt, bedreigt dat onder meer het Midden-Oosten en Europa met onvoorspelbare gevolgen, ook op economisch gebied.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De partij van de voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad heeft ontkend dat hij dood is. Het Iraanse staatspersbureau ILNA meldde dat hij zaterdag bij een luchtaanval op zijn huis in het oosten van Teheran was omgekomen, maar dat klopt volgens de partij Dolate Bahar niet, aldus hetzelfde persbureau. Ook familieleden zouden hebben gezegd dat de 69-jarige politicus niet om het leven is gekomen.
9 uur geledenKARACHI (ANP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten in verschillende plaatsen in Pakistan zijn volgens plaatselijke media meer dan twintig doden gevallen. Bij het consulaat van de VS in de havenstad Karachi vielen negen doden en tientallen gewonden toen er geschoten werd.
9 uur geleden