Japan heeft contact met maanlander, accu heeft weer stroom
TOKIO (ANP/RTR) - Japan heeft zondag contact weten te leggen met de lander die ruim een week geleden arriveerde op de maan. De stand van de zon is veranderd, waardoor er licht op de zonnepanelen schijnt en de maanlander SLIM stroom opwekt. Dat heeft de Japanse ruimtevaartorganisatie JAXA maandag laten weten.
Japan is het vijfde land dat een lander gecontroleerd op de maan heeft weten te zetten. De SLIM kwam op 55 meter van zijn aangewezen landingsplek terecht. Voor maanlandingen is dat ongekend nauwkeurig. Tijdens het afdalen zelf was de lander nog veel preciezer, hij week maar een paar meter af van koers, maar op het laatste moment viel een van de twee landingsmotoren uit. De oorzaak daarvan is nog niet bekend. Het gevolg was dat de lander afdreef naar het oosten. Daar kwam hij ondersteboven op een helling terecht en stonden de zonnepanelen de verkeerde kant op gericht.
De missie is vooral bedoeld om het landen op de maan te testen, maar de SLIM doet ook onderzoek. Zo meet hij de samenstelling van rotsen op het oppervlak. Die kunnen misschien iets zeggen over het ontstaan van de maan.
Meer uit Buitenland
TAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.
5 uur geledenGUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.
7 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
13 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
14 uur geleden