Japan heeft contact met maanlander, accu heeft weer stroom
TOKIO (ANP/RTR) - Japan heeft zondag contact weten te leggen met de lander die ruim een week geleden arriveerde op de maan. De stand van de zon is veranderd, waardoor er licht op de zonnepanelen schijnt en de maanlander SLIM stroom opwekt. Dat heeft de Japanse ruimtevaartorganisatie JAXA maandag laten weten.
Japan is het vijfde land dat een lander gecontroleerd op de maan heeft weten te zetten. De SLIM kwam op 55 meter van zijn aangewezen landingsplek terecht. Voor maanlandingen is dat ongekend nauwkeurig. Tijdens het afdalen zelf was de lander nog veel preciezer, hij week maar een paar meter af van koers, maar op het laatste moment viel een van de twee landingsmotoren uit. De oorzaak daarvan is nog niet bekend. Het gevolg was dat de lander afdreef naar het oosten. Daar kwam hij ondersteboven op een helling terecht en stonden de zonnepanelen de verkeerde kant op gericht.
De missie is vooral bedoeld om het landen op de maan te testen, maar de SLIM doet ook onderzoek. Zo meet hij de samenstelling van rotsen op het oppervlak. Die kunnen misschien iets zeggen over het ontstaan van de maan.
Meer uit Buitenland
GAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
49 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
1 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
3 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
3 uur geledenNAPELS (ANP/AFP) - Paus Leo heeft een bezoek gebracht aan het gebied rond Napels waar jarenlang (illegale) lozingen van giftig afval hebben plaatsgevonden. De kerkleider veroordeelde deze "dodelijke mix van duistere belangen en onverschilligheid, die het natuurlijke en sociale milieu heeft vergiftigd".
4 uur geledenKAMPALA (ANP/RTR) - Oeganda heeft drie nieuwe ebolabesmettingen bevestigd, waarmee het totaal in dat land voorlopig op vijf gevallen komt.
4 uur geleden