Japan heeft contact met maanlander, accu heeft weer stroom
TOKIO (ANP/RTR) - Japan heeft zondag contact weten te leggen met de lander die ruim een week geleden arriveerde op de maan. De stand van de zon is veranderd, waardoor er licht op de zonnepanelen schijnt en de maanlander SLIM stroom opwekt. Dat heeft de Japanse ruimtevaartorganisatie JAXA maandag laten weten.
Japan is het vijfde land dat een lander gecontroleerd op de maan heeft weten te zetten. De SLIM kwam op 55 meter van zijn aangewezen landingsplek terecht. Voor maanlandingen is dat ongekend nauwkeurig. Tijdens het afdalen zelf was de lander nog veel preciezer, hij week maar een paar meter af van koers, maar op het laatste moment viel een van de twee landingsmotoren uit. De oorzaak daarvan is nog niet bekend. Het gevolg was dat de lander afdreef naar het oosten. Daar kwam hij ondersteboven op een helling terecht en stonden de zonnepanelen de verkeerde kant op gericht.
De missie is vooral bedoeld om het landen op de maan te testen, maar de SLIM doet ook onderzoek. Zo meet hij de samenstelling van rotsen op het oppervlak. Die kunnen misschien iets zeggen over het ontstaan van de maan.
Meer uit Buitenland
MODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
1 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk heeft zich "een tiental" nieuwe vermoedelijke slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein gemeld, zegt een officier van justitie in Parijs. Het parket opende een onderzoek naar mensenhandel naar aanleiding van de documenten die de Amerikaanse overheid vrijgaf over Epstein, die in 2019 dood werd gevonden in zijn cel.
2 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker vier doden gevallen, melden gezondheidsfunctionarissen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.
5 uur geledenMODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.
7 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.
8 uur geleden