Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japan heeft contact met maanlander, accu heeft weer stroom

Japan heeft contact met maanlander, accu heeft weer stroom

TOKIO (ANP/RTR) - Japan heeft zondag contact weten te leggen met de lander die ruim een week geleden arriveerde op de maan. De stand van de zon is veranderd, waardoor er licht op de zonnepanelen schijnt en de maanlander SLIM stroom opwekt. Dat heeft de Japanse ruimtevaartorganisatie JAXA maandag laten weten.

Japan is het vijfde land dat een lander gecontroleerd op de maan heeft weten te zetten. De SLIM kwam op 55 meter van zijn aangewezen landingsplek terecht. Voor maanlandingen is dat ongekend nauwkeurig. Tijdens het afdalen zelf was de lander nog veel preciezer, hij week maar een paar meter af van koers, maar op het laatste moment viel een van de twee landingsmotoren uit. De oorzaak daarvan is nog niet bekend. Het gevolg was dat de lander afdreef naar het oosten. Daar kwam hij ondersteboven op een helling terecht en stonden de zonnepanelen de verkeerde kant op gericht.

De missie is vooral bedoeld om het landen op de maan te testen, maar de SLIM doet ook onderzoek. Zo meet hij de samenstelling van rotsen op het oppervlak. Die kunnen misschien iets zeggen over het ontstaan van de maan.

Meer uit Buitenland

Israëlische minister: Netanyahu zal Libanese president spreken

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister Gila Gamliel meldt dat premier Benjamin Netanyahu een gesprek zal hebben met de Libanese president Joseph Aoun. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde dat overleg eerder al aan, maar een officiële Libanese bron zei vervolgens dat Libanon daar niet van op de hoogte was.

9 minuten geleden
Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland. "Een nieuwe nacht heeft bewezen dat Rusland geen versoepeling van het mondiale beleid of opheffing van sancties verdient", verklaart hij na nieuwe fatale aanvallen.

22 minuten geleden
Frankrijk laat tanker van Russische schaduwvloot gaan na betaling

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse marine heeft de olietanker Deyna na bijna vier weken laten gaan. Het vaartuig behoort volgens Frankrijk tot de Russische schaduwvloot. Maar nu de eigenaar een boete heeft betaald, kan het schip doorvaren.

54 minuten geleden
Turkse arrestatiebevelen na onlineberichten over schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse politie heeft arrestatiebevelen voor 83 personen uitgevaardigd, omdat zij zich op sociale media op de verkeerde manier zouden hebben uitgelaten over twee dodelijke schietpartijen in het land. Het geweld vond dinsdag en woensdag plaats op scholen.

1 uur geleden
Libanon weet niets van gesprek met Israëlische leiders

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese regering is niet op de hoogte van een gepland contact tussen Israëlische en Libanese leiders, zegt een functionaris tegen persbureau AFP en nieuwszender Al Jazeera. De Amerikaanse president Donald Trump schreef op Truth Social dat zo'n gesprek deze donderdag nog plaats zou vinden, maar Libanon zegt daar niet over te zijn geïnformeerd.

1 uur geleden
Aantal doden in Oekraïne door Russische aanvallen blijft oplopen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens veertien mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.

3 uur geleden
Trump: Israël en Libanon praten donderdag met elkaar

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

4 uur geleden