Japan en Zuid-Korea halen banden aan tijdens zeldzaam bezoek
TOKIO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Voor het eerst in twaalf jaar hebben Zuid-Korea en Japan weer een formele top met elkaar gehouden. De bondgenoten lagen de afgelopen jaren vaak met elkaar overhoop om een aantal handelsbarrières, maar zoeken elkaar nu weer op om beter samen te werken op veiligheidsgebied.
De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol werd donderdag ontvangen door de Japanse premier Fumio Kishida in Tokio. Om hen nog eens te herinneren aan het belang van hun samenwerking vuurde Noord-Korea enkele uren voor de ontmoeting nog een ballistische raket af richting de Japanse Zee.
Yoon noemt de relatie met Japan "belangrijker dan ooit". Behalve de dreiging uit Pyongyang maken Japan en Zuid-Korea zich ook zorgen om de dominantie van China in de regio. De twee Oost-Aziatische landen zijn juist bondgenoten van de Verenigde Staten. Beijing is niet blij met de hernieuwde samenwerking en zegt een tegenstander te zijn van het idee dat landen exclusieve clubjes vormen.
Opheffen handelsbarrières
Om de banden aan te halen heft Japan na vier jaar de handelsbarrières op voor hightech-materialen voor smartphones en chips en laat Zuid-Korea een klacht tegen Tokio bij de Wereldhandelsorganisatie vallen.
De spanningen tussen Tokio en Seoul zijn niet iets van de laatste jaren, maar spelen al sinds de Japanse bezetting van Korea tussen 1910 en 1945. Seoul vraagt al tientallen jaren om compensatie voor onder meer de gedwongen arbeid die is geleverd. Yoon heeft afgelopen maand een nieuw plan bedacht, waardoor Zuid-Koreaanse bedrijven via een pot betalen voor de compensatie van slachtoffers en nabestaanden. Japan ziet dit als een teken dat een goede relatie nu belangrijker is dan wat er in het verleden is gebeurd.
Regelmatiger bezoek
Het is niet de bedoeling dat het nu weer twaalf jaar gaat duren voordat de leiders elkaar ontmoeten. Ze hebben afgesproken om de zogeheten shuttle-diplomatie te hervatten. Dat wil zeggen dat de president en de premier regelmatig bij elkaar op bezoek gaan om bij te praten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De VS hebben plannen voor een mogelijke nieuwe aanval gericht tegen Venezuela teruggedraaid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens het Amerikaanse staatshoofd hangt het besluit samen met de bereidheid tot samenwerking die het Zuid-Amerikaanse land heeft laten zien sinds de operatie waarbij president Nicolás Maduro gevangen werd genomen, begin januari.
22 minuten geledenKYIV (ANP) - Bij een grootschalige aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is de ambassade van Qatar geraakt door een Russische drone. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op sociale media. Onduidelijk is hoe groot de schade is. Zelensky sprak lof uit voor de rol die Qatar speelt in de onderhandelingen over krijgsgevangenen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De nachtelijke drone- en raketaanval op Oekraïne is een "test" voor de Europese Oekraïense bondgenoten en de NAVO. Dat schrijft buitenlandminister Andri Sybiha op X. "Een aanval zo dicht bij de EU- en NAVO-grens is een bedreiging van de veiligheid op het Europese continent en een test van de trans-Atlantische gemeenschap", aldus Sybiha. Bij de aanval werd onder meer de westelijke regio Lviv geraakt, niet ver van de grens met EU-land Polen. Volgens het Kremlin was de aanval gericht tegen onder meer energie-infrastructuur en dronefabrieken.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De grootschalige nachtelijke aanval op Oekraïne is een represaille voor de vermeende Oekraïense aanval op een buitenverblijf van president Vladimir Poetin eind december. Dat stelt het Kremlin. Bij de aanval werd onder meer de moderne, hypersonische Oresjnik-raket ingezet. Doelwit van de aanval waren onder andere de energie-infrastructuur en plekken waar drones werden geproduceerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump leek in een interview op Fox News aan te kondigen dat de Verenigde Staten "grondaanvallen" tegen drugskartels in Mexico van plan zijn. "We gaan beginnen met grondaanvallen, wat de drugskartels betreft", zei Trump. "De kartels runnen Mexico. Het is heel erg triest om te zien wat er daar gebeurt."
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado ontmoet als ze volgende week in Washington is. "Ik heb begrepen dat ze ergens volgende week komt, en ik kijk ernaar uit haar te ontmoeten", zei Trump tegen Fox News, zonder nadere details te verstrekken.
7 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad en de buitenwijken hebben vrijdag zeker drie mensen het leven gekost, aldus de burgemeester van Kyiv. De luchtmacht gaf een landelijke raketwaarschuwing af.
7 uur geleden