Japan en Zuid-Korea halen banden aan tijdens zeldzaam bezoek
TOKIO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Voor het eerst in twaalf jaar hebben Zuid-Korea en Japan weer een formele top met elkaar gehouden. De bondgenoten lagen de afgelopen jaren vaak met elkaar overhoop om een aantal handelsbarrières, maar zoeken elkaar nu weer op om beter samen te werken op veiligheidsgebied.
De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol werd donderdag ontvangen door de Japanse premier Fumio Kishida in Tokio. Om hen nog eens te herinneren aan het belang van hun samenwerking vuurde Noord-Korea enkele uren voor de ontmoeting nog een ballistische raket af richting de Japanse Zee.
Yoon noemt de relatie met Japan "belangrijker dan ooit". Behalve de dreiging uit Pyongyang maken Japan en Zuid-Korea zich ook zorgen om de dominantie van China in de regio. De twee Oost-Aziatische landen zijn juist bondgenoten van de Verenigde Staten. Beijing is niet blij met de hernieuwde samenwerking en zegt een tegenstander te zijn van het idee dat landen exclusieve clubjes vormen.
Opheffen handelsbarrières
Om de banden aan te halen heft Japan na vier jaar de handelsbarrières op voor hightech-materialen voor smartphones en chips en laat Zuid-Korea een klacht tegen Tokio bij de Wereldhandelsorganisatie vallen.
De spanningen tussen Tokio en Seoul zijn niet iets van de laatste jaren, maar spelen al sinds de Japanse bezetting van Korea tussen 1910 en 1945. Seoul vraagt al tientallen jaren om compensatie voor onder meer de gedwongen arbeid die is geleverd. Yoon heeft afgelopen maand een nieuw plan bedacht, waardoor Zuid-Koreaanse bedrijven via een pot betalen voor de compensatie van slachtoffers en nabestaanden. Japan ziet dit als een teken dat een goede relatie nu belangrijker is dan wat er in het verleden is gebeurd.
Regelmatiger bezoek
Het is niet de bedoeling dat het nu weer twaalf jaar gaat duren voordat de leiders elkaar ontmoeten. Ze hebben afgesproken om de zogeheten shuttle-diplomatie te hervatten. Dat wil zeggen dat de president en de premier regelmatig bij elkaar op bezoek gaan om bij te praten.
Meer uit Buitenland
WINDSOR (ANP) - Het onderzoek naar activiteiten van Andrew Mountbatten-Windsor wordt voortgezet in zijn voormalige woning in het park van Windsor, de Royal Lodge. De politie heeft bekendgemaakt dat het onderzoek in zijn huidige woning op het landgoed Sandringham in Norfolk is afgerond.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is vrijgelaten na de goedkeuring van een amnestiewet door het parlement. De wetgeving moet ervoor zorgen dat politieke gevangenen vrijkomen.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Het Venezolaanse parlement heeft een langverwachte amnestiewet goedgekeurd die ervoor zou kunnen zorgen dat honderden politieke gevangenen vrijkomen. Aan de wet zijn echter uitzonderingen toegevoegd, waardoor veel gevangenen waarschijnlijk blijven vastzitten.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse acteur Eric Dane, vooral bekend van de series Grey's Anatomy en Euphoria, is op 53-jarige leeftijd overleden. "Met pijn in ons hart delen we dat Eric Dane donderdagmiddag is overleden na een moedige strijd tegen ALS", aldus zijn familie in een verklaring aan de BBC en andere media.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De voormalige president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, heeft zijn excuses aangeboden voor de "moeilijkheden" die zijn veroorzaakt door het uitroepen van de militaire noodtoestand in 2024.
2 uur geledenCHEYENNE MOUNTAIN (ANP/RTR) - Het North American Aerospace Defense Command (NORAD) heeft meerdere Russische militaire vliegtuigen gedetecteerd en gevolgd die actief waren nabij Alaska. Dat meldt de Amerikaans-Canadese defensieorganisatie in een verklaring.
3 uur geledenMERRITT ISLAND (ANP/AFP) - NASA heeft met succes een oefening uitgevoerd voor de lancering van zijn gigantische SLS-raket. Deze moet voor het eerst in meer dan 50 jaar astronauten rond de maan sturen.
3 uur geleden