Japan en Zuid-Korea halen banden aan tijdens zeldzaam bezoek
TOKIO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Voor het eerst in twaalf jaar hebben Zuid-Korea en Japan weer een formele top met elkaar gehouden. De bondgenoten lagen de afgelopen jaren vaak met elkaar overhoop om een aantal handelsbarrières, maar zoeken elkaar nu weer op om beter samen te werken op veiligheidsgebied.
De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol werd donderdag ontvangen door de Japanse premier Fumio Kishida in Tokio. Om hen nog eens te herinneren aan het belang van hun samenwerking vuurde Noord-Korea enkele uren voor de ontmoeting nog een ballistische raket af richting de Japanse Zee.
Yoon noemt de relatie met Japan "belangrijker dan ooit". Behalve de dreiging uit Pyongyang maken Japan en Zuid-Korea zich ook zorgen om de dominantie van China in de regio. De twee Oost-Aziatische landen zijn juist bondgenoten van de Verenigde Staten. Beijing is niet blij met de hernieuwde samenwerking en zegt een tegenstander te zijn van het idee dat landen exclusieve clubjes vormen.
Opheffen handelsbarrières
Om de banden aan te halen heft Japan na vier jaar de handelsbarrières op voor hightech-materialen voor smartphones en chips en laat Zuid-Korea een klacht tegen Tokio bij de Wereldhandelsorganisatie vallen.
De spanningen tussen Tokio en Seoul zijn niet iets van de laatste jaren, maar spelen al sinds de Japanse bezetting van Korea tussen 1910 en 1945. Seoul vraagt al tientallen jaren om compensatie voor onder meer de gedwongen arbeid die is geleverd. Yoon heeft afgelopen maand een nieuw plan bedacht, waardoor Zuid-Koreaanse bedrijven via een pot betalen voor de compensatie van slachtoffers en nabestaanden. Japan ziet dit als een teken dat een goede relatie nu belangrijker is dan wat er in het verleden is gebeurd.
Regelmatiger bezoek
Het is niet de bedoeling dat het nu weer twaalf jaar gaat duren voordat de leiders elkaar ontmoeten. Ze hebben afgesproken om de zogeheten shuttle-diplomatie te hervatten. Dat wil zeggen dat de president en de premier regelmatig bij elkaar op bezoek gaan om bij te praten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
2 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
8 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
9 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
10 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
11 uur geleden