Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japan en Zuid-Korea halen banden aan tijdens zeldzaam bezoek

Japan en Zuid-Korea halen banden aan tijdens zeldzaam bezoek

TOKIO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Voor het eerst in twaalf jaar hebben Zuid-Korea en Japan weer een formele top met elkaar gehouden. De bondgenoten lagen de afgelopen jaren vaak met elkaar overhoop om een aantal handelsbarrières, maar zoeken elkaar nu weer op om beter samen te werken op veiligheidsgebied.

De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol werd donderdag ontvangen door de Japanse premier Fumio Kishida in Tokio. Om hen nog eens te herinneren aan het belang van hun samenwerking vuurde Noord-Korea enkele uren voor de ontmoeting nog een ballistische raket af richting de Japanse Zee.

Yoon noemt de relatie met Japan "belangrijker dan ooit". Behalve de dreiging uit Pyongyang maken Japan en Zuid-Korea zich ook zorgen om de dominantie van China in de regio. De twee Oost-Aziatische landen zijn juist bondgenoten van de Verenigde Staten. Beijing is niet blij met de hernieuwde samenwerking en zegt een tegenstander te zijn van het idee dat landen exclusieve clubjes vormen.

Opheffen handelsbarrières

Om de banden aan te halen heft Japan na vier jaar de handelsbarrières op voor hightech-materialen voor smartphones en chips en laat Zuid-Korea een klacht tegen Tokio bij de Wereldhandelsorganisatie vallen.

De spanningen tussen Tokio en Seoul zijn niet iets van de laatste jaren, maar spelen al sinds de Japanse bezetting van Korea tussen 1910 en 1945. Seoul vraagt al tientallen jaren om compensatie voor onder meer de gedwongen arbeid die is geleverd. Yoon heeft afgelopen maand een nieuw plan bedacht, waardoor Zuid-Koreaanse bedrijven via een pot betalen voor de compensatie van slachtoffers en nabestaanden. Japan ziet dit als een teken dat een goede relatie nu belangrijker is dan wat er in het verleden is gebeurd.

Regelmatiger bezoek

Het is niet de bedoeling dat het nu weer twaalf jaar gaat duren voordat de leiders elkaar ontmoeten. Ze hebben afgesproken om de zogeheten shuttle-diplomatie te hervatten. Dat wil zeggen dat de president en de premier regelmatig bij elkaar op bezoek gaan om bij te praten.

Meer uit Buitenland

Kosovaars parlement kiest premier, einde aan jaar durende impasse

PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.

6 uur geleden
Trump na gesprek Netanyahu over Iran: niks concreets afgesproken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."

8 uur geleden
Dodental schietpartij Canada naar beneden bijgesteld

TUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.

8 uur geleden
Amerikaanse acteur James Van Der Beek (48) overleden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.

8 uur geleden
Le Pen hoort op 7 juli uitspraak in hoger beroep

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.

10 uur geleden
Rutte: nieuwe Noordpoolmissie is nog niet alles wat Trump wilde

BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.

11 uur geleden
Vlaggen halfstok in Canada na schietpartij op school

OTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.

12 uur geleden