Japan begint met lozing afvalwater Fukushima, onrust in regio
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan is begonnen met de omstreden lozing van het afvalwater van kerncentrale Fukushima. De Japanse autoriteiten benadrukken dat het veilig is om het water in de oceaan te pompen, maar in omliggende landen zorgt het besluit voor onrust. De politie arresteerde in Zuid-Korea betogers tijdens een protest bij de Japanse ambassade.
Japan gebruikte het water voor de koeling van de kerncentrale na de aardbeving en tsunami van 2011. Die natuurramp leidde tot een van 's werelds ernstigste nucleaire incidenten ooit. Japan heeft inmiddels genoeg koelwater opgeslagen in containers om 540 Olympische zwembaden mee te vullen. Het water wordt gereinigd en moet over een periode van ongeveer dertig jaar geleidelijk in de oceaan worden geloosd.
Sommige landen zijn daar niet blij mee. China sprak over een "egoïstisch en onverantwoordelijk" besluit van Japan en riep uit protest de Japanse ambassadeur op het matje. De communistische volksrepubliek heeft de import van voedsel uit Japan al aan banden gelegd en zegt alle benodigde maatregelen te nemen om de voedselveiligheid en volksgezondheid te beschermen.
Demonstratie
Ook in Zuid-Korea wordt de lozing van het afvalwater nauwlettend gevolgd. De regering waarschuwde volgens persbureau Yonhap dat het naar een internationaal hof kan stappen als de lozing van het afvalwater niet volgens plan verloopt. Premier Han Duck-soo heeft Japan opgeroepen daar de komende decennia op transparante wijze verslag over uit te brengen.
De leider van de belangrijkste Zuid-Koreaanse oppositiepartij Democratische Partij reageerde feller. Politicus Lee Jae-myung vergeleek de waterlozing met een terreurdaad en een oorlog, schrijft Yonhap. Hij vindt het onacceptabel dat de Zuid-Koreaanse regering vooralsnog akkoord gaat met het Japanse initiatief.
In hoofdstad Seoul arresteerde de politie zeker veertien personen bij een demonstratie. Zij waren het gebouw binnengegaan waar de Japanse ambassade zich bevindt. Demonstranten hadden spandoeken meegenomen met teksten als "de zee is niet de afvalbak van Japan".
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Popartkunstenaar Peter Max is maandag op 88-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Manhattan. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie woensdag bekendgemaakt. Max werd bekend door zijn dromerige, felgekleurde werken die het decor vormden voor de Amerikaanse hippiebeweging in de jaren 60.
36 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft een aantal niet eerder bekendgemaakte incidenten gedeeld waarin zijn kunstmatige-intelligentiesystemen zich misdroegen. Ook onthulde het bedrijf een nieuw kader voor hoe het dergelijke voorvallen in de toekomst wil bijhouden en openbaar maken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de Palestijnse president Mahmoud Abbas een inreisvisum geweigerd om volgende week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bij te wonen, zo meldde een ingewijde aan persbureau AFP.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben in de nacht van woensdag op donderdag gebouwen beschadigd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Door brokstukken ontstond schade aan onder meer magazijnen en een plek nabij een benzinestation in Kyiv, dat tegenwoordig een frequent doelwit is van Russische aanvallen, meldde burgemeester Vitali Klytsjko op Telegram.
2 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zal naar verwachting dinsdag in de marge van de Algemene Vergadering van de VN in New York samenkomen met leiders uit de Golfregio om de volgende stappen in de oorlog met Iran te bespreken, meldde Axios op basis van ingewijden.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De gletsjerbreuk die vorige maand in Nepal leidde tot verwoestende overstromingen kon ontstaan door een veelheid aan factoren, waarvan een deel is aangewakkerd door klimaatverandering. Dat concludeert het internationale onderzoekscollectief World Weather Attribution (WWA) in een analyse.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd de handel met de Europese Unie stop te zetten als die doorgaat met het plan om Canada het eerste geassocieerde lid van de Europese Unie te maken.
2 uur geleden