
Jansen: 1,5 jaar nodig voor invulling VVD van vuurwerkverbod
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft nog minstens anderhalf jaar nodig om aan alle eisen van de VVD te voldoen voor instemming met een vuurwerkverbod, zei staatssecretaris Chris Jansen (Milieu) tijdens het debat hierover. Hij heeft die tijd nodig om het voorstel van de ChristenUnie uit te werken dat dorps- en buurtverenigingen onder voorwaarden wél vuurwerk mogen afsteken.
"Dat betekent dat het vuurwerkverbod niet deze jaarwisseling van kracht zou kunnen worden", licht de PVV-bewindsman toe.
Mirjam Bikker van de ChristenUnie denkt dat het wel sneller kan. Jansen is namelijk pas van plan om haar voorstel uit te werken zodra de Tweede en Eerste Kamer hebben ingestemd met het vuurwerkverbod. Dat kan "een stapje sneller" als zijn ministerie nu al met de uitwerking begint, wat niet ongebruikelijk is in politiek Den Haag. Ze vermoedt dat er sprake is van onwil.
"Ik ga er nog eens over nadenken", zegt Jansen toe nadat Bikker haar irritaties hierover heeft geuit.
Als de Tweede Kamer later stemt over het verbod zal blijken hoe dit precies wordt vormgegeven. Tot die tijd kunnen Kamerleden voorstellen doen voor kleine wijzigingen.
De initiatiefnemers GroenLinks-PvdA en Partij voor de Dieren willen juist "alles op alles" zetten om vuurwerk al dit jaar te verbieden. De partijen vrezen namelijk dat mensen meer vuurwerk zullen afsteken als ze weten dat het nog maar één keer legaal mag, met overlast tot gevolg.
De VVD wil dat het voorstel van de ChristenUnie wordt uitgewerkt en dat er een plan komt om het vuurwerkverbod te handhaven. Minister van Justitie David van Weel belooft met onder andere de gemeenten en politie te overleggen om ze voor te bereiden, ook als het vuurwerkverbod dit jaar nog niet ingaat. Daarnaast wil hij ook illegaal vuurwerk aanpakken.
De derde eis van de liberalen is compensatie voor de vuurwerkbranche. Jansen heeft al aangegeven dat importeurs en verkopers in totaal 100 tot 150 miljoen euro compensatie kunnen krijgen als het verbod dit jaar ingaat.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft nog geen besluit genomen over een mogelijk onderzoek naar een datalek bij het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. De dienst is afgelopen weekend geïnformeerd, laat een woordvoerder van de zorginspectie weten.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Daniëlle Jansen (Volksgezondheid) laat onderzoek doen naar de hack bij Bevolkingsonderzoek Nederland. De NSC-bewindsvrouw betreurt dat de persoonsgegevens van 485.000 deelnemers aan het preventieve onderzoek naar baarmoederhalskanker nu in vreemde handen zijn. Van in ieder geval een deel van de vrouwen is ook de uitslag van de test gestolen.
30 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Hackers hebben de gegevens gestolen van meer dan 485.000 vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Volgens Bevolkingsonderzoek Nederland gaat het niet alleen om hun persoonlijke informatie, zoals naam en adres. Van een deel van de vrouwen zijn de testuitslagen van uitstrijkjes en zelftesten ook gestolen.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Vanwege het warme weer geldt vanaf dinsdag 10.00 uur het Nationaal Hitteplan voor alle provincies in Nederland. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) maandag na overleg met het KNMI over de weersverwachting. De temperatuur kan op dinsdag en woensdag oplopen tot boven de 30 graden.
2 uur geledenGRIJPSKERK (ANP) - Door een ongeluk met twee auto's bij het Groningse Grijpskerk zijn maandagochtend drie mensen om het leven gekomen. Dat meldt de politie op X. Het gaat om twee mannen van 62 en 73 jaar uit de gemeente Westerkwartier en een 50-jarige vrouw uit de gemeente Noardeast-Fryslân.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "geschokt" dat opnieuw journalisten tijdens hun werk in Gaza zijn gedood. Vier medewerkers van nieuwszender Al Jazeera, onder wie correspondent Anas al-Sharif, kwamen zondag om door een aanval op een perstent bij een ziekenhuis. Volgens Al Jazeera lijkt het op een gerichte actie van Israël.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Malou Petter stopt met het presenteren van het tv-programma Nieuws van de Dag. Dat heeft Talpa maandagochtend gemeld. Volgens Talpa is Petter in de afgelopen periode tot de conclusie gekomen dat de inhoudelijke koers van het programma niet bij haar past.
4 uur geleden