Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jan Paternotte is nieuwe fractievoorzitter van D66

Jan Paternotte is nieuwe fractievoorzitter van D66

DEN HAAG (ANP) - Jan Paternotte is de nieuwe fractievoorzitter van D66. De huidige coronawoordvoerder van de partij neemt het stokje over van Sigrid Kaag, die maandag werd beëdigd als vicepremier en minister van Financiën. Haar tweede man Rob Jetten is minister voor Klimaat en Energie geworden.

Paternotte (37) kwam in 2017 in de Tweede Kamer. Daarvoor was hij elf jaar lang lid van de gemeenteraad van Amsterdam, waarvan de laatste drie jaar ook als fractieleider. Eerder was hij ook voorzitter van de Jonge Democraten, de jongerenorganisatie van D66.

Dat de op een na grootste fractie in de Kamer hem unaniem tot voorzitter heeft gekozen, noemt Paternotte "heel mooi". Hij belooft een bijdrage te zullen leveren aan nieuwe bestuurscultuur door "de debatten met open vizier in te gaan", al erkent hij dat er nog altijd "veel overlegd en gebeld" zal worden tussen de coalitiepartijen.

Heel tevreden

Maar ook andere partijen kunnen wat Paternotte betreft rekenen op een uitgestoken hand. Hij is "heel tevreden" over het coalitieakkoord en zal het kabinet "aanjagen er haast mee te maken". Maar er is volgens hem ook zeker ruimte voor de oppositie om mee te denken over concreet beleid. "Volgens mij kan dat." Hij zal het kabinet vooral controleren op beloftes die in het akkoord staan over de klimaataanpak en de verbetering van het onderwijs, voor D66 belangrijke onderwerpen.

Paternotte zegt wel te zullen blijven strijden tegen Kamerleden die complottheoriën bezigen en collega's bedreigen en intimideren. "Volgens mij hebben we nog nooit zó duidelijk gezien dat wat in de Tweede Kamer gebeurt, dat je dat terugziet in Nederland en niet op een mooie manier. Daar zullen wij altijd tegen opstaan."

De coronadebatten in de Tweede Kamer laat Paternotte vanaf nu over aan een collega uit de fractie. Wie dat wordt, is nog niet bekend. Volgende week worden nog nieuwe Kamerleden beëdigd die in de plaats komen van degenen die naar het kabinet zijn vertrokken.

Meer uit Binnenland

Raad voor de rechtspraak: zorgen over zorgvuldigheid wetgeving

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak maakt zich zorgen over de zorgvuldigheid van het wetgevingsproces. In het jaarverslag over 2025 geeft de raad aan dat "de kwaliteit van het wetgevingsproces onder druk staat". Daardoor zou de uitvoerbaarheid en de kwaliteit van wetten in het gedrang komen.

1 uur geleden
Opnieuw meer meldingen van huiselijk geweld bij Veilig Thuis

DEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis kreeg vorig jaar opnieuw meer meldingen van vermoedelijk huiselijk geweld en kindermishandeling. Dat melden Veilig Thuis en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het advies- en meldpunt kreeg 136.000 meldingen binnen; een jaar eerder waren dat er nog 129.000.

4 uur geleden
Rechter die duizenden Woo-verzoeken deed, mag geen zaken doen

HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.

11 uur geleden
Opnieuw grijpt mobiele eenheid in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.

13 uur geleden
IND gaat toetsen of asielzoeker naar veilig deel Syrië kan

DEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.

14 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht tegen asielopvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.

14 uur geleden
Heinen staat open voor belasten van overwinsten, maar nu nog niet

DEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.

15 uur geleden