Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Jammer' dat GroenLinks niet en PvdA wel in Fries college kan komen

'Jammer' dat GroenLinks niet en PvdA wel in Fries college kan komen

DEN HAAG (ANP) - Het is "jammer" dat GroenLinks en PvdA elkaar in Friesland niet 'vasthouden', maar "het zijn nog steeds twee partijen", zegt een woordvoerder van GroenLinks. Dat de beide partijen straks in de Eerste Kamer een gezamenlijk fractie gaan vormen, betekent niet dat dit ook in provincies moet gebeuren, benadrukt de woordvoerder. "Dat is aan de gekozen Statenfracties zelf."

In sommige provincies hebben beide partijen volgens de woordvoerder "vooraf uitgesproken intensiever te willen samenwerken en/of elkaar vast te houden in formatiebesprekingen." Dat is het geval in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland, Utrecht en Limburg.

In Friesland is die afspraak niet gemaakt, zegt de Friese GroenLinks-fractievoorzitter Charda Kuipers. GroenLinks heeft de afgelopen vier jaar in de oppositie gezeten en de PvdA in de coalitie. "We hebben constructief oppositie gevoerd, ook tegen de PvdA." De samenwerking tussen beide partijen "is op zich prima" en beide partijen zitten inhoudelijk "dicht tegen elkaar aan".

Verkenner

De verkenner voor Friesland, Tweede Kamerlid Chris Stoffer (SGP), heeft vrijdag een coalitie voorgesteld van de BoerBurgerBeweging (BBB), PvdA, CDA en ChristenUnie. Deze vier partijen hebben met 25 van de 43 zetels een ruime meerderheid. Kuipers vindt het jammer dat de verkenner, in haar ogen, niet zozeer naar de inhoud heeft gekeken, maar vooral naar de "persoonlijke klik".

In Zuid-Holland gaan GroenLinks en PvdA wellicht wel samen deelnemen aan een nieuwe coalitie. Verkenner Fred Teeven heeft geadviseerd te kijken naar de vorming van een coalitie van BBB, GroenLinks, PvdA, VVD en CDA.

Zeeland

Alleen in Zeeland zijn GroenLinks en PvdA als een fractie de Provinciale Statenverkiezingen ingegaan. Daar valt de gezamenlijke fractie vooralsnog buiten de boot. Verkenner Gerard Rabelink adviseert een coalitie te vormen van BBB, SGP, CDA en VVD.

In veel provincies worden door verkenners nog (aanvullende) gesprekken gevoerd voordat zij met een advies komen.

Meer uit Politiek

Kabinet komt met strengere eisen om zorgfraude te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Om zorgfraude tegen te gaan, scherpt het kabinet een aantal regels aan. Zorgminister Mirjam Sterk werkt aan een wet die moet helpen voorkomen dat malafide zorgaanbieders beginnen of opnieuw aan de slag gaan. Ze verwacht dat de wet in 2028 naar de Tweede Kamer gaat.

3 uur geleden
Heerma roept overheden op te kijken naar eigen discriminatie

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken wil dat overheden kijken naar mogelijke discriminatie bij hun eigen werk. Hij roept hen op om zich te melden voor de zogeheten discriminatietoets, een middel voor overheidsorganisaties om risico's op discriminatie op te sporen.

5 uur geleden
Kabinet wil verbod commerciële klussen kinderen op sociale media

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat jonge kinderen niet meer voor commerciële klussen mogen worden ingezet op sociale media. Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie, VVD) wil dat kinderen van 15 jaar en jonger hier niet meer aan mogen meedoen, laat hij aan de Tweede Kamer weten.

5 uur geleden
Kabinet wil ook op stikstof over links én rechts

DEN HAAG (ANP) - Ook voor het stikstofbeleid wil het kabinet steun zoeken bij zowel linkse als rechtse partijen. Premier Rob Jetten zei tijdens een werkbezoek aan de Veluwe dat hij hoopt op steun van ongeveer honderd zetels in de Tweede Kamer. De minderheidscoalitie (66 zetels) heeft dan niet alleen PRO nodig (20 zetels) maar bijvoorbeeld ook JA21 (9 zetels).

7 uur geleden
Topambtenaar: langetermijnstrategie corona kwam moeilijk op gang

DEN HAAG (ANP) - Pogingen om tot meer maatschappelijk perspectief te komen in de strijd tegen het coronavirus, werden telkens achterhaald door oplopende besmettingscijfers, die toch leidden tot acute maatregelen. Dat zei topambtenaar Mark Roscam Abbing, destijds verantwoordelijk voor de langetermijnstrategie tegen corona, tegen de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de besluitvorming in die tijd.

8 uur geleden
Theatermaakster en politica Agaath Witteman (84) overleden

BREUKELEN (ANP) - Theatermaakster en politica Agaath Witteman is vrijdag op 84-jarige leeftijd overleden. Ze stierf na een kort ziekbed aan de gevolgen van een hersentumor, in het bijzijn van haar familie. Theaterproducent Matthijs Bongertman heeft dat zaterdag namens de familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving door de Volkskrant.

2 dagen geleden
Meerderheid leden ChristenUnie steunt strengere asielkoers

HARDERWIJK (ANP) - De leden van de ChristenUnie hebben zich op een congres in Harderwijk geschaard achter de strengere asielkoers van de Tweede Kamerfractie. Maar de uitslag van de stemming kon niet verhullen dat een groot deel van de achterban worstelt met de koerswijziging. Een oproep van oud-partijkopstuk Leen van Dijke om "trouw aan de kernwaarden" van de partij te blijven, kreeg ook brede steun.

2 dagen geleden