Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Jammer' dat GroenLinks niet en PvdA wel in Fries college kan komen

'Jammer' dat GroenLinks niet en PvdA wel in Fries college kan komen

DEN HAAG (ANP) - Het is "jammer" dat GroenLinks en PvdA elkaar in Friesland niet 'vasthouden', maar "het zijn nog steeds twee partijen", zegt een woordvoerder van GroenLinks. Dat de beide partijen straks in de Eerste Kamer een gezamenlijk fractie gaan vormen, betekent niet dat dit ook in provincies moet gebeuren, benadrukt de woordvoerder. "Dat is aan de gekozen Statenfracties zelf."

In sommige provincies hebben beide partijen volgens de woordvoerder "vooraf uitgesproken intensiever te willen samenwerken en/of elkaar vast te houden in formatiebesprekingen." Dat is het geval in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland, Utrecht en Limburg.

In Friesland is die afspraak niet gemaakt, zegt de Friese GroenLinks-fractievoorzitter Charda Kuipers. GroenLinks heeft de afgelopen vier jaar in de oppositie gezeten en de PvdA in de coalitie. "We hebben constructief oppositie gevoerd, ook tegen de PvdA." De samenwerking tussen beide partijen "is op zich prima" en beide partijen zitten inhoudelijk "dicht tegen elkaar aan".

Verkenner

De verkenner voor Friesland, Tweede Kamerlid Chris Stoffer (SGP), heeft vrijdag een coalitie voorgesteld van de BoerBurgerBeweging (BBB), PvdA, CDA en ChristenUnie. Deze vier partijen hebben met 25 van de 43 zetels een ruime meerderheid. Kuipers vindt het jammer dat de verkenner, in haar ogen, niet zozeer naar de inhoud heeft gekeken, maar vooral naar de "persoonlijke klik".

In Zuid-Holland gaan GroenLinks en PvdA wellicht wel samen deelnemen aan een nieuwe coalitie. Verkenner Fred Teeven heeft geadviseerd te kijken naar de vorming van een coalitie van BBB, GroenLinks, PvdA, VVD en CDA.

Zeeland

Alleen in Zeeland zijn GroenLinks en PvdA als een fractie de Provinciale Statenverkiezingen ingegaan. Daar valt de gezamenlijke fractie vooralsnog buiten de boot. Verkenner Gerard Rabelink adviseert een coalitie te vormen van BBB, SGP, CDA en VVD.

In veel provincies worden door verkenners nog (aanvullende) gesprekken gevoerd voordat zij met een advies komen.

Meer uit Politiek

Jetten wil niet te bescheiden zijn tijdens het diner met Trump

WASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.

1 uur geleden
Jetten vindt Amerikaanse blokkade van Iran onwenselijk

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.

2 uur geleden
D66 tegen asielwetten, CDA lijkt nodig voor meerderheid

DEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.

2 uur geleden
GL-PvdA mag van Kiesraad Progressief Nederland heten

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.

5 uur geleden
Excuses kabinet voor rol overheid bij gedwongen afstaan kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden
Yeşilgöz ziet deelname aan blokkade Hormuz niet voor zich

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.

11 uur geleden
Jetten: overwinning Magyar markeert nieuwe stap voor Hongarije

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.

1 dag geleden