
'Jammer' dat GroenLinks niet en PvdA wel in Fries college kan komen
DEN HAAG (ANP) - Het is "jammer" dat GroenLinks en PvdA elkaar in Friesland niet 'vasthouden', maar "het zijn nog steeds twee partijen", zegt een woordvoerder van GroenLinks. Dat de beide partijen straks in de Eerste Kamer een gezamenlijk fractie gaan vormen, betekent niet dat dit ook in provincies moet gebeuren, benadrukt de woordvoerder. "Dat is aan de gekozen Statenfracties zelf."
In sommige provincies hebben beide partijen volgens de woordvoerder "vooraf uitgesproken intensiever te willen samenwerken en/of elkaar vast te houden in formatiebesprekingen." Dat is het geval in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland, Utrecht en Limburg.
In Friesland is die afspraak niet gemaakt, zegt de Friese GroenLinks-fractievoorzitter Charda Kuipers. GroenLinks heeft de afgelopen vier jaar in de oppositie gezeten en de PvdA in de coalitie. "We hebben constructief oppositie gevoerd, ook tegen de PvdA." De samenwerking tussen beide partijen "is op zich prima" en beide partijen zitten inhoudelijk "dicht tegen elkaar aan".
Verkenner
De verkenner voor Friesland, Tweede Kamerlid Chris Stoffer (SGP), heeft vrijdag een coalitie voorgesteld van de BoerBurgerBeweging (BBB), PvdA, CDA en ChristenUnie. Deze vier partijen hebben met 25 van de 43 zetels een ruime meerderheid. Kuipers vindt het jammer dat de verkenner, in haar ogen, niet zozeer naar de inhoud heeft gekeken, maar vooral naar de "persoonlijke klik".
In Zuid-Holland gaan GroenLinks en PvdA wellicht wel samen deelnemen aan een nieuwe coalitie. Verkenner Fred Teeven heeft geadviseerd te kijken naar de vorming van een coalitie van BBB, GroenLinks, PvdA, VVD en CDA.
Zeeland
Alleen in Zeeland zijn GroenLinks en PvdA als een fractie de Provinciale Statenverkiezingen ingegaan. Daar valt de gezamenlijke fractie vooralsnog buiten de boot. Verkenner Gerard Rabelink adviseert een coalitie te vormen van BBB, SGP, CDA en VVD.
In veel provincies worden door verkenners nog (aanvullende) gesprekken gevoerd voordat zij met een advies komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De miljoenennota bevat nauwelijks structurele maatregelen om de woningbouwopgave vlot te trekken, vindt NEPROM. Volgens de brancheorganisatie van projectontwikkelaars komt dat doordat het kabinet demissionair is en "scherpe keuzes politiek moeilijk liggen". "Maar woningzoekenden hebben daar geen boodschap aan: er is nu actie nodig."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof wil zich bescheiden opstellen als blijkt dat de Tweede Kamer de zojuist gepresenteerde miljoenennota van zijn kabinet wil aanpassen. Partijleider Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA heeft geopperd dat partijen na de verkiezingen een akkoord hierover moeten sluiten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielministers David van Weel (VVD) en Mona Keijzer (BBB) gaan ondanks meerdere waarschuwingen van de Algemene Rekenkamer door met flinke bezuinigingen op de asielopvang in 2027. In dat jaar hebben de demissionaire ministers daarvoor 922 miljoen euro gereserveerd, een flinke daling ten opzichte van de 4,2 miljard euro die voor 2026 is begroot. Dat terwijl het ministerie verwacht dat het aantal asielzoekers dat wordt opgevangen juist stijgt in 2027.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma wil voor industrie, mobiliteit en landbouw een "streefwaarde" aan stikstofreductie in 2030 vast leggen. Hoe hoog dit percentage moet zijn, kan de BBB-minister op Prinsjesdag nog niet zeggen. Ze gaat erover in gesprek met de sectoren zelf.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond reageert kritisch op de miljoenennota, waaruit naar voren komt dat huurders niet worden gecompenseerd voor hogere woonlasten. Weliswaar komen meer mensen volgend jaar in aanmerking voor huurtoeslag, maar die toeslag dekt volgens de belangenvereniging maar een deel van de gestegen huren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet opnieuw niet heeft gekozen voor "een stabiele meerjarige begroting voor asielopvang is een gemiste kans", stelt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een reactie op de miljoenennota. "Stabiele financiering is een absolute voorwaarde om rust en menselijkheid in de asielopvang te krijgen en jaarlijks een miljard te besparen", aldus de organisatie.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De bouwsector vindt het "teleurstellend" dat de aangekondigde 2,6 miljard euro die het demissionaire kabinet uittrekt voor het aanpakken van de stikstofproblemen "in feite slechts eerder toegezegde middelen in een nieuw jasje" zijn. De stikstofproblemen oplossen is cruciaal voor de bouw en infra, benadrukt brancheorganisatie Bouwend Nederland.
4 uur geleden