'Jammer' dat GroenLinks niet en PvdA wel in Fries college kan komen
DEN HAAG (ANP) - Het is "jammer" dat GroenLinks en PvdA elkaar in Friesland niet 'vasthouden', maar "het zijn nog steeds twee partijen", zegt een woordvoerder van GroenLinks. Dat de beide partijen straks in de Eerste Kamer een gezamenlijk fractie gaan vormen, betekent niet dat dit ook in provincies moet gebeuren, benadrukt de woordvoerder. "Dat is aan de gekozen Statenfracties zelf."
In sommige provincies hebben beide partijen volgens de woordvoerder "vooraf uitgesproken intensiever te willen samenwerken en/of elkaar vast te houden in formatiebesprekingen." Dat is het geval in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland, Utrecht en Limburg.
In Friesland is die afspraak niet gemaakt, zegt de Friese GroenLinks-fractievoorzitter Charda Kuipers. GroenLinks heeft de afgelopen vier jaar in de oppositie gezeten en de PvdA in de coalitie. "We hebben constructief oppositie gevoerd, ook tegen de PvdA." De samenwerking tussen beide partijen "is op zich prima" en beide partijen zitten inhoudelijk "dicht tegen elkaar aan".
Verkenner
De verkenner voor Friesland, Tweede Kamerlid Chris Stoffer (SGP), heeft vrijdag een coalitie voorgesteld van de BoerBurgerBeweging (BBB), PvdA, CDA en ChristenUnie. Deze vier partijen hebben met 25 van de 43 zetels een ruime meerderheid. Kuipers vindt het jammer dat de verkenner, in haar ogen, niet zozeer naar de inhoud heeft gekeken, maar vooral naar de "persoonlijke klik".
In Zuid-Holland gaan GroenLinks en PvdA wellicht wel samen deelnemen aan een nieuwe coalitie. Verkenner Fred Teeven heeft geadviseerd te kijken naar de vorming van een coalitie van BBB, GroenLinks, PvdA, VVD en CDA.
Zeeland
Alleen in Zeeland zijn GroenLinks en PvdA als een fractie de Provinciale Statenverkiezingen ingegaan. Daar valt de gezamenlijke fractie vooralsnog buiten de boot. Verkenner Gerard Rabelink adviseert een coalitie te vormen van BBB, SGP, CDA en VVD.
In veel provincies worden door verkenners nog (aanvullende) gesprekken gevoerd voordat zij met een advies komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
1 dag geleden