Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Jammer' dat GroenLinks niet en PvdA wel in Fries college kan komen

'Jammer' dat GroenLinks niet en PvdA wel in Fries college kan komen

DEN HAAG (ANP) - Het is "jammer" dat GroenLinks en PvdA elkaar in Friesland niet 'vasthouden', maar "het zijn nog steeds twee partijen", zegt een woordvoerder van GroenLinks. Dat de beide partijen straks in de Eerste Kamer een gezamenlijk fractie gaan vormen, betekent niet dat dit ook in provincies moet gebeuren, benadrukt de woordvoerder. "Dat is aan de gekozen Statenfracties zelf."

In sommige provincies hebben beide partijen volgens de woordvoerder "vooraf uitgesproken intensiever te willen samenwerken en/of elkaar vast te houden in formatiebesprekingen." Dat is het geval in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland, Utrecht en Limburg.

In Friesland is die afspraak niet gemaakt, zegt de Friese GroenLinks-fractievoorzitter Charda Kuipers. GroenLinks heeft de afgelopen vier jaar in de oppositie gezeten en de PvdA in de coalitie. "We hebben constructief oppositie gevoerd, ook tegen de PvdA." De samenwerking tussen beide partijen "is op zich prima" en beide partijen zitten inhoudelijk "dicht tegen elkaar aan".

Verkenner

De verkenner voor Friesland, Tweede Kamerlid Chris Stoffer (SGP), heeft vrijdag een coalitie voorgesteld van de BoerBurgerBeweging (BBB), PvdA, CDA en ChristenUnie. Deze vier partijen hebben met 25 van de 43 zetels een ruime meerderheid. Kuipers vindt het jammer dat de verkenner, in haar ogen, niet zozeer naar de inhoud heeft gekeken, maar vooral naar de "persoonlijke klik".

In Zuid-Holland gaan GroenLinks en PvdA wellicht wel samen deelnemen aan een nieuwe coalitie. Verkenner Fred Teeven heeft geadviseerd te kijken naar de vorming van een coalitie van BBB, GroenLinks, PvdA, VVD en CDA.

Zeeland

Alleen in Zeeland zijn GroenLinks en PvdA als een fractie de Provinciale Statenverkiezingen ingegaan. Daar valt de gezamenlijke fractie vooralsnog buiten de boot. Verkenner Gerard Rabelink adviseert een coalitie te vormen van BBB, SGP, CDA en VVD.

In veel provincies worden door verkenners nog (aanvullende) gesprekken gevoerd voordat zij met een advies komen.

Meer uit Politiek

Emoties lopen hoog op bij extra ledenbijeenkomst BBB

BARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.

24 minuten geleden
Lokale partijen niet blij met nieuwe naam GroenLinks-PvdA

DEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".

2 uur geleden
Hermans maakt miljoenen vrij voor pandemische paraatheid

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.

2 uur geleden
ANP Verkiezingsdienst: lokaal niet de grote winnaar verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.

2 uur geleden
Van Essen trekt 150 miljoen uit stikstofpot voor natuur en boeren

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.

2 uur geleden
Kabinet: komende jaren geld voor lhbti-veiligheid op scholen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt de komende jaren 22,9 miljoen euro vrij om de veiligheid van lhbti-jongeren in het onderwijs te verbeteren. Het geld komt in 2027, 2028 en 2029 beschikbaar, staat in de voorjaarsnota.

3 uur geleden
Jetten: energiesteun mag investeringen kabinet niet dwarszitten

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.

4 uur geleden