Jamel L. 'mede om kosten' niet naar tbs-kliniek Nederland
DEN HAAG (ANP) - Jamel L., de man die ervan wordt verdacht dinsdag een supermarktmedewerkster te hebben doodgestoken in het centrum van Den Haag, werd mede vanwege de kosten niet in een tbs-kliniek in Nederland opgenomen. Dit blijkt uit stukken van de rechtbank op Curaçao waar het ANP over beschikt. De man kreeg op Curaçao in 2018 tbs opgelegd in een strafzaak, maar op het eiland waren er amper behandelmogelijkheden voor de man, die als een ernstig gevaar werd gezien.
L. stond in 2018 terecht voor onder meer vernieling en bedreiging. In de stukken staat dat is geconstateerd dat Curaçao niet beschikt over een geschikte inrichting voor hem en dat behandeling van L. in een tbs-kliniek in Nederland "mede in verband met de daaraan verbonden kosten" onmogelijk is gebleken. Nederland kan een tbs-behandeling overnemen die door rechters op Curaçao is opgelegd.
De man kwam hierop terecht op een afdeling voor gedetineerden met psychische klachten waar hij medicatie kreeg en "regelmatig contact had" met een psychiater. Maar, zo valt te lezen, L. bleef het grootste gedeelte van de dag in zijn cel. Arbeid was niet mogelijk en er waren ook geen mogelijkheden tot resocialisatie. L. gaf zelf dat hij in feite een "kale gevangenisstraf" aan het uitzitten was.
Beëindiging tbs
In april 2020 vraagt de officier van justitie op Curaçao om zijn tbs te verlengen. De man zit dan nog steeds op de afdeling voor gedetineerden met psychische klachten, en niet in een gespecialiseerde kliniek. Zijn problematiek wordt door een arts omschreven als een schizo-affectieve stoornis, paranoïde- en grootheidswanen, een gebrekkige impulsbeheersing en dreigend en agressief gedrag. Toch wordt in de stukken genoemd dat "in de afgelopen twee jaar" het recidiverisico is afgenomen en dat er een duidelijke verbetering in zijn psychische toestand is te zien. De rechtbank besluit de tbs te verlengen.
Later dat jaar, namelijk met ingang van 1 augustus 2020, is de tbs van L. onder voorwaarden beëindigd. Zo moet hij wel aanwijzingen van zijn behandelaars opvolgen en vierwekelijkse injecties met medicatie krijgen. De rechtbank in Curaçao laat weten dat er daarna geen verlengingsaanvraag van de tbs meer is ingediend.
Meermaals opgepakt
Op enig moment is L., die al eerder in Nederland verbleef en daar in aanraking met justitie kwam, weer naar Nederland gekomen. Het Openbaar Ministerie zei dat de man sinds september 2022 in verschillende regio's is opgepakt. Op 9 juni werd hij door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld voor bedreiging. Het OM had in die zaak verzocht dat hij opgenomen zou worden in het Pieter Baan Centrum, maar dat verzoek wees de rechtbank af. Hij kreeg uiteindelijk een straf die gelijkstond aan zijn voorarrest en hoefde dus niet weer de cel in. Een woordvoerder van de rechtbank meldde donderdag dat de rechters niet op de hoogte waren van de tbs die de man op Curaçao opgelegd kreeg.
De man stond donderdag voor de rechter-commissaris, die zijn voorarrest met twee weken verlengde. Hij wordt verdacht van moord dan wel doodslag.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.
2 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft steun betuigd aan de Spaanse premier Pedro Sánchez, vanwege het treinongeluk in zijn land. Bij de Spaanse stad Córdoba ontspoorden twee hogesnelheidstreinen. Door het ongeluk zijn minstens 39 mensen omgekomen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar hebben 1785 mensen in Nederland opzettelijk een einde gemaakt aan hun leven, meldt de Commissie Actuele Nederlandse Suïcideregistratie (CANS). Daarmee ligt het aantal zelfdodingen volgens de commissie voor het eerst sinds 2012 onder de 1800. Onder jongeren is de afgelopen tien jaar echter een stijgende lijn te zien in het aantal suïcides. CANS-voorzitter Renske Gilissen spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling.
3 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - In het Groningse Stadskanaal is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een woning aan de Gelderselaan. De brand is uitslaand, meldt de politie. De omliggende woningen zijn ontruimd. Mogelijk ging aan de brand een explosie vooraf.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondagavond acht aanhoudingen verricht in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van ongeregeldheden na de verloren Afrika Cup-finale van Marokko. Drie mensen werden aangehouden voor openlijke geweldpleging, meldt de politie. Twee anderen werden aangehouden voor belediging. Ook werden twee aanhoudingen verricht voor het bezit van vuurwerk. De laatste aanhouding was voor het verstoren van de openbare orde.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is zondagavond na de finale van de Afrika Cup in actie gekomen in de Haagse Schilderswijk. Senegal won de wedstrijd in de verlenging van gastland Marokko, tot grote teleurstelling van de Marokkaanse fans. De Haagse politie besloot in te grijpen nadat groepjes jongeren na afloop onder meer vuurwerk afstaken. Dat werd ook richting agenten gegooid, zag een ANP-verslaggever.
9 uur geleden