Jamel L. 'mede om kosten' niet naar tbs-kliniek Nederland
DEN HAAG (ANP) - Jamel L., de man die ervan wordt verdacht dinsdag een supermarktmedewerkster te hebben doodgestoken in het centrum van Den Haag, werd mede vanwege de kosten niet in een tbs-kliniek in Nederland opgenomen. Dit blijkt uit stukken van de rechtbank op Curaçao waar het ANP over beschikt. De man kreeg op Curaçao in 2018 tbs opgelegd in een strafzaak, maar op het eiland waren er amper behandelmogelijkheden voor de man, die als een ernstig gevaar werd gezien.
L. stond in 2018 terecht voor onder meer vernieling en bedreiging. In de stukken staat dat is geconstateerd dat Curaçao niet beschikt over een geschikte inrichting voor hem en dat behandeling van L. in een tbs-kliniek in Nederland "mede in verband met de daaraan verbonden kosten" onmogelijk is gebleken. Nederland kan een tbs-behandeling overnemen die door rechters op Curaçao is opgelegd.
De man kwam hierop terecht op een afdeling voor gedetineerden met psychische klachten waar hij medicatie kreeg en "regelmatig contact had" met een psychiater. Maar, zo valt te lezen, L. bleef het grootste gedeelte van de dag in zijn cel. Arbeid was niet mogelijk en er waren ook geen mogelijkheden tot resocialisatie. L. gaf zelf dat hij in feite een "kale gevangenisstraf" aan het uitzitten was.
Beëindiging tbs
In april 2020 vraagt de officier van justitie op Curaçao om zijn tbs te verlengen. De man zit dan nog steeds op de afdeling voor gedetineerden met psychische klachten, en niet in een gespecialiseerde kliniek. Zijn problematiek wordt door een arts omschreven als een schizo-affectieve stoornis, paranoïde- en grootheidswanen, een gebrekkige impulsbeheersing en dreigend en agressief gedrag. Toch wordt in de stukken genoemd dat "in de afgelopen twee jaar" het recidiverisico is afgenomen en dat er een duidelijke verbetering in zijn psychische toestand is te zien. De rechtbank besluit de tbs te verlengen.
Later dat jaar, namelijk met ingang van 1 augustus 2020, is de tbs van L. onder voorwaarden beëindigd. Zo moet hij wel aanwijzingen van zijn behandelaars opvolgen en vierwekelijkse injecties met medicatie krijgen. De rechtbank in Curaçao laat weten dat er daarna geen verlengingsaanvraag van de tbs meer is ingediend.
Meermaals opgepakt
Op enig moment is L., die al eerder in Nederland verbleef en daar in aanraking met justitie kwam, weer naar Nederland gekomen. Het Openbaar Ministerie zei dat de man sinds september 2022 in verschillende regio's is opgepakt. Op 9 juni werd hij door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld voor bedreiging. Het OM had in die zaak verzocht dat hij opgenomen zou worden in het Pieter Baan Centrum, maar dat verzoek wees de rechtbank af. Hij kreeg uiteindelijk een straf die gelijkstond aan zijn voorarrest en hoefde dus niet weer de cel in. Een woordvoerder van de rechtbank meldde donderdag dat de rechters niet op de hoogte waren van de tbs die de man op Curaçao opgelegd kreeg.
De man stond donderdag voor de rechter-commissaris, die zijn voorarrest met twee weken verlengde. Hij wordt verdacht van moord dan wel doodslag.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nergens in Nederland waren automobilisten vorig jaar zo lang onderweg als in Den Haag. Door drukte duurde een rit van 10 kilometer door de stad gemiddeld zo'n 8 minuten langer dan wanneer het verkeer normaal had doorgestroomd. Dat is een vertraging van 51 procent. Navigatiemaker TomTom heeft dat uitgerekend.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van journalist Teun van de Keuken om het Nederlands elftal weg te laten blijven van het WK komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico heeft de grens van 100.000 ondertekeningen gepasseerd. De petitie kan sinds afgelopen zaterdag worden ondertekend. "Laat ons land en onze voetballers aan de goede kant van de geschiedenis staan. Hou onze jongens thuis", aldus Van de Keuken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt dit jaar 23 miljoen euro extra beschikbaar voor energiesteun aan Oekraïne. Dat heeft staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD) bekendgemaakt tijdens een bezoek aan dat land.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nico Garstman heeft met zijn foto van de rellen op het Haagse Malieveld in september de Nieuwsfoto van het Jaar 2025 gewonnen bij de jaarlijkse verkiezing van Stichting Nieuwsfoto. In de sportcategorie ging de prijs naar ANP-fotograaf Robin van Lonkhuijsen voor zijn foto van shorttrackster Xandra Velzeboer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De betoging tegen het geweld tegen Koerden in Syrië in het centrum van Den Haag is voorbij. De politie liet de betogers weten dat het protest op last van de burgemeester niet verder mocht gaan achter Den Haag Centraal. De honderden overgebleven betogers gaven gehoor aan de oproep te vertrekken.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 30-jarige Hamzah L. voor het doodsteken van de 11-jarige Sohani op 1 februari vorig jaar in de Anemoonstraat in Nieuwegein. Volgens het OM is L. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het afsplitsen van zeven PVV-fractieleden was een "emotioneel" moment voor PVV-leider Geert Wilders. "Het is een zwarte dag voor de PVV."
17 uur geleden