Jacobine Geel stopt als voorzitter mensenrechtencollege
DEN HAAG (ANP) - Jacobine Geel stopt als voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens. Ze vindt het tijd om "een voor alle partijen intense en voor mij persoonlijk ook ontwrichtende periode af te sluiten", heeft ze vrijdag laten weten.
Vorig jaar mei werd tegen Geel door vier medebestuursleden een klacht ingediend. Daarop meldde Geel een maand later dat zij haar voorzitterschap tijdelijk neerlegde, omdat ze ziek was geworden van de ontstane situatie. Maar in juli van dit jaar concludeerde een commissie die onderzoek deed naar de meldingen, dat er geen sprake is geweest van een misstand bij het mensenrechtencollege. Wel zag de commissie meerdere tekortkomingen.
Zo werden de meldingen over "uitoefenen van een tactiek van macht in plaats van bevoegdheden, afdwingen van loyaliteit, creƫren van afhankelijkheid, stelselmatig negeren en uitsluiten, machtsbederf, intimidatie, discriminatie, buitensluiting en psychologische onveiligheid" niet allemaal gegrond verklaard. Maar de commissie constateerde wel een "patroon van stelselmatig negeren en uitsluiten". Ook werd een melding van "psychologische onveiligheid" deels gegrond bevonden, omdat Geel in die gevallen "bestuurlijk niet voldoende competent" handelde.
Het stemt Geel, die in september 2021 startte als voorzitter, "droevig om deze betekenisvolle functie neer te leggen. Maar ons nationale mensenrechteninstituut is gediend met onbevangen leiderschap. Die onbevangenheid is beschadigd". Zij is met het ministerie van Justitie en Veiligheid in gesprek over "een passende opdracht na 1 december".
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Naast de welbekende Eindexamenklachtenlijn komt het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) dit jaar met de zogenoemde stresslijn. Die is er voor eindexamenleerlingen die geen klacht willen indienen, maar "behoefte hebben aan een luisterend oor in deze stressvolle periode". Want volgens LAKS-bestuurder Inass Jagour verdienen scholieren "een plek om stress en prestatiedruk te uiten".
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de stewardess van KLM die werd getest op het hantavirus is de uitslag van de test negatief. Dat bevestigt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De vrouw uit Haarlem was eerder in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg in contact gekomen met een Nederlandse vrouw die later overleed aan het virus.
30 minuten geledenLONDEN (ANP) - Bij twee Britse burgers is inmiddels bevestigd dat ze besmet zijn met het hantavirus. Er is ook nog een vermoedelijke besmetting bij een Brit op het eiland Tristan da Cunha, dat deel uitmaakt van Sint-Helena, melden Britse overheidsdiensten in een verklaring. Ze zeggen samen te werken met de internationale autoriteiten om voorbereidingen te treffen voor de terugkeer van opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.
5 uur geledenUITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
10 uur geleden