Jacobine Geel stopt als voorzitter mensenrechtencollege
DEN HAAG (ANP) - Jacobine Geel stopt als voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens. Ze vindt het tijd om "een voor alle partijen intense en voor mij persoonlijk ook ontwrichtende periode af te sluiten", heeft ze vrijdag laten weten.
Vorig jaar mei werd tegen Geel door vier medebestuursleden een klacht ingediend. Daarop meldde Geel een maand later dat zij haar voorzitterschap tijdelijk neerlegde, omdat ze ziek was geworden van de ontstane situatie. Maar in juli van dit jaar concludeerde een commissie die onderzoek deed naar de meldingen, dat er geen sprake is geweest van een misstand bij het mensenrechtencollege. Wel zag de commissie meerdere tekortkomingen.
Zo werden de meldingen over "uitoefenen van een tactiek van macht in plaats van bevoegdheden, afdwingen van loyaliteit, creëren van afhankelijkheid, stelselmatig negeren en uitsluiten, machtsbederf, intimidatie, discriminatie, buitensluiting en psychologische onveiligheid" niet allemaal gegrond verklaard. Maar de commissie constateerde wel een "patroon van stelselmatig negeren en uitsluiten". Ook werd een melding van "psychologische onveiligheid" deels gegrond bevonden, omdat Geel in die gevallen "bestuurlijk niet voldoende competent" handelde.
Het stemt Geel, die in september 2021 startte als voorzitter, "droevig om deze betekenisvolle functie neer te leggen. Maar ons nationale mensenrechteninstituut is gediend met onbevangen leiderschap. Die onbevangenheid is beschadigd". Zij is met het ministerie van Justitie en Veiligheid in gesprek over "een passende opdracht na 1 december".
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Volgens de minister van Economische Ontwikkeling van Curaçao, Roderick Middelhof, vinden er geen annuleringen van reserveringen op het eiland plaats. "Noch van vluchten richting Curaçao, noch bij hotels." Curaçao heeft te maken met militaire spanning tussen Amerika en Venezuela en had onlangs twee incidenten van bijna-botsingen in het luchtruim. Ook besloot een cruiseschip het eiland te mijden.
1 uur geledenBADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
10 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.
14 uur geleden