Jacobine Geel stopt als voorzitter mensenrechtencollege
DEN HAAG (ANP) - Jacobine Geel stopt als voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens. Ze vindt het tijd om "een voor alle partijen intense en voor mij persoonlijk ook ontwrichtende periode af te sluiten", heeft ze vrijdag laten weten.
Vorig jaar mei werd tegen Geel door vier medebestuursleden een klacht ingediend. Daarop meldde Geel een maand later dat zij haar voorzitterschap tijdelijk neerlegde, omdat ze ziek was geworden van de ontstane situatie. Maar in juli van dit jaar concludeerde een commissie die onderzoek deed naar de meldingen, dat er geen sprake is geweest van een misstand bij het mensenrechtencollege. Wel zag de commissie meerdere tekortkomingen.
Zo werden de meldingen over "uitoefenen van een tactiek van macht in plaats van bevoegdheden, afdwingen van loyaliteit, creëren van afhankelijkheid, stelselmatig negeren en uitsluiten, machtsbederf, intimidatie, discriminatie, buitensluiting en psychologische onveiligheid" niet allemaal gegrond verklaard. Maar de commissie constateerde wel een "patroon van stelselmatig negeren en uitsluiten". Ook werd een melding van "psychologische onveiligheid" deels gegrond bevonden, omdat Geel in die gevallen "bestuurlijk niet voldoende competent" handelde.
Het stemt Geel, die in september 2021 startte als voorzitter, "droevig om deze betekenisvolle functie neer te leggen. Maar ons nationale mensenrechteninstituut is gediend met onbevangen leiderschap. Die onbevangenheid is beschadigd". Zij is met het ministerie van Justitie en Veiligheid in gesprek over "een passende opdracht na 1 december".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
39 minuten geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het afnemende draagvlak voor de opvang van asielzoekers is niet los te koppelen van het kabinetsbeleid. Dat zei waarnemend burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren zondag in het tv-programma Buitenhof.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Recente lokale protesten tegen de komst van asielzoekerscentra en -opvang zijn opgestookt door het extreemrechtse netwerk Identitair Verzet (IDV), dat na een stillere periode weer in opkomst is. Dat zegt het onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP). Identitair Verzet is volgens JfP de Nederlandse tak van een internationale, extreemrechtse organisatie, die de stem van de gewone burger kaapt, zonder dat die het in de gaten heeft.
4 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Afgelopen nacht was "bruut" voor IJsselstein, zegt burgemeester Ester Weststeijn van de Utrechtse gemeente. Relschoppers vernielden daar delen van het stadhuis en het naastgelegen theater. De burgemeester zegt het geweld te verafschuwen.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De regen die dit weekend valt, helpt vooralsnog weinig om het risico op natuurbranden te verkleinen. Dat zegt onderzoeker Gerbert Roerink van Wageningen University & Research. "Het gevaar is nog niet geweken."
5 uur geledenERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
6 uur geleden