Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jaarverlies voor snelgroeiend Tony's Chocolonely

Jaarverlies voor snelgroeiend Tony's Chocolonely

AMSTERDAM (ANP) - Tony's Chocolonely is vorig jaar opnieuw hard gegroeid. De repen van Tony's liggen inmiddels ook in Australië en Nieuw-Zeeland in de schappen. Maar door toegenomen kosten en investeringen ging wel een nettoverlies in de boeken. Het Nederlandse chocolademerk verwacht dit jaar of volgend jaar weer winstgevend te kunnen zijn.

Volgens financieel directeur Jan Huij staat de activistische missie van Tony's voorop, maar is het wel de bedoeling dat het bedrijf winst maakt om te laten zien dat een onderneming als Tony's rendabel kan zijn. De aandeelhouders geven Tony's de ruimte om hiervoor meerdere jaren uit te trekken. "Maar het mag ook niet te lang meer duren."

Zwarte cijfers

De omzet van het bedrijf dikte in het voorbije boekjaar, dat liep tot eind september, met 23 procent aan tot ruim 150 miljoen euro. Dat kwam vooral door een sterke groei van het aantal verkochte repen buiten Nederland. Een prijsverhoging van gemiddeld 10 procent op de thuismarkt hielp ook mee.

Maar Tony's kampte zelf ook met hogere kosten, die het bedrijf niet volledig wilde doorberekenen aan de consument. Onder de streep was er een nettoverlies van 2,7 miljoen euro. Een jaar eerder waren er wel zwarte cijfers, al bedroeg de winst toen slechts enkele tienduizenden euro's. Weer een jaar eerder werd nog 4,7 miljoen euro verlies geleden.

Kleine bites

Het bedrijf heeft ook veel investeringen gedaan, bijvoorbeeld in de groei van Tony's Open Chain. Dat is een initiatief om collectief met andere bedrijven cacao in te kopen waarbij cacaoboeren beter betaald krijgen.

Verder werd geld gestoken in uitbreiding van het assortiment met Lil' Bits. Zo denkt Tony's zijn verkopen in landen te kunnen uitbreiden, waar de chocolademarkt het minder van repen, maar meer van kleine bites moet hebben. Tony's wordt in meer dan zestig landen verkocht.

Kinderarbeid

Door tegenvallende cacao-oogsten zijn de cacaoprijzen de laatste tijd flink gestegen. Huij erkent dat dit ook Tony's raakt. Maar of dat betekent dat de prijzen van Tony's binnenkort weer omhooggaan, heeft Tony's nog niet besloten.

Tony's probeert al sinds zijn oprichting in 2005 te bewijzen dat het mogelijk is om chocolade te maken zonder dat daar ergens in de productieketen kinderarbeid, illegale arbeid of uitbuiting aan te pas komt. Dat laatste is volgens eigen cijfers van Tony's nog steeds niet helemaal gelukt. Het percentage illegale kinderarbeid bij cacaoboeren waar de onderneming langer dan drie jaar mee samenwerkt, is met 4,4 procent wel veel lager dan het industriegemiddelde, dat volgens Tony's ligt op 46,7 procent.

Meer uit Financieel

Curatoren verkopen fietsmerken Batavus en Babboe aan Dutech

AMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.

14 minuten geleden
Sleijpen roept opnieuw op tot afschaffen hypotheekrenteaftrek

AMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.

34 minuten geleden
EU akkoord met China over exportbeperking hybride auto's

BEIJING (ANP) - De Europese Unie heeft met China een akkoord gesloten over het verminderen van de hoeveelheid hybride auto's uit het Aziatische land. Dat heeft Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) bekendgemaakt in Beijing na twee dagen onderhandelen met de Chinese minister van Handel Wang Wentao. Volgens Šefčovič kan de export van plug-in-hybrides uit China hierdoor met meer dan de helft afnemen.

39 minuten geleden
SpaceX wint op Wall Street om overnamepakket voor Starlink

NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg vrijdag kort na aanvang van de handel op Wall Street. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van een landelijk pakket aan licenties voor laagbandspectrum. Dat maakt volgens het bedrijf de weg vrij voor satellietinternetdienst Starlink om uit te groeien tot een grote mobiele provider in de Verenigde Staten.

43 minuten geleden
Reizigersorganisatie Rover: terugkerende stakingen schaden ov

AMERSFOORT (ANP) - Reizigersorganisatie Rover wil dat vakbonden en werkgevers in het streekvervoer weer snel gaan onderhandelen in het cao-conflict om langdurige acties te voorkomen. Rover waarschuwt namelijk dat terugkerende stakingen het openbaar vervoer schaden omdat reizigers alternatieven gaan zoeken en niet meer snel terugkeren naar het ov. Dat zal op termijn het streekvervoer en de werkgelegenheid in het ov schaden, aldus de belangenvereniging.

1 uur geleden
EU haalt Panama en Vietnam van zwarte lijst belastingparadijzen

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Unie heeft Panama en Vietnam vrijdag van de zwarte lijst van belastingparadijzen geschrapt. Ze hebben volgens de EU vooruitgang geboekt rond de naleving van internationale normen voor goed fiscaal bestuur.

3 uur geleden
Werknemers in streekvervoer staken tot kerst één dag per week

UTRECHT (ANP) - Buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer gaan een dag per week staken tot aan kerst. Dat melden vakbonden FNV en CNV. De landelijke staking is een gevolg van vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe cao. Woensdag leggen werknemers voor het eerst het werk neer.

4 uur geleden