Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jaarverlies voor snelgroeiend Tony's Chocolonely

Jaarverlies voor snelgroeiend Tony's Chocolonely

AMSTERDAM (ANP) - Tony's Chocolonely is vorig jaar opnieuw hard gegroeid. De repen van Tony's liggen inmiddels ook in Australië en Nieuw-Zeeland in de schappen. Maar door toegenomen kosten en investeringen ging wel een nettoverlies in de boeken. Het Nederlandse chocolademerk verwacht dit jaar of volgend jaar weer winstgevend te kunnen zijn.

Volgens financieel directeur Jan Huij staat de activistische missie van Tony's voorop, maar is het wel de bedoeling dat het bedrijf winst maakt om te laten zien dat een onderneming als Tony's rendabel kan zijn. De aandeelhouders geven Tony's de ruimte om hiervoor meerdere jaren uit te trekken. "Maar het mag ook niet te lang meer duren."

Zwarte cijfers

De omzet van het bedrijf dikte in het voorbije boekjaar, dat liep tot eind september, met 23 procent aan tot ruim 150 miljoen euro. Dat kwam vooral door een sterke groei van het aantal verkochte repen buiten Nederland. Een prijsverhoging van gemiddeld 10 procent op de thuismarkt hielp ook mee.

Maar Tony's kampte zelf ook met hogere kosten, die het bedrijf niet volledig wilde doorberekenen aan de consument. Onder de streep was er een nettoverlies van 2,7 miljoen euro. Een jaar eerder waren er wel zwarte cijfers, al bedroeg de winst toen slechts enkele tienduizenden euro's. Weer een jaar eerder werd nog 4,7 miljoen euro verlies geleden.

Kleine bites

Het bedrijf heeft ook veel investeringen gedaan, bijvoorbeeld in de groei van Tony's Open Chain. Dat is een initiatief om collectief met andere bedrijven cacao in te kopen waarbij cacaoboeren beter betaald krijgen.

Verder werd geld gestoken in uitbreiding van het assortiment met Lil' Bits. Zo denkt Tony's zijn verkopen in landen te kunnen uitbreiden, waar de chocolademarkt het minder van repen, maar meer van kleine bites moet hebben. Tony's wordt in meer dan zestig landen verkocht.

Kinderarbeid

Door tegenvallende cacao-oogsten zijn de cacaoprijzen de laatste tijd flink gestegen. Huij erkent dat dit ook Tony's raakt. Maar of dat betekent dat de prijzen van Tony's binnenkort weer omhooggaan, heeft Tony's nog niet besloten.

Tony's probeert al sinds zijn oprichting in 2005 te bewijzen dat het mogelijk is om chocolade te maken zonder dat daar ergens in de productieketen kinderarbeid, illegale arbeid of uitbuiting aan te pas komt. Dat laatste is volgens eigen cijfers van Tony's nog steeds niet helemaal gelukt. Het percentage illegale kinderarbeid bij cacaoboeren waar de onderneming langer dan drie jaar mee samenwerkt, is met 4,4 procent wel veel lager dan het industriegemiddelde, dat volgens Tony's ligt op 46,7 procent.

Meer uit Financieel

India zal Japan inhalen als vierde grootste economie, denkt IMF

BANGKOK (ANP/AFP) - India zal volgend jaar Japan inhalen als de op drie na grootste economie ter wereld, verwacht het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het IMF, dat deze week jaarvergaderingen houdt in het Thaise Bangkok, kwam met vooruitzichten voor de economische ontwikkelingen van Aziatische landen.

34 minuten geleden
Lufthansa in gesprek over bijna volledige overname Portugese TAP

FRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Lufthansa voert gesprekken over het in de toekomst bijna volledig overnemen van de resterende aandelen in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Portugal heeft de Duitse luchtvaartmaatschappij woensdag gekozen voor een minderheidsbelang in TAP. Volgens de financiële topman Till Streichert zijn er aparte gesprekken gaande over de resterende 50,1 procent van de aandelen.

37 minuten geleden
Noors staatsfonds mag mogelijk weer investeren in kernwapens

OSLO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds, het grootste ter wereld, mag mogelijk weer investeren in bedrijven die kernwapens produceren. Dat blijkt uit een voorstel dat donderdag werd gepresenteerd door de commissie onder leiding van oud-gouverneur Svein Gjedrem van de Noorse centrale bank.

58 minuten geleden
Bank moet klant terugbetalen na fraude, ook bij grove nalatigheid

LUXEMBURG (ANP) - Banken moeten klanten onmiddellijk compenseren na bankfraude, ook als een klant ernstig nalatig is geweest. Dat oordeelde het Europees Hof van Justitie donderdag. De bank kan de schade achteraf wel op de klant proberen te verhalen als die grof nalatig is geweest.

1 uur geleden
Albert Heijn: reguliere leveringen aan winkels volledig hervat

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn heeft de leveringen van houdbare en versproducten aan winkels in het hele land volledig hervat. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cyberbeveiligingsincident dat sinds zondag voor problemen zorgt. Donderdagochtend waren in verschillende Albert Heijn-vestigingen nog lege schappen te zien, vooral van verse producten. Online bestellen is nog altijd niet mogelijk, ook is de website van de supermarktketen nog onbereikbaar.

1 uur geleden
Pernod Ricard heeft last van zwakke drankverkopen in VS en Europa

PARIJS (ANP) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard blijft last houden van zwakke marktomstandigheden in de Verenigde Staten en Europa. Het bedrijf achter merken zoals Absolut Vodka, Martell, Malibu, Jameson en Chivas Regal deed in het afgelopen kwartaal wel goede zaken in India, een belangrijke groeimarkt voor het concern. Pernod Ricard bereidt daar een beursgang voor, die nog wel goedgekeurd moet worden door het bestuur.

2 uur geleden
AEX-index hard omlaag door verkoopgolf in chipsector

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een flink verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven stonden onder druk na een verkoopgolf in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. De chipaandelen zijn dit jaar hard gestegen door de grote vraag naar chips voor AI-toepassingen, maar beleggers vragen zich af of die koerswinsten wel houdbaar zijn.

3 uur geleden