Jaarlijkse verkopen Tesla voor het eerst in ruim tien jaar gezakt
AUSTIN (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Tesla heeft voor het eerst in ruim tien jaar minder elektrische auto's verkocht op jaarbasis, ondanks een recordaantal verkopen in het vierde kwartaal van 2024. De Amerikaanse elektrische autofabrikant had in 2024 last van fellere concurrentie, het wegvallen van enkele Europese subsidies en zwakke consumentenuitgaven in China, een belangrijke markt voor het bedrijf.
Tesla heeft vorig jaar 1,79 miljoen auto's verkocht, 1,1 procent minder dan in 2023. Dat jaar kwam het aantal leveringen uit op 1,8 miljoen. Het is ook minder dan de ruim 1,8 miljoen stuks waar analisten op hadden gerekend. Het aandeel van Tesla op de Amerikaanse aandelenbeurzen zakte ruim 6 procent nadat de elektrische autofabrikant de verkopen had bekendgemaakt.
In het laatste kwartaal van vorig jaar heeft Tesla 495.570 auto's verkocht. Ook dat voldeed niet aan de verwachtingen van kenners. In oktober zei Tesla nog te verwachten dat de verkopen in 2024 juist iets zouden stijgen. Om dit te halen, had het bedrijf afgelopen kwartaal echter bijna 515.000 auto's moeten verkopen. Tesla heeft afgelopen kwartaal vooral auto's van zijn populaire Model 3 en Model Y verkocht, samen 471.930 stuks. Van zijn andere modellen, zoals Model X, Model S en de Cybertruck, zijn er 23.640 geleverd.
Tegenslagen
Afgelopen jaar kreeg Tesla een aantal tegenslagen te verwerken. Zo heeft de autofabrikant last gehad van verstoringen in de scheepvaart en een teruglopende vraag naar volledig elektrische auto's in de Verenigde Staten. Daar zijn hybride modellen in opkomst, die vaak minder duur zijn. Toegenomen concurrentie van vooral Chinese autofabrikanten als BYD zorgt sectorbreed voor teruglopende verkoopaantallen.
Elon Musk, de baas van Tesla, verwacht dat de verkopen dit jaar 20 tot 30 procent stijgen. Dat zou deels komen door de komst van een goedkopere auto, die naar verwachting in de eerste helft van dit jaar wordt onthuld. De elektrische autofabrikant heeft nog weinig details gedeeld over de auto of de prijs ervan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Verzekeraars krijgen meer schademeldingen binnen door het winterse weer. Het gaat bijvoorbeeld om auto's en bedrijfswagens die van de weg glijden. De verwachting is dat er ook meer meldingen van lekkages binnenkomen als de sneeuw smelt.
35 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport waarschuwt reizigers nu ook voor annuleringen en eventuele vertragingen als gevolg van de winterse weersomstandigheden. Voor de rest van de dag is een maximum ingesteld van vier binnenkomende vluchten per uur. Het aantal annuleringen is nog op twee handen te tellen, maar dit aantal kan volgens een woordvoerder nog oplopen.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De snelheid waarmee PostNL woensdag bezorgt verschilt sterk per regio. "In sommige gebieden zijn wegen slecht begaanbaar of tijdelijk onbegaanbaar", stelt een woordvoerder.
44 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musks chatbot Grok genereert ongeveer 6700 afbeeldingen per uur van mensen die, zonder hun toestemming, door AI zijn uitgekleed. Dat blijkt uit onderzoek van een deepfake-onderzoeker. De vijf websites die daarna het meest worden gebruikt voor dergelijke verzoeken, genereren gemiddeld 79 beelden per uur.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De kosten van de honderden vluchten die KLM heeft moeten annuleren in de afgelopen dagen door het extreme winterweer lopen waarschijnlijk in de tientallen miljoenen, zegt luchtvaarteconoom Rogier Lieshout van onderzoeksbureau Beelining. De precieze omvang van de schade is volgens hem echter nog moeilijk te bepalen. KLM zelf geeft vooralsnog geen commentaar op de financiƫle gevolgen en verwijst naar de eerstekwartaalcijfers die eind april worden gepubliceerd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Supermarktketens Jumbo en Albert Heijn verwachten in de loop van de dag en donderdag de bevoorrading van hun supermarkten weer op orde te hebben. In verscheidene filialen zijn schappen leeg. Door het winterse weer is vooral de levering van de versproducten verhinderd, zoals groenten en fruit.
1 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Het grote Noorse olie- en gasconcern Equinor is voorlopig niet van plan terug te keren naar Venezuela. Dat heeft Equinor-topman Anders Opedal gezegd tegen persbureau Reuters.
1 uur geleden