Jaarlijkse verkopen Tesla voor het eerst in ruim tien jaar gezakt
AUSTIN (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Tesla heeft voor het eerst in ruim tien jaar minder elektrische auto's verkocht op jaarbasis, ondanks een recordaantal verkopen in het vierde kwartaal van 2024. De Amerikaanse elektrische autofabrikant had in 2024 last van fellere concurrentie, het wegvallen van enkele Europese subsidies en zwakke consumentenuitgaven in China, een belangrijke markt voor het bedrijf.
Tesla heeft vorig jaar 1,79 miljoen auto's verkocht, 1,1 procent minder dan in 2023. Dat jaar kwam het aantal leveringen uit op 1,8 miljoen. Het is ook minder dan de ruim 1,8 miljoen stuks waar analisten op hadden gerekend. Het aandeel van Tesla op de Amerikaanse aandelenbeurzen zakte ruim 6 procent nadat de elektrische autofabrikant de verkopen had bekendgemaakt.
In het laatste kwartaal van vorig jaar heeft Tesla 495.570 auto's verkocht. Ook dat voldeed niet aan de verwachtingen van kenners. In oktober zei Tesla nog te verwachten dat de verkopen in 2024 juist iets zouden stijgen. Om dit te halen, had het bedrijf afgelopen kwartaal echter bijna 515.000 auto's moeten verkopen. Tesla heeft afgelopen kwartaal vooral auto's van zijn populaire Model 3 en Model Y verkocht, samen 471.930 stuks. Van zijn andere modellen, zoals Model X, Model S en de Cybertruck, zijn er 23.640 geleverd.
Tegenslagen
Afgelopen jaar kreeg Tesla een aantal tegenslagen te verwerken. Zo heeft de autofabrikant last gehad van verstoringen in de scheepvaart en een teruglopende vraag naar volledig elektrische auto's in de Verenigde Staten. Daar zijn hybride modellen in opkomst, die vaak minder duur zijn. Toegenomen concurrentie van vooral Chinese autofabrikanten als BYD zorgt sectorbreed voor teruglopende verkoopaantallen.
Elon Musk, de baas van Tesla, verwacht dat de verkopen dit jaar 20 tot 30 procent stijgen. Dat zou deels komen door de komst van een goedkopere auto, die naar verwachting in de eerste helft van dit jaar wordt onthuld. De elektrische autofabrikant heeft nog weinig details gedeeld over de auto of de prijs ervan.
Meer uit Financieel
ORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.
10 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Het vliegverkeer in Griekenland lijkt zondagmiddag langzaam weer op gang te komen, na een urenlange opschorting van alle aankomende en vertrekkende vluchten op Griekse luchthavens. Er was sprake van uitval van radiofrequenties, wat de gebruikelijke communicatie in het luchtverkeer lamlegde.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Ook Corendon zet een extra vlucht in om passagiers naar Amsterdam te vliegen die zaterdag op Curaçao zijn gestrand. Deze vertrekt maandag. De maatschappij verwacht dat alle passagiers die langer op het eiland hebben moeten blijven, mee aan boord kunnen.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM en TUI voeren extra vluchten uit om gestrande reizigers van de Antillen op te halen, hebben de maatschappijen zondagmiddag laten weten. Zaterdag konden meerdere vluchten naar de Caribische eilanden niet doorgaan door de ontwikkelingen in Venezuela. Inmiddels zijn de reguliere vluchten hervat. De extra vluchten zijn bedoeld voor de duizenden reizigers die zaterdag niet konden worden meegenomen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk scherpt zijn controles op verschillende voedselimporten aan om de zorgen van boeren weg te nemen die de laatste tijd veel hebben geprotesteerd tegen een Europees vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen. Over deze Mercosur-overeenkomst, die nog altijd niet is getekend door Europa, is al langer veel te doen.
12 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ houdt in het eerste kwartaal van dit jaar vast aan zijn pauze bij het verhogen van de olieproductie. Dat hebben afgevaardigden van de olielanden, waaronder Rusland en Saudi-Arabië, zondag besloten tijdens een onlinevergadering. Tussen de landen was ook weinig discussie; het overleg duurde minder dan tien minuten.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De inmiddels toch al beruchte slechte stiptheid van de Duitse spoorwegen is vorig jaar verder verslechterd. Slechts 60,1 procent van de langeafstandstreinen arriveerde op tijd, meldt de krant Bild am Sonntag.
13 uur geleden