Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jaar na opname heeft 92 procent coronapatiënten nog klachten

Jaar na opname heeft 92 procent coronapatiënten nog klachten

ROTTERDAM (ANP) - Van de ernstig zieke coronapatiënten die in het ziekenhuis worden opgenomen, heeft 92 procent een jaar later nog altijd klachten. Ze hebben vooral last van pijn, kortademigheid, hevige vermoeidheid en problemen met hun geheugen of concentratie, melden onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam, Rijndam Revalidatie en zorginstelling Laurens. Volgens de onderzoekers worden de langetermijneffecten van de pandemie nog steeds onderschat.

Dat relatief veel mensen langdurige klachten overhouden aan Covid-19 is al langer bekend. Na een milde infectie geldt dat volgens eerder onderzoek voor ongeveer 1 op de 8 mensen. Dit nieuwe onderzoek maakt duidelijk dat mensen die dusdanig ziek worden van het virus dat ze in het ziekenhuis belanden, daar bijna altijd langdurig last van houden. In de studie zijn gegevens onderzocht van 492 mensen die aan het begin van de pandemie werden opgenomen in de regio Rijnmond.

"Wat opvalt is dat er vrijwel geen verbetering zit in de klachten. Het zijn aanhoudende klachten die veel impact hebben op de kwaliteit van leven en kennelijk niet goed reageren op het huidige behandelaanbod", zegt onderzoeksleider en longarts Merel Hellemons van het Erasmus MC. Zowel patiënten die op de intensive care hebben gelegen als patiënten die op verpleegafdelingen waren opgenomen houden langdurig last van klachten. De onderzoekers concluderen dan ook dat hier geen sprake is van een specifiek post-ic-syndroom. Van ic-opnames is bekend dat mensen nadien vaak last houden van problemen.

Revalidatie

Uit het onderzoek komt verder naar voren dat mensen met de ernstigste klachten wel veel baat hebben bij revalidatiezorg. Die zorg bevordert vooral het lichamelijk herstel. Op vermoeidheid en cognitieve problemen, zoals concentratieverlies, heeft de revalidatie vaak minder effect.

Volgens de wetenschappers is nog te weinig bekend over de oorzaken van langdurige covid. Ze pleiten daarom voor meer onderzoek. De resultaten van hun onderzoek hebben ze gepubliceerd in twee wetenschappelijke tijdschriften, het European Respiratory Journal Open Research en The Lancet Regional Health - Europe.

Meer uit Gezond

Patiënten krijgen nauwelijks informatie over kwaliteit van zorg

UTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.

9 uur geleden
Studie: Groningers vaker angstig en somber door aardbevingen

GRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.

2 dagen geleden
Politiek Noord-Holland zet gezondheid centraal in provinciebeleid

HAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.

2 dagen geleden
Boetes voor uitbuiting Indonesische verpleegkundigen

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.

3 dagen geleden
Studie: kwaliteit van kraamzorg staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.

1 week geleden
Vrouwen vallen vaker en langer uit door stress

SON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.

1 week geleden
Huisartsenvereniging kritisch over nieuwe website voor abortuspil

UTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.

1 week geleden