Jaar cel voor oud-eigenaar koopjesketen Big Bazar
ZWOLLE (ANP) - Heerke Kooistra, de voormalige eigenaar van de failliete koopjesketen Big Bazar, moet een jaar de gevangenis in. Dat heeft de rechtbank in Zwolle donderdag bepaald. Ook krijgt Kooistra een beroepsverbod opgelegd voor de duur van vijf jaar, waarin hij geen bedrijf mag leiden als bestuurder.
De ondernemer werd ervan verdacht dat de administratie bij meerdere van zijn bv's niet voldeed aan de eisen. Veel stukken ontbraken of zouden opzettelijk niet zijn verstrekt aan de fiscus.
De rechter gaat daar in mee en stelt dat Kooistra als "feitelijk leidinggever van een vijftal bv's" opzettelijk de belastingregels niet heeft nageleefd bij het doen van de administratie. Ook heeft hij de documenten achtergehouden voor de belastinginspecteur. Verder heeft hij van twee bv's niet voldaan aan de bewaarplicht, de plicht om administratie een bepaalde periode te bewaren.
Geen volledig beeld
Kooistra's advocaat Priscilla de Haas geeft aan "naar alle waarschijnlijkheid" in beroep te gaan. Volgens haar is de rechter te veel van veronderstellingen uitgegaan, waardoor er geen volledig beeld is. "En dat is wel nodig om een eindoordeel te geven." De Haas gaf eerder aan dat de zaak geen betrekking heeft op de administratie van Big Bazar.
Kooistra kocht Big Bazar in 2021 van Mirage Retail Group, het moederbedrijf van Blokker. De koopjesketen werd in september 2023 failliet verklaard. Big Bazar kampte toen al enige tijd met financiële problemen en kreeg steeds meer klachten binnen over onbetaalde rekeningen.
Achttien maanden
Het Openbaar Ministerie eiste eerder een gevangenisstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in maart in een trager tempo gegroeid, na een sterke start van het jaar. De groeivertraging weerspiegelt de toenemende impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de op een na grootste economie ter wereld. Chinese fabrikanten kampen met sterk gestegen grondstof- en energiekosten door de ontwrichting van de wereldwijde energievoorziening door de oorlog, die eind februari begon.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De oprichter van het omgevallen Chinese vastgoedconcern Evergrande, Hui Ka Yan, heeft schuld bekend aan fraude en omkoping. Evergrande was ooit de grootste projectontwikkelaar, maar in 2021 kwam het bedrijf in de problemen toen het zijn schulden niet kon terugbetalen. Daarop volgde een crisis in de vastgoedsector van het Aziatische land.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/DPA) - De staking bij het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breidt zich uit. Het cabinepersoneel gaat woensdag en donderdag het werk opnieuw neerleggen. Vrijdag werd ook al gestaakt door cabinewerkers bij Lufthansa. Ondertussen staken de piloten van Lufthansa voor de tweede dag op rij.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York wisten de openingsverliezen maandag gedurende de dag om te buigen in winsten. De handel werd gesteund door president Donald Trump die zei dat Iran "heel graag" een deal wil sluiten. Daardoor verdween de vrees bij beleggers voor een langdurige oorlog in het Midden-Oosten naar de achtergrond.
11 uur geledenPARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.
13 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.
14 uur geleden